Żużel

Żużlowa zmiana warty?

To był wyjątkowy wieczór w Lesznie, na stadionie im. Alfreda Smoczyka. Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu. Tak młodych finalistów nie było chyba nigdy. W ostatnim, decydującym o medalach biegu stanęło na starcie czterech zawodników młodego pokolenia. W sumie mieli oni 89 lat, co daj średnia trochę ponad 22 lata! Czy to jest wyraźny sygnał zmiany warty na naszym podwórku?

dudek4

Wygrał Patryk Dudek, który nie pozostawił rywalom żadnych złudzeń. Zwyciężał we wszystkich wyścigach fazy zasadniczej, oraz w wielkim finale. Od czasu wyłaniania Mistrza Polski w tej formule, nikomu nie udało się wcześniej wygrać wszystkich biegów w turnieju.

„Na pewno bardzo cieszę się z wygranej i prawa do słynnej czapki Kadyrowa, bo to najważniejsze trofeum w polskim żużlu. Na początku sezonu wygrałem inną prestiżową nagrodę – Złoty Kask, więc pod tym kątem ten rok fajnie się układa, bo jakby nie było, wpisałem się na karty historii naszego czarnego sportu”  – powiedział po finale Patryk Dudek.

Dzięki Patrykowi tytuł IMP po 30 latach znów trafił do Zielonej Góry. Wcześniej tylko dwóch zawodników Falubazu (Andrzej Huszcza i Maciej Jaworek) sięgało po mistrzostwo. Mimo wielu powodów do świętowania, feta po finale była bardzo krótka. Niespełna dobę po turnieju w Lesznie Patryk musiał rywalizować w eliminacjach do cyklu Grand Prix we Włoszech. W Lonigo Dudek jechał równie dobrze, w trzech startach zdobył 12 punktów, zawody przerwały opady deszczu, a komplet punktów dał mu awans do Grand Prix Challenge.

W finale Indywidualnych Mistrzostw Polski za plecami Dudka linię mety minął Piotr Pawlicki. Młodszy z braci już drugi raz w karierze sięgnął po tytuł wicemistrza Polski. Brązowy medal w Lesznie wywalczył Maciej Janowski. Ustępujący Mistrz Polski w ostatniej chwili przedarł się do decydującej rozgrywki. „Magic” ma już na koncie trzy medale Indywidualnych Mistrzostw Polski, co daje mu miejsce w pierwszej „trzydziestce” najbardziej utytułowanych żużlowców w historii Polski.

dudek2

„Przyznam, że już prawie pakowaliśmy motocykle do busa, ale inne wyścigi tak szczęśliwie się ułożyły, że dostałem szansę walki o finał. Wykorzystałem ją i cieszę się z podium. Wielkie brawa dla Patryka, naprawdę zasłużył na złoto. Poza torem jesteśmy naprawdę dobrymi kumplami, więc złoto zostaje w żużlowej rodzinie (śmiech)” – żartował Janowski.

Czwarte miejsce zajął Krystian Pieszczek. Co warte podkreślenia, cała czwórka zawodników jadących w finale, w ostatnich latach zdobywała tytuły Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów na żużlu (Dudek w 2013 r., Janowski w 2011 r., Pawlicki w 2014 r.) a w tegorocznych rozgrywkach Krystian wygrał pierwsze zawody finałowe i ma spore szanse na wygranie całego cyklu.

Trzeba też wspomnieć, że cała czwórka to bardzo ważnie zawodnicy swoich zespołów rywalizujących w najlepszej żużlowej lidze wiata czyli PGE Ekstralidze. Dudek i Pieszczek w Ekantor.pl Falubaz Zielona góra w 8 spotkaniach zdobyli odpowiednio 97 i 52 punkty (łącznie z bonusami) co daje im średnią meczową 12,2 pkt. i 6,5 pkt. W Betardzie Sparcie Wrocław Maciej Janowski zdobył w tym sezonie 65 punktów w 9 spotkaniach co daje mu średnią na poziomie 7,2 pkt. Piotr Pawlicki w Unii Leszno zdobył 68 pkt. w 9 spotkaniach i daje mu to średnią 7,6 pkt.

O wielkim pechu może mówić faworyt tegorocznego finału Bartosz Zmarzlik. Zawodnik Stali Gorzów został wykluczony w półfinale i z sumą 10 oczek zajął 6 miejsce w finale IMP.