World Rally Championship

Zmiana kursu Citroena

Za nami ostatnie wyścigi tegorocznej rywalizacji World Touring Car Championship. Ostatnie, w której na torze widzieliśmy Sebastiena Loeba, ostatnie w której na torze widzieliśmy 4 samochody Citroen Racing.

Nie było wielkich niespodzianek. 23 tegoroczny wyścig – czyli pierwszy o Grand Prix Kataru wygrał Mistrz świata, Jose Maria Lopez, przed Mehdi’m Bennani’m  oraz Hugo Valente. Drugi wyścig, czyli ostatni w tym roku wygrał Yvan Muller, przed Ma Qing Hua i Norbertem Michelisz’em. Przez ostatnie dwa lata Citroen zdominował wyścigi WTCC i ten ostatni w Katarze nie był wyjątkiem. Wystarczy spojrzeć na klasyfikacje końcową sezonu, by zobaczyć, jak daleko „odjechali” rywalom. Na pierwszych czterech miejscach kierowcy tego zespołu, walka w ostatnich zawodach odbywała się już tylko o to, kto będzie drugi i ostatecznie o jeden punkt wygrał Muller przed Loebem. Statystyki zespołu w rywalizacji WTCC wyglądają bardzo okazale – w ciągu dwóch lat swoich startów Citroen zdobył dwa mistrzowskie tytuły (2014 i 2015), wygrywając 38 wyścigów, a to daje 80% skuteczności! jeszcze wyższy odsetek zaliczyli w zdobywaniu Pole Position – w dwóch latach 92%. Ale wszystko ma swój kres. Citroen zapowiedział, że w tej serii będzie rywalizował do 2017 roku, ale ostatni rok startów nie będzie juz tak okazały „ilościowo”. Zostana tylko dwaj kierowcy – Jose Maria Lopez oraz Yvan Muller. Wszystko za sprawą decyzji PSA Peugeot Citroen Group o wejściu do Formuły E ze swoją sub-marką DS. Oznaczała ona, że jeden z dwóch programów Citroena – WRC lub WTCC – będzie zakończony. Ostatecznie ogłoszono, że WTCC zakończy się po sezonie 2016.

Najbardziej zaskoczonym tą decyzją, wydawał się być 9-krotny mistrz świata WRC – Sebastien Loeb:

„Byłem zaskoczony informacją, że nie będę kontynuował współpracy z Citroen Racing w 2016” napisał Loeb w oświadczeniu na swojej oficjalnej stronie.
„To było wyzwanie, nad którym pracowałem od kilku lat. Moim osobistym celem było zdobycie tytułu w tej kategorii w ciągu trzech lat. Jestem więc zawiedziony wiadomością, że projekt zostaje zamknięty po raptem dwóch latach. Byłem skoncentrowany na zdobyciu tytułu i udowodniłem, że jestem konkurencyjny za kółkiem C-Elysee, zdobywając cztery wygrane w 2015. To niestety kończy fantastyczną historię I niczego nie żałuję. Przeciwnie, zachowam fantastyczne wspomnienia z mojego czasu w WTCC.”
Loeb był częścią załogi Citroena od zarania swojej kariery rajdowej na przełomie wieków, zdobywając niesamowitą ilość 78 wygranych w WRC jak również sześciu w WTCC z francuską marką.
„Od początku roku 2000 Citroen miał swoje miejsce w moim sercu,” powiedział 41-latek. „Przeżyłem z nimi nadzwyczajne chwile, chwile o których tylko marzyłem gdy byłem młody. Zapisaliśmy kilka najlepszych stron w historii Citroena w sportach motorowych. Wiem, że jestem szczęściarzem mogąc być częścią tej historii.”
Teraz będzie on twarzą i kierowca zespołu Peugeota w Rajdzie Dakar i podchodzi do tej rywalizacji bardzo entuzjastycznie:
„Teraz jestem w pełni skoncentrowany na przyszłości i innych projektach, które urzekają mnie równie mocno jak WTCC. Jednym z nich jest Dakar, w którym wezmę udział za kilka tygodni z Peugeot Sport. Jestem bardzo szczęśliwy mogąc znów dołączyć do tego zespołu, o czym dowiedziałem się gdy współzawodniczyliśmy w Pikes Peak. Staję przed nowymi wyzwaniami, ale teraz jeszcze jest zbyt wcześnie, żeby powiedzieć konkretniej jakimi i kiedy. Mogę po prostu powiedzieć, że wciąż jestem pasjonatem sportów motorowych i nadal jestem w pełni zmotywowany i zdeterminowany, żeby wygrywać wyścigi. Zawsze lubiłem odkrywać nowe rzeczy i wygrywać. Nadchodzące miesiące powinny sprostać mojej potrzebie współzawodnictwa i jestem podekscytowany podjęciem nowego wyzwania.”

O czym mówił Loeb? Macie jakieś pomysły? Bo obserwując jego karierę, jego wszechstronność to może być wszystko: formula e, DTM, RallyCross, WRC?

A’propos WRC i Citroena- program startów tej marki w 2016 roku przejdzie lekki lifting. Zespół postanowił zrobić roczną przerwę w tej rywalizacji, by perfekcyjnie przygotować samochód na sezon 2017.

„Nigdy nie kryliśmy swojego zainteresowania regulacjami WRC na 2017 i cały zespół jest niezwykle zmotywowany tym nowym wyzwaniem,” powiedział szef zespołu Yves Matton.
„Lubimy daną nam swobodę tworzenia coraz bardziej spektakularnych samochodów, ale również możliwość re-użycia prac rozwojowych nad silnikiem WTCC dla Citroena C-Elysee. W celu efektywnego zarządzania naszymi zasobami, zdecydowaliśmy się skoncentrować nasze wysiłki nad zaprojektowaniem i produkcją naszego nowego samochodu na WRC. Dlatego Citroen w 2016 World Rally Championship nie wystawi swojego zespołu fabrycznego.
Duet zespołu sezonu 2015 Mads Ostberg i Kris Meeke prawdopodobnie również będzie musiał poszukać innych możliwości na nadchodzący sezon.
Citroen jednak nadal będzie zaangażowany w WRC 2 i Junior WRC w 2016, potwierdzając program startów mistrza JWRC Quentina Gilbert’a.

 

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top