Moto GP

Zdążyć przed Katarem

20 marca ruszy kolejny sezon Moto GP. Największa na świecie karuzela, w której ścigają sie najlepsi motocykliści globu, po raz kolejny będzie chciała przyciągnąć kibiców na tory i przed telewizory. Czy ma argumenty do zatrzymania widzów na dłużej? Jeśli sezon będzie tak emocjonujący, jak ostatnie rundy sezonu 2015 to motocyklowe show może stać się najbardziej pasjonującym motorsportem na ziemi.

SEPANG,MALAYSIA,01.FEB.16 - MOTORSPORTS, MOTORBIKE - MotoGP, Pre-season tests in Sepang. Image shows Maverick Vinales (ESP/ Suzuki)

© Red Bull Media House

Za nami dwie sesje testów. O ile w pierwszej niepodważalnie panował zespół Yamahy, o tyle podczas testów Losail w Katarze, już tej przewagi widać nie było. Świetnie prezentował się Maverick Vinales i jego Suzuki, oraz Andrea Dovizioso na Ducati. Prawda jest jednak taka, że podczas tych testów czasy nie były aż takie istotne. Sam Valentino Rossi mówił, że „odwalają brudną robotę” a zespoły głównie pracowały nad najnowszymi rozwiązaniami, ustawieniami, nową elektroniką i próbowały złapać jak najlepszy kontakt z nowymi oponami Michelina.

Pedrosa, Phillip Island MotoGP test, February 2016

© Red Bull Media House

Co ciekawe, Dani Pedrosa przyznaje, że zespół Repsol Honda nie będzie idealnie przygotowany na start sezonu MotoGP. W ostatnich testach obaj zawodnicy Hondy byli daleko za czołówką. Duet fabryki Honda Marc Marquez i Pedrosa skończyli na czwartym i czternastym miejscu zmagania na nowym RC213V. Marquez podał optymistyczną wiadomość, twierdząc, że widzi „światełko na końcu tunelu”, Pedrosa był mniej pewny:

„Dziś nie zdziałaliśmy wiele,” przyznał Hiszpan po ostatnim dniu testów. „Nie mieliśmy świeżych opon w zapasie, więc nie mieliśmy za bardzo co testować i skończyłem wcześniej niż zwykle. Nie udało nam się zbytnio poprawić motocykla, więc jest teraz trochę niepewności. Musimy wypróbować trochę więcej rzeczy podczas wyścigu, zobaczymy co uda nam się tam osiągnąć. W tej chwili jest ciężko przewidzieć, na co nas stać w Katarze. Nie jesteśmy super przygotowani, ale damy z siebie wszystko i zobaczymy co uda nam się osiągnąć.”

SEPANG,MALAYSIA,01.FEB.16 - MOTORSPORTS, MOTORBIKE - MotoGP, Pre-season tests in Sepang. Image shows Marc Marquez (ESP/ Honda) and Dani Pedrosa (ESP/ Honda)

© Red Bull Media House

W znacznie lepszych nastrojach na pierwszą rundę zmagań będzie jechał kierowca Ducati Andrea Dovizioso. Włoch mówi, że jest „optymistycznie nastawiony” jeśli chodzi o start kampanii 2016. Jego zdaniem zespół Ducati MotoGP bardzo dobrze przepracował zimę i średnie prędkości są bardzo obiecujące.

„Mamy szybkość i jestem z tego powodu szczęśliwy. Nigdy nie wiadomo, co będzie się działo podczas wyścigu, warunki każdego dnia mogą być inne. Trudno jest więc analizować i przewidywać, ale podejdziemy do tego weekendu optymistycznie bo mamy prędkość. Bardzo się podciągnęliśmy w ciągu 9 dni testowych – a dla mnie szczególnie ważne jest to, ze zwiększyłem moje wyczucie motocykla, co jest najważniejsze. Nadal mamy kilka rzeczy do poprawy, ale wydaje mi się, że jesteśmy jednymi z najszybszych.”

fot. Ducati Racing

fot. Ducati Racing

Rodak Dovizioso – Valentino Rossi podchodzi do rozpoczęcia sezonu z mieszanymi uczuciami. Zdaniem „Doktora” pierwsze weekendy wyścigowe będą bardzo ciężkie:

„Wydaje mi się, że to zwyciężanie będzie bardzo trudne, bo wygląda na to, że od pierwszego testu do teraz, inne motocykle poprawiły się mocno ale teraz jesteśmy już na ich poziomie. Myślę, że wielu motocyklistów może być szybkich na pierwszym grand prix, ale tak czy inaczej, my jesteśmy gotowi.”

Valentino Rossi wierzy, że może nadać „mocne tempo” w pierwszym wyścigu sezonu, pomimo dwóch upadków podczas testów na torze w Katarze. Rossi dwa razy upadł na 10 zakręcie w środę i w piątek podczas trzydniowych testów na torze w Losail: „Niestety rozbiłem się na tym samym zakręcie, ale to były małe wypadki. Razem z zespołem byliśmy w stanie poprawić ustawienia i miałem całkiem niezłe tempo. Zrobiłem dobre tempo ataku, czas okrążenia nie jest zły, najważniejsze, że zrobiłem symulację wyścigu i wyszedłem w niej całkiem dobrze.” 

fot. Alex Farinelli

fot. Yamaha Movistar

Valentino Rossi dodaje, że wszystkie zespoły będą miały w wyścigu podobne problemy: „Wydaje mi się, że ostatnie pięć okrążeń będzie trudne dla wszystkich. Ale, tak czy inaczej, mój motocykl jest gotowy do jazdy, więc mogę utrzymać dobre tempo.”

Pierwszy wyścig na torze w Katarze, który w poprzednim sezonie kierowcy Yamahy pokonywali tak:

 

 

 

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top