Rajd Dakar

Zawsze w cieniu

Mówi się o nim „Mr Dakar”. Dotychczas wygrał Rajd Dakar sześciokrotnie. Mowa o Stephane’ie Peterhansel’u, niesamowitym i niedoścignionym w ostatnich latach zawodniku. Ale ten kierowca ma za sobą sztab ludzi pracujących na ten sukces, a jedna z tych osób jest na prawdę wyjątkowa. Poznajcie Jean-Paul’a Cottret ‚a

during the 2015 China Silk Road rally, scrutineering, vérifications and starting ceremony, ceremony de départ, from august 28 to 29th 2015 at Xi'An, China. Photo Eric Vargiolu / DPPI

© Red Bull Media House

Podczas gdy Peterhansel jest szeroko rozpoznawany jako jeden z najlepszych kierowców w historii Dakaru, Cottret, który był jego pilotem odkąd przesiadł się z motocykla do samochodu w 1992 roku, nie jest już tak znanym nazwiskiem. Brał on udział we wszystkich zwycięstwach Stephane Peterhansela, ale pomimo bycia niezastąpionym sprzymierzeńcem  kierowcy Peugeota, 52-letni Francuz mówi, że nie ma problemu z nie byciem w świetle reflektorów – tak długo, jak długo Peterhansel jest zadowolony z jego nawigacji.

„Nie mam z tym problemu. Jestem tu, żeby w najlepszy możliwy sposób wykonywać swoją pracę. Moje relacje ze Stephane są świetne, on uważa, że wykonuję dobrą robotę i to jest dla mnie najważniejsze. Jesteśmy drużyną – koniec końców obaj stajemy na podium, nie tylko Stephane.”

Stephane Peterhansel (FRA) of Team Peugeot-Total celebrates at the podium of Rally Dakar 2016 in Rosario, Argentina on January 16th, 2016

© Red Bull Media House

Peterhansel i Cottret zwyciężyli ze sporą przewagą nad drugim w klasyfikacji rywalem Nasserem Al-Attiyah, ale Cottret powiedział, że On i Peterhansela niczego nie przyjmują za pewnik do samego końca: „Nie było żadnej presji ze strony innego rywala, jednak podczas Dakaru zawsze musisz być ostrożny, zawsze istnieje niebezpieczeństwo technicznej usterki. Nie mogliśmy sobie pozwolić na beztroskę. Ja i Stephane już kiedyś straciliśmy miejsce na podium ostatniego dnia.”

Stephane Peterhansel (FRA) and Jean-Paul Cottret (FRA) from Team Peugeot Total at the finish line of stage 13 of Rally Dakar 2016 from Villa Carlos Paz to Rosario, Argentina on January 16, 2016.

© Red Bull Media House

Tegoroczny Rajd Dakar był daleki od łatwego dla Cottreta, nawet pomimo tego, że pierwszy tydzień wymagał minimalnej nawigacji.

„W tym roku, duża część trasy była podobna do etapów WRC” powiedział 52-latek, który drugi tydzień uznał za znacznie bardziej wymagający od pierwszego.„Trzy etapy w Salta, Belen i La Rioja (etapy 8, 9 i 10 – przyp. redkacji) były prawdziwymi testami, nie było chwili na odpoczynek dopóki ich nie ukończyliśmy. Nawigowanie nigdy nie jest proste, zawsze jest na Tobie presja bo możesz się zgubić i przegapić punkt kontrolny, co może kosztować cię karę i utratę szansy na zwycięstwo”

Jean-Paul Cottret pilotem rajdowym jest od 1992 roku, wcześniej był kierowcą motocyklowym. Jego kariera nie była jednak tak spektakularna i pełna sukcesów, jak u boku Peterhansel’a.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top