Formuła 1

Zapach pieniędzy

300 mln$ – tyle zarobił w 2014 roku najlepszy, pod ty względem, sportowiec świata – Floyd Mayweather Jr. W pierwszej trójce najlepiej zarabiających są jeszcze Manny Pacquiao (160 mln $) oraz Cristiano Ronaldo (79,6 mln $).

Najlepiej zarabiającym sportowcem z wiązanym z motorsportem jest  Lewis Hamilton. Z zarobkami na poziomie 39 mln $ zajmuje on dopiero 15 miejsce. Choć Mistrz Świata Formuły 1 zalicza się do sportowców z największych potencjałem marketingowym (magazyn „SportsPro” umieścił go w rankingu największych marketingowych gwiazd sportu na piątym miejscu ), to od sponsorów otrzymuje znacznie mniej niż od swojego pracodawcy – jedynie 3 mln dolarów. Trzyletni kontrakt z Mercedesem to suma 140 mln $ w kieszeni Lewisa.

10999749_897344490346880_465214508188795207_n

W pierwszej 20 najlepiej zarabiających sporowców świata jest jeszcze jeden kierowca – Fernando Alonso ( 17 miejsce , 35,5 mln $). Dołączenie do ekipy McLaren’a to najlepszy interes Hiszpana w ostatnich latach, bo rocznie zarabia on 30 mln $ z samego kontraktu z zespołem.

Na pozycji 21 najlepiej zarabiających sporowców, kolejny kierowca – Sebastian Vettel, z dochodami na poziomie 33 mln $ rocznie, ale z bardzo dobrymi perspektywami. Jeśli bowiem Niemiec zdobędzie tytuł Mistrza Świata w trakcie trwania jego kontraktu z Ferrari, to na jego konto wpłynie dodatkowe 7 mln $.

W pierwszej 100 najlepiej zarabiających sportowców są jeszcze trzy nazwiska kierowców: Kimi Raikkonen (32 miejsce, 27 mln$), Dale Earnhardt Jr. (55 miejsce, 23.6 mln $) oraz Jimmie Johnson (61. miejsce, 22,7 mln $). Nie ma w tym zestawieniu ani jednego motocyklisty, nawet najlepiej w stawce MotoGP wyglądającego Valentino Rossiego.

Italy's Valentino Rossi, right, speaks next to Jorge Lorenzo of Spain during a press conference ahead of the MotoGP Japanese Motorcycle Grand Prix in Motegi, north of Tokyo, Thursday, Oct. 8, 2015. (AP Photo/Shizuo Kambayashi)

(AP Photo/Shizuo Kambayashi)

Rossi w swoich najlepszych czasach zarabiał ponad 35 mln $ (2007 rok), ale od tamtej pory jego występy stały się słabsze, co w połączeniu z nowymi talentami w Moto GP i jego dochody zmalały. Niestety wygląda na to, że nikt z rywali na torze VR46 nie „zabrał” części dochodów Włochowi, a po prostu one wyparowały z MotoGP. 12 mln $ rocznie dostaje od Yamahy a do tego prawie podwaja (10 mln $)swoje dochody zyskami z reklam. Marka VR 46 jest jedną z najlepiej rozpoznawanych w motorsporcie, a firma VR46 Racing posiadała prawa do wizerunku między innymi Marc’a Marquez’a . Rossi potrafi swój wizerunek i nazwisko sprzedać jak mało kto w sporcie, czego najlepszym przykładem jest… jego ranczo. Szkolenia z jazdy na dwóch kółkach prowadzone przez instruktorów są tak popularne, że ciężko znaleźć termin z dostępnymi miejscami.

Drugim najlepiej zarabiającym motocyklistą stał się tegoroczny Mistrz Świata – Jorge Lorenzo, z sumą 9,2 mln $, która w bieżącym roku pewnie wzrośnie, bo w kontrakcie tytuł mistrzowski był przewidziany jako płatny dodatkowo.

Zdecydowanie największym potencjałem ze wszystkich kierowców w stawce MotoGP (poza VR46) może pochwalić się Marc Marquez. W 2014 roku podpisał on nowa umowę z Hondą, po której jego pensja wzrosła do 4 mln $ rocznie. Magazyn „SportsPro” umieścił go na 11 miejscu rankingu największych marketingowych gwiazd sportu. Jak piszą autorzy rapotu: „Marquez, ze względu na swój młody wiek, sukcesy jakie osiąga oraz charyzmę jaką posiada, może stać się jednym z najlepiej zarabiających sportowców na świecie”. Ze swojego potencjału Marquez już skrzętnie korzysta, bo rocznie „dostaje” od reklamodawców ponad 1 mln $.Pytanie czy po konflikcie z  Valentino Rossi’m, będzie chciał pójść jego śladami i zarabiać na marce jaką tworzy MM93?

W stawce MotoGP jeszcze tylko trzech kierowców zarabia ponad milion dolarów rocznie: Dani Pedrosa, Cal Crutchlow oraz Stefan Bradl. Dla porównania w F1 aż 13 kierowców zarabia ponad 1 mln $ rocznie.

 

MotoGP 2014 Riders Salaries
 Pozycja Kierowca Zespół Zarobki Dochody z reklam
1 Valentino Rossi Yamaha Factory Racing $12m  $10m
2 Jorge Lorenzo Yamaha Factory Racing $7.2m  $2m
3 Marc Marquez Repsol Honda Team $4m $1m
4 Dani Pedrosa Repsol Honda Team $3.9m
5 Cal Crutchlow Ducati Team $1.9m
6 Stefan Bradl LCR Honda $1.2m
7 Alvaro Bautista Gresini Racing $900,000
8 Nicky Hayden Aspar Team $1.3m
9 Andrea Dovizioso Ducati Team $1.0m
10 Scot Redding Gresini Racing $650,000
11 Colin Edwards Forward Racing $400,000

 

Wróćmy jeszcze do czterech kółek. W czasach swoich sukcesów na trasach WRC, Sebastien Loeb zarabiał rocznie około 4 mln $ rocznie (z kontraktu z Citroenem). Nieco mniej zarabia Sebastien Ogier. 3-letni kontrakt z VW opiewa bowiem na 10 mln $. Pascal Wehrlein, czyli tegoroczny zwycięzca serii DTM, kierowca Mercedesa, zarobił 1,5 mln $. Podobna suma wpadła na konto Jose Marii Lopeza, zwycięzcy serii WTCC, choć w tym cyklu najlepiej opłacanym kierowcą był Yvan Muller.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top