Moto GP

Yamaha testuje przed sezonem 2017

Maverick Viñales rozpoczął testy przed sezonem 2017 MotoGP w Walencji pozytywnym akcentem, kończąc pierwszy dzień testów o 0.020 sekundy przed Valentino Rossi’m który miał drugi czas. Choć głównym celem wyjazdów na tor Viñales’a było poczuć się na swoim nowym motocyklu jak najpewniej, to nie tracił on czasu i miał świetne tempo. Hiszpan rozpoczął swoje testy około godziny 11  a już po 30 minutach miał drugi czas. Ogólnie w porannej sesji uzyskał 6 czas okrążenia.  Dobre poranne tempo utrzymał nowy kierowca Yamahy i popołudniu, i uzyskał czas  1’30.930 sekundy i wyprzedził nim drugiego w kolejności Rossiego. W sumie Viñales przejechał 61 okrążeń.

TDS03YNZ781CWDCG04PYRossi miał trudniejszy pierwszy dzień testów, ale ostatecznie można go uznać za udany. Szybko znalazł „swoje” tempo w porannej sesji uzyskując czas 1’30.950s, który poprawił tylko Viñales w sesji popołudniowej, gdy temperatura wzrosła. Później Włoch doświadczył upadku. Stało się to po przejechaniu 32 okrążeń na 10 zakręcie toru Ricardo Tormo, na szczęście Rossi wyszedł z tego bez szwanku. Poranną sesję VR46 jeździł na motocyklu z 2016 roku, dopiero popołudniu przesiadł sie na maszynę przygotowywaną na sezon 2017. Przejechał 47 okrążeń i zajął drugie miejsce przegrywając o 0.020 sekundy.

Valentino Rossi był zadowolony z tego, co działo się na torze: „To był pozytywny dzień, bo cały czas urywałem sekundy, a czas okrążenia nie były najgorsze. Na nowym motocyklu jest OK, ale niestety po upadku mieliśmy kłopoty z przednią oponą i nie miałem wystarczającej przyczepności. Wierzę, że jutro podczas kolejnego dnia testów, wszystko już będzie dobrze ze sprzętem i będą znowu mógł poprawiać czasy.”

Dziś zespół Movistar Yamaha MotoGP będzie z powrotem trenował na torze Ricardo Tormo. Zdaniem dyrektora zespołu, Massimo Meregalli’ego, pierwszy dzień wypadł bardzo pozytywnie: „Dzisiaj była doniosła chwila i obiecujący początek pierwszego przed sezonem testu MotoGP. Maverick jechał pierwsze kilometry na Yamaha i, tak jak się spodziewaliśmy, bardzo szybko przyzwyczaił się do maszyny. Valentino był bardzo szybki rano na jego motocyklu z 2016 roku. Po niefortunnym upadku i awarii na ramie z 2017 roku straciliśmy trochę czasu, ale najważniejsze, że z Vale jest wszystko OK. Po południu wrócił do testowania i dostaliśmy od niego dużo danych a w związku z tym jesteśmy zadowoleni z przebiegu testów i postępów jakie poczyniliśmy do tej pory.”

Dawno w stawce MotoGP nie było tak wielu zmian kadrowych. Pierwszy dzień testów w Walencji był więc bardzo ciekawy dla zespołów ale też dla kibiców. Poza Maverick Viñales’em na nowych motocyklach usiedli też Jorge Lorenzo (na Ducati) a w najsilniejszej klasie pojawili się też zawodnicy dotychczas jeżdżący w Moto2: Jonas Folger, Sam Lowes, Johann Zarco i Alex Rins.

Sporo okrążeń na motocyklu Ducati pokonał Lorenzo. Popołudniu „Por Fuera” usiadł na motocykl szykowany na sezon 2017. Co ciekawe, Ducati były wyposażone w skrzydełka, które w przyszłym roku będą zakazane w królewskiej kategorii. Włosi chcieli jednak porównać zachowanie obu konstrukcji, a usunięcie z motocykli skrzydełek byłoby dodatkową zmienną, która mogłaby zaburzyć wyniki.

Kolejne testy już dziś.

 

 

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top