WrOOOOm TV

Wyścig o marzenia. Sprawdź, jak rozpocząć karierę kierowcy rajdowego.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że ilość miłośników amatorskich sportów motoryzacyjnych zwiększa się, wraz z datą kolejnej premiery “Szybkich i wściekłych”. Po tragicznym wypadku Paula Walkera – aktora wcielającego się w jedną z głównych postaci, przyszłość serii stanęła pod znakiem zapytania. Dziś wiemy już, że 8. część kasowego hitu wjedzie na ekrany kin w kwietniu 2017.

Pojawiające się w filmie auta rozbudzają wyobraźnię do tego stopnia, że wielu kierowców decyduje się dodać sportowego zacięcia miejskim osobówkom i poczuć przypływ adrenaliny podczas startu w amatorskich wyścigach, takich jak najbardziej znane KJS (Konkursowa Jazda Samochodem). Chcąc wziąć udział w zawodach, trzeba przede wszystkim posiadać odpowiednio przystosowany samochód z aktualnymi badaniami technicznymi, prawo jazdy oraz kaski dla załogi. Takie elementy jak klatka, odzież sportowa, punktowe pasy bezpieczeństwa czy systemy gaśnicze, nie są co prawda wymagane, ale warto je mieć dla własnego bezpieczeństwa.

Wymogi wobec samochodów biorących udział w KJS

Przygotowanie samochodu do KJS, nie jest skomplikowane. Do udziału w takich rajdach dopuszczane są samochody osobowe w rozumieniu Ustawy „Prawo o ruchu drogowym” lub osobowo/towarowe na bazie podwozia samochodu osobowego, ze sztywnym zamkniętym dachem, posiadające ważne dokumenty uprawniające do poruszania się po drogach publicznych RP i spełniające wymogi regulaminowe KJS. Jego podstawowe wyposażenie powinno składać się z pasów bezpieczeństwa, zagłówków foteli kierowcy i pilota, minimum jednej gaśnicy o masie 1kg z aktualną datą dopuszczenia, apteczki, zderzaków: przednich i tylnych, a także numeru startowego i reklamy sponsora. Koła (obręcz i opona) na każdej osi muszą być takie same, jednak nie dopuszczalne są opony sportowe. Ważne jest również to, aby usunąć zbędne przedmioty z pojazdu, a pozostałe solidnie przymocować. Reszta zależy już wyłącznie od wyobraźni samego kierowcy, jednak nie należy przesadzać z tuningiem, ponieważ przed wyścigami odbywają są badania kontrolne pojazdu.

Przygotowanie do badań

Auto musi być przede wszystkim czyste zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, po to aby osoba przeprowadzająca kontrolę miała możliwość dojrzeć wszystkie mankamenty. Zabłocony pojazd, z silnikiem oblepionym mieszaniną oleju i kurzu, zostanie odesłany z przysłowiowym kwitkiem. Dlatego, w przypadku aut z dość dużym przebiegiem, konieczne może się okazać umycie silnika. O ile dla Diesla jest to czynność bezpieczna, o tyle benzyniak po kontakcie z wodą może mieć problem z iskrą. Przy samodzielnie wykonywanym zabiegu, należy zatem skorzystać z profesjonalnych, jednak delikatnych kosmetyków, które nie uszkodzą jego podzespołów (kosmetyki do mycia silnika można znaleźć w sklepie internetowym naszego partnera eport2000.pl). Warto jest również zabezpieczyć alternator wraz z układem elektrycznym taśmami oraz folią. Przed przystąpieniem do pracy nie można zapomnieć o odpięciu klem akumulatora. Jeżeli mimo tych działań nie uda się przejść pozytywnie badań, a pojazd, nawet w oczach właściciela, pozostawia wiele do życzenia, to może warto rozważyć udział w coraz częściej organizowanych Wrak Race…

Zakup samochodu z myślą o ściganiu

Dla osób rozpoczynających przygodę z amatorskimi konkursami, od wyniku, ważniejsze powinno być wprawienie w jazdę na torze, dlatego nie należy przykładać zbyt wielkiej wagi do ulepszania pojazdu czy zakupu samochodu pod kątem startu. Pierwsza próba zweryfikuje, czy “ryk” silnika napędzany solidną dawką adrenaliny jest waszym paliwem napędowym i dopiero wtedy można skusić się na inwestowanie większych pieniędzy w pasję.

Pierwszym parametrem decydującym o wyborze danego modelu jest często silnik. Do KJS dopuszczane są zarówno silniki benzynowe, jak i Diesla, ale to te, o zapłonie iskrowym dostarczają największych emocji. Tutaj do wyboru są silniki wolnossące (wśród aut miejskich jest to już rzadkość, spotykana głównie w starszych modelach) lub turbodoładowane, które co prawda pozwalają uzyskać lepsze osiągi, jednak  uznawane są za mniej wytrzymałe. Istotnym elementem jest także rodzaj dodawanego oleju. Dobrze dobrana klasa lepkości oraz baza oleju, pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę i ciśnienie podczas pracy silnika, a także ochroni jednostkę napędową przed zatarciem.

Czasem potrzebna jest tylko jedna iskra, aby odpalić pasję. Może być nią film, książka lub po prostu interesująca rozmowa. “Szybcy i wściekli” wjadą na nasze ekrany w przyszłym roku i może dla wielu będzie to też dobry czas, aby pierwszy raz w życiu zmierzyć się z torem. W szerszej perspektywie może doprowadzić to do zdobycia licencji rajdowej R2.

Ze swojej strony życzymy powodzenia wszystkim początkującym.

 

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top