WrOOOOm TV

WyGRAć marzenia

Czy gra komputerowa może być początkiem kariery kierowcy w motorsporcie? Po pierwsze – to zależy jaka gra, po drugie – może. Jeśli wzorować się będziesz na serii Need for Speed, to nie masz co liczyć na pozytywne następstwa twoje pasji, to samo jeśli najbardziej wyścigową grą dla Ciebie jest Carmageddon. Co innego „zagrywanie” się w Gran Turismo. To jedna a najlepszych symulacji samochodów wyścigowych, której pierwsza odsłona pojawiła się na platformie Playstation w 1997 roku. Od tamtego czasu upłynęło wiele wody w rzekach, a w 2013 roku pojawiła się 6. odsłona tej gry. W sumie sprzedano ponad 72 miliony kopii wszystkich odsłon gry. Stała się ona kultowa do tego stopnia, że zawodnikom nie wystarczało już ścigać się „tylko” na wirtualnych trasach. Po to powstało GT Academy.

GT Academy to międzynarodowy konkurs, pozwalający najlepszym graczom w Gran Turismo zrealizować marzenie o zostaniu zawodowym kierowcą wyścigowym. Każdy gracz, który dowiedzie swych umiejętności na wirtualnym torze, ma szansę usiąść za kierownicą prawdziwego samochodu, na prawdziwym torze, by walczyć o główną nagrodę – miejsce w zespole wyścigowym Nissana, łącznie z całym potrzebnym szkoleniem i licencjami koniecznymi do wzięcia udziału w międzynarodowych zawodach.

nissan1Konkurs, stworzony w roku 2008 przez Sony Interactive Entertainment Europe i Polyphony Digital Inc., we współpracy z Nissan Europe, zdobył sobie olbrzymią popularność na całym świecie. Najlepsi gracze w Gran Turismo wybierani są na bazie serii przejazdów na czas, za kółkiem narzuconych maszyn Nissana. Z tysięcy kandydatów wybiera się kilkunastu krajowych finalistów, którzy następnie mierzą się ze sobą na specjalnie przygotowanych automatach w serii rund eliminacyjnych w Gran Turismo 5.

Najlepsi zawodnicy otrzymują zaproszenie do rundy finałowej – wymagających zawodów na słynnym torze Silverstone w Anglii. To właśnie tutaj akcja przenosi się z wirtualnych aut znanych z PS3™ do prawdziwych samochodów wyścigowych Nissana. Uczestnicy muszą wykazać się siłą, wytrzymałością, trzeźwością umysłu i umiejętnościami jazdy, zaś sędziowie wyłaniają tych, których cechuje autentyczny talent, pasja i poświęcenie, ostatecznie wybierając tego, który najlepiej nadaje się na zawodowego kierowcę.

30 kierowców z całego świata spotka się w tym roku po raz kolejny podczas finałowej imprezy na torze Silverstone. Na całym świecie trwają rundy eliminacyjne do GT Academy. W Australii właśnie poznaliśmy sześciu najlepszych kierowców, którzy awansowali do tej prestiżowej rywalizacji zwanej Silverstone Race Camp. Zwycięzcy tej rywalizacji zostaną zaproszeni na specjalnie przygotowane szkolenie. Z ciekawostek, w Indonezji do finałowej 20 dostałe się jedna kobieta Elysse Menorca, która awansowała również do finału światowego. Australia, Indonezja, Afryka Południowa, z tych regionów znamy już finalistów, w innych jeszcze trwają zmagania. Przypomnijmy, że w 2012 roku w finale udział wzięli dwaj Polacy: Tomasz Bogusławski i Krystian Korzeniowski.

Czy gra komputerowa dobrze wpływa na rozwój kierowcy? Dotychczas nie mogliśmy tego potwierdzić, ale od czego są naukowcy, którzy badają rzeczy, które nie śniły się filozofom. Badacze chińskiej uczelni New York University Shanghai porównali tych którzy „przebywali w wirtualnym świecie” oraz tych, którzy tego nie robią. Wykorzystując symulator jazdy samochodem, naukowcy porównali graczy spędzających w wirtualnym świecie co najmniej 5 godzin w tygodniu z grupą osób, którzy nie podejmowali się tego rodzaju aktywności. Po zestawieniu wyników okazało się, że tych pierwszych cechuje lepsza koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz są oni w stanie skuteczniej wyczuć samochód. W dalszej kolejności wykazano, że ta druga grupa po rozpoczęciu grania w symulatory jazdy oraz tytuły typu FPS, polepszyła swoje zdolności motoryczne. Najlepszymi ambasadorami tych badań pewnie byli by kierowcy NISMO, którzy mają za sobą doświadczenia w świecie wirtualnym. Gdzie zatem startują kierowcy, którzy wygrali GT Academy?

Lucas Ordóñez (zwycięzca europejskiej edycji GT Academy 2008) w zeszłym sezonie uczestniczył w japońskiej serii Super GT (w klasie GT500), mistrzostwach Formuły 3 oraz 24-godzinnym wyścigu Le Mans, powrócił do Europy, aby móc w pełni uczestniczyć w pucharze serii Blancpain GT Endurance Series (w grupie Pro), startując za kierownicą Nissana GT-R NISMO GT3. Wspólnie ze swymi „towarzyszami broni”, Alexem Buncombe’em i Mitsunorim Takaboshim, broni drużynowego tytułu wywalczonego w zeszłym roku przez Wolfganga Reipa.

A troubled 24 hours but the #OMGTR crew got both cars home in the #Spa24h #nissan #NISMO

A photo posted by NISMO (@nismo) on

Jann Mardenborough (zwycięzca europejskiej edycji GT Academy 2011) w zeszłym sezonie uczestniczący w organizowanym przez FIA World Endurance Championship, zamienił się miejscami z Lucasem, by wziąć udział w japońskiej serii Super GT oraz japońskich mistrzostwach Formuły 3. Podczas Super GT dołączył do zespołu NDDP, w którym wcześniej ścigał się Lucas, startując za kierownicą B-MAX NDDP GT-R. Jego kolegą z zespołu będzie Kazuki Hoshino.

Bryan Heitkotter (zwycięzca amerykańskiej edycji GT Academy 2011)brał udział w US Pirelli World Challenge i zdobył pięć zwycięstw w klasie GTA, w zeszłym sezonie znalazł się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej łącznie jedenaście razy, wystartuje w tej serii po raz kolejny. Zasiądzie za kierownicą Nissana GT-R NISMO GT3.

Ricardo Sánchez (zwycięzca edycji międzynarodowej w 2014 r.), w zeszłym sezonie rywalizował o puchar Blancpain GT Endurance Series, bierze udział w zawodach o puchar Blancpain GT Sprint Series (w klasie Silver Cup). Jest to debiut Nissana w tej serii. Fakt ten wiązać się będzie z drastycznymi zmianami, bowiem w porównaniu z opartymi na strategii wyścigami wytrzymałościowymi, w Sprint Series liczy się głównie prędkość. Zasiada za kierownicą Nissana GT-R NISMO GT3.

Matthew Simmons (zwycięzca edycji międzynarodowej w 2015 r.) / Romain Sarazin (zwycięzca edycji europejskiej w 2015 r.) zeszłej jesieni zarówno Matthew, jak i Romain mieli okazję zadebiutować jako kierowcy wyścigowi, wygrawszy wcześniej konkurs GT Academy, podczas którego okazali się lepsi od tysięcy graczy w Gran Turismo. Teraz biorą udział w zawodach pucharu Blancpain GT Endurance Series (w klasie Pro Am).

 

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top