DTM

Wielkie święto Mercedesa

19 tytułów mistrzowskich – tyle w ostatnich dwunastu miesiącach udało się na torach i trasach zdobyć marce Mercedes. Dlatego podsumowująca rok startów impreza, która jest swego rodzaju podziękowaniem dla kibiców – „Stars & Cars” była…spektakularna.

Pierwszy raz impreza odbyła się w 1993 roku. Aż do roku 2005, regularnie na koniec roku, fani marki ze Stuttgartu,  spotykali się z kierowcami i szefostwem Mercedesa, by wspólnie świętować.

12360248_1676012429313058_6498778006781484528_n

W 2005 i 2009 roku imprezy się nie odbyły, ale (dla równowagi) w 2004 roku, podczas imprezy ogłoszono, że Mika Hakkinen wystartuje w serii DTM reprezentując niemieckiego producenta.

Tym razem ponad 35 tysięcy widzów zgromadziło się na stadionie Mercedes-Benz Arena w Stuttgarcie, a firma przygotowała dla niech wiele niespodzianek.  Zaczęło się od prezentacji wszelkich samochodów spod znaku gwiazdy, również tych historycznych. Dwa super-samochody – mistrzowski bolid F1 oraz mistrzowski samochód rywalizujący w serii DTM, zostały umieszczone w muzeum Mercedesa, ale najważniejszą częścią była rywalizacja na specjalnie zbudowanym torze. 16 kierowców, w tym Lewis Hamilton, Pascal Wehrlein, David Coulthard, Gary Paffett czy syn Michaela – Mick Schumacher, stanęło do walki o tytuł Mistrza Mercedesa.

12341587_1676012595979708_264371741790731399_n

W 1/8 finałów jeżdżono Mercedesami AMG A45 4MATIC, a z rywalizacji odpadli Hakkinen, Vietris, Di Resta,Alesi, Auer, Paffett, Wickens i Schumacher. Najbardziej może żałować Di Resta,który na dystansie dwóch okrążeń przegrał z Coulthardem o 0,178 sekundy.

12376580_1676012572646377_4643560581843674712_n

W ćwierćfinałach zawodnicy ścigali się Mercedesami AMG C 63 S. Niestety dla Gotza, Coultharda, Schneidera i Maylandera były to ostatnie wyścigi. Pasjonujący był pojedynek Nico Rosberga, wicemistrza świata Formuły 1, z kierowcą „safety car’a” w tej serii Bernd’em Maylander’em. 0,219 sekundy dzieliło obu kierowców, a w półfinale zameldował sie Rosberg.

12366459_1676012752646359_3469297953256204282_n

Lewis Hamilton z Pascalem Wehrleinen, a Nico Rosberg z Daniele Jucadellą – tak wyglądały pary półfinałowe, a kierowcy tym razem siedzieli za kierownicami Mercedesa AMG GT S. Pasjonująca walka mistrzów świata zakończyła się zwycięstwem Niemca z minimalną przewagą 0,099 sekundy. Ta faza mistrzostw Mercedesa zakończyła się wynikiem 2:0 dla kierowców DTM, bo Rosberg przegrał z Juncadellą o 0,8 sekundy.

12347747_1676012432646391_3406176258286541559_n

W finale kierowcy ścigali się Mercedesami SLS AMG GT3. Tym razem nie było jednego wyścigu, ale kierowcy mieli rozstrzygnąć kto jest lepszy w walce do dwóch zwycięstw.  Pierwszy wyścig wygrał Hiszpan – Daniel Juncadella z przewagą 2,8 sekundy, co było prawdziwym nokautem. W drugim wyścigu, gdy wydawało się, że mistrz DTM odrobi straty, na ostatnich zakrętach zmieniło się prowadzenie. Ten nietypowy turniej wygrał 24 letni Juncandella, który na co dzień zawodzi w serii DTM. W 2015 roku zdobył tylko 26 punktów w serii.  W dotychczasowej historii jego startów w DTM darmo szukać sukcesów, w 38 wyścigach nie był nigdy na podium. Tego dnia jednak Juncadella miał co świętować.

12391393_1676012629313038_331770755481346699_n

Wielu kibiców spodziewało się, że szefostwo Mercedesa ogłosi skład kierowców na przyszły sezon serii wyścigowej DTM. Producent zapowiada rywalizację o drugie mistrzostwo z rzędu, ale kto zasiądzie za sterami „Srebrnych Strzał” jeszcze nie wiadomo. W oświadczeniu czytamy, że nazwiska kierowców poznamy w pierwszych dwóch miesiącach przyszłego roku. Czy wśród tych nazwisk pojawi się to, na które czekają kibice nad Wisłą?