Moto GP

Większe pieniądze w MotoGP

W ostatni weekend seria MotoGP zawitała na tor Sachsenring, by wyłonić najlepszych kierowców w Grand Prix Niemiec. Ale to był pretekst do spotkań szefostwa serii z zespołami i ustaleniu kilku ważnych tematów. Ustalono między innymi nowy podział środków finansowych dla zespołów satelickich. Zakończyły się negocjacje pomiędzy firmą Dorna, która od wielu lat zarządza MotoGP, a

Jack Miller, Dutch MotoGP. 26th June 2016

RedBull Media House

zespołami prywatnymi. W ramach porozumienia ustalono, że od sezonu 2017 fabryczne teamy będą mogły żądać maksymalnie 2,2 mln euro za użyczenie kompletu dwóch motocykli dla jednego zawodnika z zespołu prywatnego. Oznacza to, że zespół składający się z dwóch zawodników będzie musiał wydać na motocykle maksymalnie 4,4 mln euro. Równocześnie Dorna zobowiązała się, że jej wsparcie na jednego zawodnika teamu prywatnego wynosić będzie 2,2 mln euro na sezon. Oznacza to tyle, że hiszpańska firma wyłoży gotówkę ekipom satelickim na wypożyczenie lub zakup motocykli od zespołów fabrycznych.

Ustalono również, że stawka zawodników MotoGP liczyć będzie maksymalnie 24 zawodników. W przyszłym roku, gdy do mistrzostw dołączy KTM, na liście startowej zobaczymy 23 motocyklistów. Jedno wolne miejsce wstępnie przypisano ekipie LCR Honda MotoGP, która na ten moment ma swoim składzie tylko Cala Crutchlowa. Celem włoskiej ekipy jest jednak znalezienie sponsorów, którzy pokryliby koszty związane ze startem kolejnego zawodnika.

Promotor serii firma Dorna Sports podpisała też umowę z budowanym obecnie torem Kymi Ring w Finlandii. Pierwszy wyścig odbędzie się tam w 2018 roku.  Obiekt znajduje się w pobliżu miasta Kausala i został zaprojektowany przez Wurz Design’s Test & Training. Ma on długośc 4.8km i będzie na nim 15 zakrętów, choć ostateczny układ może się zmienić. To będzie pierwsza wizyta zawodników MotoGP na torze nordyckim od 1982 roku i wyścigu na torze Imatra

 

Dorna ogłosiła również, że Grand Prix niemiecki pozostanie w harmonogramie MotoGP aż do sezonu 2021, choć nie wiadomo czy nadal będzie to tor Sachsenring. W tym miejscu wyścigi MotoGP odbywają się nieprzerwanie od 1998 roku.

 

 

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top