Formuła 1

Większe nagrody w Formule 1?

najważniejsza osoba w Formule 1, czyli właściciel praw do serii Bernie Ecclestone rozważa zmiany w wysokości premii dla zespołów startujących w F1. Obecnie jest tak, że znane i uznane marki tj. Ferrari, Mercedes, Red Bull i McLaren dostają dodatkowo pieniądze za to, że startują w serii, za tak zwaną „wartość historyczną”. Obecna umowa obowiązuje do 202 roku, nie wiadomo ile dokładnie dostają zespoły, ale raczej nie są to małe pieniądze.

MONTMELO, SPAIN - FEBRUARY 22: Daniel Ricciardo of Australia and Red Bull Racing drives during day one of F1 winter testing at Circuit de Catalunya on February 22, 2016 in Montmelo, Spain. (Photo by Dan Istitene/Getty Images)

© Red Bull Media House

Nie jest to powszechnie dostępna wiedza, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że Ferrari rocznie dostaje od organizatora serii prawie 90 mln $! To tak duże pieniądze, że nawet zespołu mniej znane, a kończące wyżej w klasyfikacji konstruktorów nie są w stanie powalczyć o takie pieniądze. Z tego powodu Sauber i Force India złożyły skargę do Unii Europejskiej, bo zdaniem zespołów jest to niezgodne z ustawą o ochronie konkurencji.

Teraz Ecclestone ujawnił, że chce do „przemyśleć ten system nagród”, aby pomóc uczynić go bardziej sprawiedliwym dla wszystkich drużyn – choć każda zmian przed 2020 rokiem wymagać będzie zgody wszystkich zespołów, co może być wybitnie trudne. W ubiegłym roku Mercedes z konieczności zrezygnował z dodatkowej premii za mistrzostwo, choć drugi rok z rzędu wygrał w serii. TO zdaniem dziennikarzy „The Times” spowodowało, że Ecclestone chce działać. W rozmowie z  brytyjskim dziennikiem Bernie powiedział:

„Powiedziałem Toto Wolff’owi (szef Mercedesa – przyp. redakcji) by przestali myśleć o wyścigach jak o zarobku. Mam zamiar się dobrze przyjrzeć się, jak to wszystko działa i sprawdzić, czy można wymyślić coś bardziej równego dla wszystkich zespołów.”

Zdaniem The Times Ecclestone chciałby wprowadzić system, który bardziej przypominałby piłkarską Premier League, gdzie udział w nagrodach jest sprawiedliwszy i w głównej mierze zależy od zdobytej pozycji w mistrzostwach. Dla porównania prawa telewizyjne do Ligi Angielskiej w latach 2016 – 2019 sprzedano za 3,2 mld funtów. W latach 1999-2015 FOM  (Formula One Managment) czyli firma której prezesem jest Bernie Ecclestone, a która ma prawa do Formuły 1, zarobiła ponad 14,5 mld $. Najwięcej z tytułu praw telewizyjnych oraz praw do organizacji wyścigów. W tym roku w najpopularniejszej i najbardziej znanej serii wyścigowej na świecie ściga się 11 zespołów. W angielskiej lidze piłkarskiej gra co roku 20 klubów.

W sezonie 2014, dokładnie w połowie stawki F1 uplasował się zespół Sahara Force India i za ten „sukces” dostał od FOM około 10 mln $. Dla porównania w sezonie 2013/2014 w Premier League w połowie stawki (miejsce 10) uplasował się zespół Newcastle United. Zarobił na tym około 102, 4 mln $.

Takie pieniądze, to 1/3 budżetu Sahara Force India na rok startów w F1. Znacząco one by zmieniły układ sił w stawce i wzmocniłoby takie zespoły jak Force India, Sauber, Haas czy Renault. Tylko czy zgodzą się na to Mercedes, Ferrari i Red Bull?

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top