Moto GP

Stoner wraca do Ducati!

Po pięcioletniej współpracy z Honda Racing Corporation, Casey Stoner rozstaje się z zespołem japońskiego producenta..

Dwukrotny Mistrz Świata dołączył do zespołu w 2011 i natychmiast zaadaptował się do motocykla RC212V wygrywając dziesięć wyścigów, zdobywając jedno drugie oraz pięć trzecich miejsc. Podczas swojej kariery z Hondą, Casey zdobył w sumie piętnaście zwycięstw (dziesięć w 2011, pięć w 2012), dwa drugie miejsca (jedno w 2011 i kolejne w 2012), dziewięć trzecich miejsc (pięciokrotnie w 2011 i czterokrotnie w 2012) w sumie stając dwadzieścia sześć razy na podium. Dodatkowo 17 razy startował z pole position (dwanaście razy w 2011, pięciokrotnie w 2012) oraz dziewięć razy zaliczył najszybsze okrążenie (siedem w 2012, dwa w 2012 roku). Honda Racing Corporation podjęło decyzję, że nie podpisze umowy przedłużającej współpracę ze Stonerem, jednocześnie chce podziękować Casey’emu za wszystko co osiągnął podczas współpracy z Hondą:

„Mamy wspaniałe wspomnienia z czasu współpracy Casey’a z Hondą. Od momentu, kiedy dołączył do zespołu w 2011 roku w Repsol Honda Team mieliśmy bardzo bliskie relacje i zawsze sprawiały nam przyjemność rozmowy z nim na temat wyścigów i szczegółów technicznych. Oczywiście jego mistrzostwo zdobyte w 2011 roku było dla nas szczególnym momentem oraz bardzo ważnym momentem w mojej karierze. Nawet po zakończeniu jego kariery wyścigowej, wielką radość dawało mi uczestniczenie w jego testach i spędzanie z nim czasu. Chcielibyśmy podziękować mu za wszystko co nam ofiarował w ciągu ostatnich pięciu lat oraz przekazać jemu oraz jego rodzinie nasze najlepsze życzenia.” – napisał w oświadczeniu Shuhei Nakamoto, wiceprezes HRC.

Stoner powróci do zespołu Ducati jako ambasador oraz tester

Na konkretny ruch ze strony japońskiego producenta czekało Ducati, które od kilku miesięcy „romansowało” ze Stonerem. Godzinę po informacji o tym, że Honda umowy nie przedłuży dowiedzieliśmy się, że Casey Stoner wróci do zespołu włoskiego producenta pod koniec roku 2015 w roli ambasadora marki oraz kierowcy testowego. 

Wróci,bo Casey Stoner zdobył mistrzostwo świata MotoGP w 2007 roku w zespole Ducati Desmosedici GP  zgarniając dziesięć zwycięstw z osiemnastu startach, ten wynik pomógł również włoskiemu producentowi zdobyć tytuł najlepszego konstruktora.  W latach 2007 – 2010 Stoner wygrał w sumie 23 wyścigi dla Ducati.

30 letni Australijczyk z Southport (Queensland), który jest uważany za jednego z najszybszych i najbardziej utalentowanych motocyklistów, zostanie ambasadorem marki bolońskiego producenta oraz, zgodnie z umową, wystąpi w przyszłorocznej edycji World Ducati Week, zaplanowanego na 1 – 3 lipca 2016. Weźmie również udział w wybranych testach MotoGP w Ducati Team w przyszłym roku, nie mówi się głośno o jego startach w serii, ale będzie mógł się pojawić z tzw. „dziką kartą”

Casey Stoner: „Ostatnie pięć lat z HRC było wspaniałą przygodą, której kluczowym momentem było oczywiście zdobycie mistrzostwa świata w 2011 roku, poznałem tu wielu przyjaciół i nawiązałem mnóstwo trwałych relacji podczas tej drogi. Jestem bardzo podekscytowany mogąc ogłosić swoje ponowne dołączenie do zespołu Ducati w roku 2016! Mam mnóstwo wspaniałych wspomnień z pracy z ludźmi i marką Ducati, a możliwość ponownej pracy z nimi jest dla mnie czymś wyjątkowym. Gigi Dall’Igna wniósł nowe podejście i nie mogę się doczekać możliwości wsparcia kolegów z zespołu Andrea Dovizioso i Andrea Iannone najlepiej jak będę potrafił. Marka Ducati i fani Ducati byli ważną częścią mojej kariery i mojego życia, więc to naprawdę wspaniałe, że mogę znów odnowić te relacje i rozpocząć z wami kolejny rozdział.”

Claudio Domenicali (CEO Ducati Motor Holding): “Stoner zawsze pozostawał w sercach wszystkich Ducatisti i jestem bardzo zadowolony, że zdecydował się powrócić do naszej rodziny. Casey ma niesamowity talent, a swoim doświadczeniem będzie w stanie wnieść znaczący wkład dla pracy Gigi’ego i obu Andreasów (Dovizioso i Iannone -przyp. redakcji ) w rozwoju motocykla Desmosedici MotoGP. Jego obecność na WDW 2016 będzie specjalnym prezentem dla wszystkich fanów i entuzjastów Ducati, którzy wreszcie będą mieli okazję nadrobić zaległości z tym wielkim mistrzem, który przyniósł w 2007 roku światowy tytuł w Borgo Panigale i który wygrał tyle wyścigów GP z Desmosedici GP.”

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top