FIA World Rallycross Championship

Sebastian Loeb w RallyCrossie

Kilka tygodni temu team Peugeot-Hansen ogłosił, że w sezonie 2016 w FIA World Rallycross Championship obok Timmy’eho Hansena pojedzie francuz Sebastien Loeb. Loeb jest jednym z najbardziej doświadczonych i utytułowanych kierowców w świecie sportów motorowych, wygrał dziewięciokrotnie w WRC zanim przeniósł się do WTCC, gdzie również odnosił zwycięstwa. Zespół udostępnił kibicom zapis rozmowy, którą przeprowadzono podczas jego przygotowań do pierwszej rundy World RX, która odbędzie się w Montalegre w Portugalii w dniach 15-17 kwietnia.

Sebastien Loeb , Kevin Hansen , Timmy Hansen, Davy Jeanney pose for a portrait during Rallycross on Ice 2016 Sweden in Are, Sweden on 16 February 2016

@Red Bull Media

Jak doszło do tego, że będziesz się ścigał w WRX w tym sezonie?

LOEB: Odkąd zrozumiałem, że nie będę jechał dla Citroena w WTCC, prowadziłem rozmowy z Peugeot’em i z Bruno Famin’em o globalnym programie, wktórym mógłbym uczestniczyć. Nie jestem jeszcze gotowy, żeby robić rocznie raptem dwa czy trzy wyścigi. Bardzo mi zależało na pełnym sezonie. Rallycross jest jedną z dyscyplin, których chciałem spróbować. Jeżdżenie z Peugeotem w obu tych typach wyścigów (Dakar i rallycross – przyp. redakcji) jest świetne i ekscytujące.

Wziąłeś jednorazowo udział w Euro RX w sezonie 2013. Co było największym wyzwaniem w wyścigu rallycrossowym w Europie podczas tego pierwszego razu?

LOEB: Wystartowałem też w X-Games i to jest dobre wspomnienie. Odkrywałem dyscyplinę i wygrałem w swoim pierwszym podejściu! Ale tamtejszy tor nie był prawdziwie rallycross’owym torem. Było inaczej niż to co widziałem w Loheac i od tego co będę robił w tym sezonie. Atmosfera w Loheac była na prawdę niezwykła. Tłumy były ogromne i publiczność była fantastyczna. Prowadzenie Supercar na tego typu nawierzchni jest po prostu przyjemnością i świetną zabawą. W tym roku będzie trochę większa presja i będę musiał szybko nauczyć się formatu i strategii.

Sebastian Loeb in his Peugeot 206 WRX talking to team manager Kenneth Hansen in Åre, Sweden on March 16, 2016.

@Red Bull Media

Czy czas spędzony w WTCC pomógł w doskonaleniu Twojego wyścigowego rzemiosła i doświadczenia?

LOEB: Każde doświadczenie jest ciekawe i pomaga mi jako kierowcy. Oczywiście WTCC jest zupełnie inne od World RX czy od WRC jakie znałem przez wiele lat. Ale w WTCC odkryłem krótsze wyścigi i wagę zrobienia dobrego startu. Nauczyłem się też wiele o tym jak walczyć na torze z innymi samochodami, jak zachować się w dużej grupie, gdzie zawodnicy walczą bezpośrednio między sobą.

Prowadziłeś Peugeota 208 WRX w śniegu z Timmym Hansenem w Szwecji, jak było?

LOEB: Świetnie się prowadziło, szczególnie przy tak doskonałej pogodzie jaką mieliśmy, z dużą ilością lodu. Prowadzenie takiego typu samochodu jest niesamowite, szczególnie przy 550 koniach mechanicznych, dobrym wyważeniu i napędzie na cztery koła. Przypomina mi o pięknych rajdowych czasach. Z Timmym mieliśmy dwa samochody na lodzie. To oczywiście nie była prawdziwa walka, ale fajnie było się tak pobawić. Sprawiło nam to ogromną przyjemność.

Czy będziesz miał możliwość dobrze przetestować samochód przed pierwszą rundą World RX w Portugalii?

LOEB: Jakieś testy zrobimy przed sezonem. Na chwilę obecną prowadziłem go z Timmym tylko po śniegu, więc zobaczymy. Timmy powiedział mi, że samochód prosto się prowadzi i ma świetny balans. Peugeot 208 WRX wygląda imponująco, a do tego zespół dał wspaniały występ w zeszłym roku. Wiem, że wszyscy pracują nad tym, żeby samochód jeszcze bardziej udoskonalić, a wyniki jeszcze poprawić.

Sebastian Loeb and his Peugeot 206 WRX in Åre, Sweden on March 16, 2016.

@Red Bull Media

Jak uważasz, kto będzie Twoim największym rywalem podczas World RX?

LOEB: Można powiedzieć, że wszyscy, ponieważ ja dopiero zaczynam w tej serii.

Czy oglądałeś jakiekolwiek wyścigi World Rallycross?

LOEB: Trochę, ale nie oglądam zbyt wiele motorsportu w telewizji. Widziałem jakieś wyścigi i kilka video. Wolę siedzieć za kółkiem i nie mogę się doczekać brania w tym udziału.

Po raz pierwszy pracowałeś z Kenneth’em Hansen gdy wygrałeś X Games w 2012, ale jak to będzie pracować w nim w pełnym wymiarze czasu w tym roku?

LOEB: Znam Kenneth’a od dawna. Jest bardzo miłym człowiekiem. Jestem bardzo szczęśliwy mogąc z nim współpracować teraz, kiedy jego zespół jest związany z Peugeot Sport. Przez wiele lat budowali bardzo mocne i konkurencyjne samochody. Rodzina Hansen jest bardzo zaangażowana w rallycross, a duch zespołu i rodzinna atmosfera są dla mnie wręcz idealne.

Sebastien Loeb poeses for a portrait during Rallycross on Ice 2016 Sweden in Are, Sweden on 17 February 2016

@Red Bull Media

Prowadziłeś niemalże każdy rodzaj wyścigowego i rajdowego samochodu, jak wychodzi rallycrossowy Supercar w porównaniu do pojazdów z innych dyscyplin?

LOEB: Zawsze trudno jest porównywać samochody z różnych typów ścigania. Na pewno, Supercar jest całkiem niesamowity do prowadzenia. Jest potężny, dobrze się prowadzi i można nim jeździć po żwirze i asfalcie. Formuła każdego weekendu wyścigowego pełna jest walki na torze – intensywnych momentów. Mistrzostwa bardzo się rozwijają. Czegóż więcej można chcieć.

Czy sprawi Ci przyjemność konkurowanie z Twoimi dotychczasowymi rywalami z WRC takimi jak Petter Solberg i Ken Block?

LOEB: Myślę, że będzie to wielka frajda. Znamy się z Petterem tyle lat, prowadziliśmy na trasach rajdowych wiele fantastycznych walk, ale pamiętać należy, że on jest Mistrzem Świata i ciężko będzie z nim wygrać. A z Kenem spotykaliśmy sie wiele razy przy różnych okazjach, on jest jednym z najlepszych kierowców rallycrssowych, szczególnie w Ameryce. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak zarządza swoim czasem i tym jak wiele może zrobić.

Sebastian Loeb in Åre, Sweden on March 16, 2016.

@Red Bull Media

Na który wyścig, na którą eliminację czekasz ze szczególnym utęsknieniem?

LOEB: Startowałem w Loheac, znam tą wspaniała atmosferę w tym miejscu i to będzie moja runda domowa. To będzie mój wyścig domowy. Ale równiez oczekuję wyścigu w Argentynie. Kibice w tym kraju są niesamowici, wygrywałem tam w WRC, w WTCC, oraz kilka odcinków w Dakarze, więc mam nadzieję, że te sukcesy powtórzę i w WRX

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top