Moto GP

Ściganie po hiszpańsku

W ostatnich sześciu latach zdominowali Motocyklowe Mistrzostwa Świata MotoGP. Od 2010 roku tylko raz, w 2011 roku tytuł najlepszego motocyklisty zdobył kierowca spoza Półwyspu Iberyjskiego (Casey Stoner). Hiszpanie, bo o nich mowa dzielą i rządzą w motocyklach, a nie zawsze tak było. Po raz pierwszy zawodnik z tego kraju zdobył mistrzostwo dopiero w 1999 r.  Do dziś mają na koncie jako kraj w sumie 6 tytułów a najwyższej klasie (MotoGP, kiedyś 500cc). Do liderów tej klasyfikacji – Włochów – bardzo daleka droga (20 tytułów na koncie Włochów), ale młoda gwardia, która co roku pojawia się w niższych kategoriach, czy obecni reprezentanci Hiszpanii w MotoGP sugerują, że to jeszcze nie koniec tytułów dla Hiszpanii. My przedstawiamy wam dziś najważniejszych motocyklistów z Hiszpanii.

Àlex Crivillé: Pierwszy hiszpański zwycięzca wyścigu i mistrz świata.

Do lat 90. minionego wieku Hiszpanie mieli wielu szybkich kierowców, i zdobywców mistrzowskich tytułów w mniejszych kategoriach. Ángel Nieto, Ricardo Tormo, Sito Pons, Jorge Martinez „Aspar”, Manuel Herreros czy sam Crivillé – oni wszyscy zwyciężali w kategoriach 50cc, 80cc, 125cc oraz 250cc, ale nigdy w klasie królewskiej. Triumf Crivillé’a w Assen, w 1992 roku, w jego pierwszym sezonie w klasie 500cc, był tak naprawdę pierwszym sukcesem Hiszpanii na najwyższym poziomie Grand Prix. Jednak sam Alex musiał poczekać jeszcze kilka lat, aby stać się regularnym zwycięzcą w klasie królewskiej. W sezonie 1999, po wcześniejszym zdobyciu tytułu wicemistrzowskiego, przegrywając jedynie z dominującym wtedy Mickiem Doohanem, Crivillé

SPIELBERG,AUSTRIA,14.AUG.16 - MOTORSPORTS, MOTORCYCLE - MotoGP, Grand Prix of Austria, Red Bull Ring, award ceremony. Image shows the rejoicing of Jorge Lorenzo (ESP/ Yamaha) and Andrea Iannone (ITA/ Ducati)

© Red Bull Media House

połączył równą jazdę z triumfami. Dzięki temu był w stanie wywalczyć pierwszy w historii tytuł klasy 500cc dla swojego kraju. W sumie wystartował w 139 wyścigach, wygrał w 15, aż 51 razy stawał na podium. Został dwukrotnym mistrzem świata – w 1989 r. w klasie 125cc oraz w 1999 r. w klasie 500cc.

Jorge Lorenzo: Pierwszy Hiszpan z więcej niż jednym mistrzostwem w MotoGP.

Przejściu Jorge Lorenzo do MotoGP w 2008 towarzyszyły niemałe emocje, ale wszystko szybko się wyjaśniło. Zdobywca dwóch mistrzostw w klasie 250cc, w dwóch kolejnych sezonach, trafił do fabrycznego zespołu Yamahy. W nim za team-partnera miał, wówczas pięciokrotnego mistrza świata klasy królewskiej, Valentino Rossiego. Po tytuł w MotoGP sięgnął dwa lata później, w 2010 roku, stając się drugim w historii Hiszpanem, który wywalczył mistrzostwo klasy królewskiej. Później Jorge powtórzył sukces w sezonie 2012, stając się pierwszym w historii zawodnikiem z Hiszpanii, który sięgnął po więcej niż jeden tytuł w MotoGP. Powtórzył ten wyczyn w 2015 roku. W sumie (stan na 30.08.2016) wystartował w 141 wyścigach „królewskiej klasy”. 102 razy stawał na podium, a 43 razy wygrywał wyścigi. Do tego 37 razy zdobywał pole position. A to jeszcze nie koniec.

Marc Márquez: Najmłodszy zwycięzca wyścigu oraz najmłodszy zdobywca mistrzostwa.

Zanim Márquez zadebiutował w MotoGP, wszyscy wiedzieli, że jest niezwykle utalentowany. Mając na koncie mistrzostwa w klasach 125cc i Moto2, triumf po starcie z pole position – w jego zaledwie drugiej Grand Prix w MotoGP – był tylko zapowiedzią dalszego bicia rekordów. Najmłodszy w historii zdobywca zwycięstwa w klasie królewskiej, kilka miesięcy później stał się najmłodszym mistrzem świata. Dokonał tego w wieku zaledwie 20 lat. Ma na swoim koncie dwa dwa mistrzostwa z rzędu (2013, 2014) niesamowitą serię 10 wygranych wyścigów z rzędu w sezonie 2014 (GP Kataru, GP Ameryk, GP

Marc Marquez, Czech MotoGP, 21st August 2016

© Red Bull Media House

Argentyny, GP Hiszpanii, GP Francji, GP Włoch, GP Katalonii, GP Holandii, GP Niemiec, GP Indianapolis). W tym sezonie wygrał jeszcze trzy inne wyścigi, deklasując rywali. W sumie wystartował w 65 wyścigach najwyższej kategorii, 48 razy kończył wyścigi na podium a wygrywał 27 razy. Aż 35 razy zdobywał pole position. W obecnym sezonie prowadzi w klasyfikacji mistrzostw i swoje statystyki cały czas poprawia.

Dani Pedrosa: Hiszpan z największą liczba miejsc na podium w MotoGP.

Jeden z najlepszych hiszpańskich zawodników, i nadzieja na mistrza, zadebiutował w MotoGP w 2006 roku. Po zdobyciu tytułu w klasie 125cc, i dwóch kolejnych w 250-tkach, Dani dołączył do fabrycznego zespołu Repsol Honda. Debiutancki sezon rozpoczął od drugiego miejsca, by już w czwartym starcie sięgnąć po zwycięstwo z pole position. Obecny sezon jest jego jedenastym w MotoGP, a sam #26 usilnie walczy o pierwsze mistrzostwo w MotoGP, po tym jak trzykrotnie zdobywał tytuły wicemistrzowskie. Hiszpan ma na swoim koncie 102 finisze na podium i pod tym względem dorównuje Jorge Lorenzo. Startował w 176 wyścigach, a wygrał ich 28. Pole position do wyścigu zdobywał 28 razy.

 

Sete Gibernau: Ten, który prawie pokonał Rossiego.

BRNO,CZECH REPUBLIC,17.AUG.14 - MOTORSPORT - Red Bull Rookies Cup, Grand Prix of Czech Republic. Image shows Joan Mir (ESP), Bradley Ray (GBR) and Jorge Martin (ESP). Photo: GEPA pictures/ Gold and Goose/ David Goldman - For editorial use only. Image is free of charge.

© Red Bull Media House

W sezonach 2003 i 2004 Gibernau finiszował w klasyfikacji generalnej tylko za Valentino Rossim. O miłości pomiędzy tą dwójką nie mogło być mowy, a sam Sete niejednokrotnie toczył z Włochem walkę „na noże”. Ostatecznie Hiszpanowi nie udało się pokonać Rossiego w rywalizacji o mistrzostwo, ale w międzyczasie wygrał dziewięć wyścigów. To sprawia, że w klasyfikacji wszech czasów jest piątym najlepszym Hiszpanem, jeśli chodzi o zdobywanie triumfów w klasie królewskiej. 160 startów, 9 zwycięstw i aż 30 podiów.

Czy Hiszpania jest motocyklową potęgą? Chyba można tak powiedzieć. w MotoGP na 21 zawodników aż 9(!) reprezentuje barwy tego kraju. W Moto2 na 29 kierowców, 7 pochodzi z tego kraju, a w Moto3 na 33 zawodników, 8 to Hiszpanie, w tym kobieta – Maria Herrera. Skąd taka „siła” Hiszpanii? Może z pieniędzy jakie inwestują w motorsport, dokładne sumy nie są znane, ale każdego roku szkoli się ponad 2000 dzieci w lokalnych oddziałach związku motorowego (RFEDA – Real Federación Española de Automovilismo). A mają gdzie szkolić następców mistrzów, bo do dyspozycji mają 18 torów! Takich na których odbywac się moga imprezy motocyklowe, wyścigów samochodowych czy kartingowych. A tory to tylko jeden z aspektów… Na koniec jeszcze jedna dana. Przy okazji Motocyklowych Mistrzostw Świata odbywa się od 2007 roku impreza Red Bull Rookies Cup. To „przedsionek” do kariery motocyklowej dla młodych adeptów sztuki. Ścigają się tam zawodnicy w wieku 15-16 lat. W tym roku w stawce 24 zawodników aż 5 pochodzi z Hiszpanii i żaden inny kraj nie ma aż tylu reprezentantów…

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top