World Rally Championship

Samochody WRC na sezon 2017

Samochód kolejnej generacji zespołu Volkswagen Motorsport nie został jeszcze oficjalnie zaprezentowany, ale włodarze zespołu z Hannoveru dali próbkę tego, jak samochód na kolejny sezon może wyglądać. Obrazek który prezentujemy wam jak główny w tym materiale, to prawdopodobny wygląd Volkswagena Polo R WRC, który będzie walczył na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata w sezonie 2017.

Koncepcyjny rysunek nowej rajdówki niemieckiego producenta przedstawia dużo agresywniejszy, bardziej stonowany i co najważniejsze dla fanów – mocniejszy samochód Volkswagena, który ma rządzić na przyszłorocznych oesach. Po zmianach w regulaminie na sezon 2017, moc samochodów wzrośnie, auta będą szersze, lżejsze, głośniejsze i jeszcze bardziej aerodynamiczne. To oznacza, że otwierają się nowe szanse i możliwości dla zespołów M-Sport, Hyundai, Citroën i powracającego do WRC teamu Toyoty na pokonanie panującego aktualnie Volkswagena.

Nowe przepisy maja na celu przywrócenie lat świetności Rajdowym Mistrzostwom Świata i nawiązanie do czasów Grupy B z lat 80-tych, kiedy samochody dysponowały potężną mocą (sięgającą nawet 600 KM), a WRC popularnością zaczęło dorównywać samej Formule 1. Marcus Grönholm już w zeszłym roku miał okazję sprawdzić, jak testowa wersja VW Polo R WRC radzi sobie na szutrze i asfalcie, a sam Fin tak skomentował wrażenia z jazdy: „Volkswagen nie chciał żebym mówił zbyt dużo, ale samochód jest naprawdę dobry i oczywiście brzmi świetnie”.

Volkswagen przedstawił rysunek Polo WRC nowej generacji, przygotowywanego na Rajdowe Mistrzostwa Świata 2017. Samochód zdebiutuje w Rajdzie Monte Carlo.
Polo R WRC będzie miało silnik o mocy 380 KM/280 kW, czyli o 62 KM/45 kW mocniejszy niż dotychczas. Mniejsza masa własna auta, szersze nadwozie, więcej detali poprawiających aerodynamikę.  Styliści Volkswagena prezentując model koncepcyjny dają wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądało Polo R WRC startujące w rajdach w przyszłym sezonie.

„Przepisy WRC na 2017 rok przewidują wiele spektakularnych nowości technicznych – mówi Jost Capito dyrektor Volkswagen Motorsport. – Doświadczenia, jakie załogi zgromadziły w minionych latach zostaną wykorzystane przy tworzeniu przyszłych World Rally Cars. Samochody będą znacznie szybsze, a jednocześnie bezpieczniejsze. Bardzo drobiazgowo, jak zawsze, pracujemy nad Polo R WRC nowej generacji. Do rozpoczęcia sezonu 2017 musimy stworzyć jak najlepsze przesłanki do tego, by nowe Polo R WRC odnosiło takie sukcesy, jak jego poprzednicy.”

W ostatnich latach Polo R WRC nieznacznie różniło się od swoich poprzedników. W poszczególnych latach skupiano się na odpowiednim dostrojeniu samochodu, oraz optymalizowano samochód każdego roku. W mistrzowskim samochodzie nie trzeba było robić zbyt wiele, jedynie poprawiano to, co dotyczyło zmian w przepisach.  To wszystko zmieniło się teraz. Nowe regulacje, które wejdą w życie w 2017 roku a które zostały ogłoszone w lecie 2015 roku, stanowią rewolucję w rozwoju nowych samochodów rajdowych.

Nowe Polo WRC będzie miało nadwozie szersze o 50 mm, masa własna mniejsza o 25 kg i silnik osiągający 380 KM/280 kW. A to tylko podstawowe dane rajdowego Polo na sezon 2017. Wzrost mocy silnika uzyskano dzięki zwiększeniu średnicy zwężki z dotychczasowych 33 do 36 mm. Do przeniesienia na koła momentu obrotowego będzie można wykorzystywać elektronicznie sterowany centralny mechanizm różnicowy. Z zewnątrz w nowym aucie w oczy rzucają się większe skrzydło z tyłu i szerszy zderzak z przodu. Maksymalna długość nadwozia wynosi teraz 3.900 mm, masa własna natomiast zmniejszyła się z 1.200 do 1.175 kg. Kilka dni temu nowy samochód testował mistrz świata Sebastien Ogier

Co ważne, zespół z Hanoweru już od sierpnia ubiegłego roku testuje komponenty, które zostaną użyte w nowych rajdówkach, ale na razie były one zamontowane w bieżącej wersji Polo. Do tej pory jazdami testowymi zajmował się głównie dwukrotny mistrz świata Marcus Grönholm, ale w ostatnich dniach na trasy wyjechali kierowcy zespołu VW Sébastien Ogier i Jari-Matti Latvala.

FIA ogłosiła w lipcu ubiegłego roku , że zostanie wprowadzony nowy pakiet aerodynamiczny w samochodach rywalizujących w WRC. Auta maja być o 50 milimetrów szersze. Mają mieć także większe tylne skrzydło oraz przedni i tylny zderzak, które podkreślać ma bardziej agresywny wygląd rajdówek. Dodatkowo waga samochodów zostanie obniżona z 1200 do 1175 kilogramów, co także ma poprawić przyspieszenie i prędkość maksymalną aut.

Kilkanaście dni temu pojawił się na trasach też nowy samochód Citroen Racing. Za jego kierownicą siedział Kris Meeke, który po kilku godzinach spędzonych w tym samochodzie, jeżdżąc po trasach  Château de Lastours  w południowej Francji, był zafascynowany nowym samochodem.

„Jak tylko ruszyliśmy, czułem, że jadę prawdziwą rajdówką, dobrze przygotowanym samochodem. Brałem udział w rozwoju kilku samochodów w swojej karierze, ale warto było czekac na taki samochód. Już wiem, ze czekać będę z niecierpliwością na kolejne przejechane kilometry, oraz na mozliwość pracy nad ustawieniami tego samochodu.”

Oczywiście pojawiły się obawy, że nowe samochody będą zbyt szybkie i będą miały zbyt dużo docisku, co wpłynie na spektakularność rajdów. Fin z Volkswagena – Jari-Matti Latvala uważa, że będą one zbyt łatwe w prowadzeniu mimo zwiększenia mocy. Dodatkowo pojawiła się anonimowa wypowiedź jednego z czołowych kierowców dla magazynu „Autosport” który stwierdził, że w takich miejscach jak Finlandia zawodnicy wcale nie chcą jechać szybciej, bo będzie miało to negatywny wpływ na poziom bezpieczeństwa.

Dla przeciętnego kibica, który w ostatnich latach trochę oddalił się od WRC to może być powód do powrotu i śledzenia na nowo rywalizacji. Nie ma bowiem nic bardziej spektakularnego w świecie rajdowym, niż widok i brzmienie samochodów B-grupy. A do tego będą przynajmniej wyglądem nawiązywały nowe samochody w WRC.

 

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top