Moto GP

Rossi: „Prędkość maksymalna, to nasz problem”

Yamaha odkryła karty! Obrońca tytułu mistrza konstruktorów Moto GP, zaprezentował nową maszynę w pełnej wyścigowej krasie, na swoim evencie, w siedzibie głównej swojego sponsora tytularnego Movistar w Barcelonie. Sam motocykl bardzo przypomina swojego poprzednika, którym Rossi i Lorenzo zdobyli w 2015 roku 11 zwycięstw, jak też dwa najwyższe miejsca w klasyfikacji kierowców.

fot. Yamaha Movistar

fot. Yamaha Movistar

„W zeszłym sezonie mogliśmy się cieszyć z wyjątkowo wielu powodów. Zdobyliśmy potrójną koronę MotoGP, a nasi kierowcy ukończyli sezon na pierwszym i drugim miejscu.” mówił szef zespołu Yamahy Lin Jarvis. „Wiemy, że nasi przeciwnicy będą chcieli nam to odebrać już w tym sezonie i nigdy nie możemy bagatelizować ich wysiłków zdetronizowania nas. Ale z Jorge i Valentino jako kierowcami, niezmienionym zespołem Movistar Yamaha MotoGP i oszałamiającym nowym motocyklem YZR-M1 jesteśmy przekonani, że mamy wszystko czego potrzeba, by w tegorocznej rywalizacji utrzymać wszystkie trzy tytuły.”

12615563_1041762599213748_5680498350069016863_o

fot. Yamaha Movistar

Jest jednak coś, co nie daje spać całemu zespołowi, zarówno szefostwu, jak i samym zawodnikom. To nowe opony, od nowego dostawcy – Michelin’a. „Wiemy, że nowe regulacje i zmiana dostawcy opon wprowadzają więcej niepewności, z którą będziemy mieli do czynienia, ale jesteśmy zobowiązani do podjęcia wyzwania i planujemy dać z siebie wszystko by zdobyć tytuły w 2016.” zapewniał Lin Jarvis

fot. Yamaha Movistar

fot. Yamaha Movistar

Valentino Rossi, który tytuł mistrzowski w poprzednim sezonie stracił w ostatnim wyścigu, też ma swoje spostrzeżenia. Rossi stwierdził, że to prędkość maksymalna jest główną słabością, z którą zespół Yamaha MotoGP musi się zmierzyć podczas sezonu 2016. Co prawda w sezonie 2015 YZR-M1 Yamahy był najlepszym motocyklem przez cały sezon, zdobywając 11 z 18 możliwych do zdobycia Grand Prix, był jednak zauważalnie słabszy jeśli chodzi o moc w porównaniu do rywali. Podczas finałowego wyścigu sezonu w Walencji, kierowca Ducati Andrea Iannone w punkcie pomiaru prędkości zanotował maksymalną prędkość 335.9km/h, podczas gdy Rossi na najlepszym motocyklu z fabryki Yamahy, w tym samym miejscu osiągnął raptem 323.7km/h.

 

„Postaramy się mieć trochę wyższą prędkość maksymalną na prostych, bo w zeszłym roku tylko w tym miejscu ucierpieliśmy.” powiedział Włoch podczas prezentacji motocykla. Jednocześnie dodał: „Wyczucie przedniej opony jest nadal problemem, bo Michelin’y są kompletnie inne niż Bridgestone’y, szczególnie w ustawieniu. Tak jak to było wcześniej, gdy przesiedliśmy się z Michelin na Bridgestone (w 2008 roku – przyp. redakcji), bardzo zmodyfikowaliśmy ustawienie i potrzebowaliśmy trochę czasu na osiągnięcie odpowiedniej równowagi. To będzie bardzo ważne, ta praca – spróbować zrozumieć jak najlepiej wykorzystać opony Michelin i jak poprawić czucie przodu. W zeszłym roku nasz motocykl był świetny z Bridgestone’ami i był najlepiej wyważonym motocyklem. Teraz czeka nas kawał roboty, żeby osiągnąć to samo z Michelin.” zakończył Valentino Rossi.

12473586_1041762625880412_5852751801507571929_o

fot. Yamaha Movistar

Obaj kierowcy Yamahy jeździli już na nowej maszynie, podczas prywatnego testu w Aragon, we wrześniu ubiegłego roku. Później przejechali kolejne kilometry podczas posezonowych testów na torze w Walencji w listopadzie.

fot. Yamaha Movistar

fot. Yamaha Movistar

Podczas konferencji Jorge Lorenzo potwierdził, że sezon 2016 przejedzie z numerem 99, który jest już jego znakiem firmowym. Odrzucił możliwość jechania z numerem 1, co mógł zrobić będąc obrońcą tytułu mistrzowskiego. Moto GP swoją rywalizację rozpocznie na torze Losail International Circuit w Katarze. Pierwszy wyścig odbędzie się 20 marca.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top