Karting

Rokkersi o przygotowaniach do sezonu 2016

Choć sezon 2015 dopiero niedawno dobiegł końca, kierowcy już przygotowują się do kolejnego roku zmagań na torach kartingowych. Teoretycznie w trakcie zimy kierowcy nie mogą trenować na naszych domowych torach, ze względu na zbyt niskie temperatury i wybierają się w tym celu do Włoch, jednak w tym roku temperatury pozwalają na dalsze odbywanie treningów na polskich torach.

Zapytaliśmy kilku zawodników o ten czas oczekiwania i przygotowań – w jaki sposób pracują nad swoją sprawnością, refleksem i czy poświęcają temu dużo czasu.

Michał Kasiborski (Junior ROK) „Podczas przygotowań do każdego następnego sezonu nie mogę zapominać o nauce w szkole, w tym roku w wolnych chwilach dodatkowo uczę się włoskiego. Pozostały czas spędzam ćwicząc na symulatorach w domu

6

fot. Media4U

Karolina Janicka (Junior ROK) bardzo dużą wagę przykłada również do ćwiczeń siłowych „Po Finale Światowym w Lonato zaczęłam chodzić na basen, chciałabym również zacząć grać w tenisa. W domu staram się jak najczęściej ćwiczyć ręce i generalnie staram się utrzymać dobrą formę. Na razie nie byliśmy na treningu z zespołem, w którym startuję – Jastrzębski Racing – jednak mam nadzieję, że na przełomie stycznia i lutego wybierzemy się na trening do Włoch i sprawdzimy jak wygląda nowa nitka toru

Filip Wójcik (ROK DVS) zdradził nam, że stara się być jak najczęstszym gościem na siłowni, ponieważ dobrą formę trzeba budować przez cały okres zimowy.

20

fot. Media4U

Najstarsi zawodnicy w serii ROK CUP Poland – a więc kierowcy ROK GP nie zostają w tyle. Rozmawialiśmy z Mariuszem Szymczakiem jak do sezonu przygotowują się najstarsi Rokkersi w serii: „Bardzo często chodzę na basen, staram się ćwiczyć jak najczęściej, bo założyłem sobie, że muszę schudnąć jeszcze dwa kilogramy. Nie jest to proste, ponieważ moim priorytetem jest moja praca – bez zaplecza finansowego ciężko jest jeździć. Bardzo lubię rywalizować z pozostałymi kierowcami z ROK GP ale mam nadzieję, że uda mi się też wystartować z młodszymi zawodnikami. Chciałbym tego spróbować, żeby później startując we Włoszech na Finale Światowym nie czuć takiej rozbieżności wagowej (w kategorii ROK GP w Polsce limit wagowy to 175kg, na Finale Światowym 160kg).

2

fot. Media4U

Na koniec zapytaliśmy Natalię Kowalską z Elite Racing Development co jest najważniejsze w przygotowaniach najmłodszych kierowców, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie motorsportu: „Moim zdaniem jest kilka ważnych rzeczy – po pierwsze kilometry. Aby wyrobić sobie podstawę i moc szybko reagować w różnych warunkach, a przede wszystkim umieć adaptować się do różnych warunków, trzeba jeździć. Dopiero starszy zawodnik, doświadczony, z dobrymi podstawami, może pozwolić sobie na ‚odpuszczenie’ kilku tygodni w zimę. Ważne jest też, żeby trenować właściwie, ponieważ nie sztuką jest jeździć i powtarzać w kółko te same błędy –z czasem zaczynają się one nawarstwiać i później ciężko jest je wyplenić – ale to już rola trenera/inżyniera/mechanika/taty czy kogokolwiek, kto się nami zajmuje. Po drugie ćwiczenia! Kilka tygodni ‘nic nierobienia’ jest dla najmłodszych zawodników dość zgubne. Gdy taki zawodnik wsiądzie do wózka po raz pierwszy od dłuższego czasu, musi od nowa uczyć się wielu rzeczy, które w poprzednim sezonie miał opanowane. Ważne jest też, aby młodzi mogli utrzymywać dobrą kondycję fizyczną i budować siłę mięśniową. Nasi zawodnicy mają program treningowy, który powinni powtarzać przynajmniej 3-4 razy w tygodniu w domu. Organizujemy również grupowe zajęcia z trenerem. Pogoda w Polsce nas aktualnie rozpieszcza, a my wykorzystujemy to jak tylko się da, pojawiając się co weekend na różnych polskich torach kartingowych i trenując z naszymi najmłodszymi kierowcami. Nie ma nic lepszego dla początkującego kierowcy jak kolejne, dobrze przepracowane kilometry na torze. Oprócz tego uczę ich jak oglądać swoje onboardy i wyciągać wnioski z popełnianych na torze błędów”.

15

fot. Media4U

Chcecie zobaczyć jak ci wszyscy kierowcy spisują się na torze? No i czy udało im się utrzymać tę wysoką formę przez zimę? Chociaż to dopiero za kilka miesięcy, już teraz zapraszamy Was do kibicowania polskim Rokkersom w sezonie 2016!

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top