Rajd Dakar

Prezentacja ORLEN TEAM na 38. Rajd Dakar

W Warszawie odbyła się prezentacja ekipy Orlen Teamu startującego w 38. edycji prestiżowego Rajdu Dakar. Do startu szykują się trzy załogi samochodowe, dobrze znany duet Marek Dąbrowski z Jackiem Czachorem w Toyocie Hilux, a także Adam Małysz z Xavierem Panseri w Mini. Debiutujący w tym sezonie za kierownicą samochodu terenowego Kuba Przygoński będzie jechał z Andrejem Rudnitskim. Stawkę zawodników ORLEN Team uzupełnia tegoroczny zwycięzca Pucharu Świata w kategorii quady Rafał Sonik i motocyklowy mistrz świata FIM w kategorii juniorów Kuba Piątek.

Nadchodząca edycja Rajdu Dakar wystartuję 2 stycznia i tradycyjnie zmagania na trasie zawodnicy rozpoczną od uroczystego startu w Buenos Aires, zakończą metą 16 stycznia w Rosario. Przez wycofanie się z organizacji rajdu, nie zobaczymy w tym sezonie pustynnych odcinków na terenach Chile i Peru. Aktualna trasa niemal w całości będzie przebiegać przez terytorium Argentyny, z krótkim wypadem do boliwijskiego Uyuni.  Ten krótki wypad wiąże się z walką na wysokości 4600 metrów n.p.m., gdzie jeszcze nigdy w historii Dakaru nie był wytyczony na takich wysokościach odcinek specjalny. Prolog, 13 etapów i dzień przerwy, to czeka na zawodników. Sam Jacek Czachor wspomniał na prezentacji

-„ Wreszcie trudny Dakar, poprzednie edycję były łatwe”.

Ma w tym sporo racji, ponieważ pomimo małej ilości piasku, braku wielkich wydm i prawdziwej pustynnej jazdy,  trasa w znacznych fragmentach będzie pozwalała na rozwijanie dużych prędkości, a szybkość w tym rajdzie może okazać się zgubna.

Adam Malysz at the tests before Rallye OilLibya, Marocco on Octoberr 2, 2015

© Red Bull Media House

Nasze polskie załogi nie próżnowały i solidnie przygotowywały się do startu. Starzy wyjadacze Dakaru, czyli Dąbrowski i Czachor uchylili rąbka tajemnicy i zdradzili, że Toyota przeszła gruntowną zmianę w zawieszeniu oraz pod maską, a start w tegorocznej edycji będzie ukoronowaniem dobrego i  równego sezonu w cyklu pucharowym, który ukończyli na wysokim piątym miejscu.  Duet ten mierzy wysoko, chcą zakończyć rajd w pierwszej dziesiątce.

Polsko – francuski duet również nie spał i systematycznie przygotowywał się do startu w Dakarze. Adam Małysz i Xavier Panseri testowali nowe podzespoły Mini na wieloetapowym rajdzie Maroka, dzięki któremu panowie rozumieją się co raz lepiej i z powodzeniem rywalizują z najlepszymi.

Debiutujący Kuba Przygoński po przesiadce z motocykla do samochodu rajdowego drugą część sezonu w całości poświęcił wraz z pilotem Andrejem Rudnitskim na przygotowania do Dakaru. Bardzo dobrze zaprezentował się podczas Baja Poland – polskiej rundy Pucharu Świata FIA, oraz podczas pustynnego rajdu Maroka. W obu imprezach potwierdził swoje wysokie umiejętności.

Jakub Ptzygonski at the tests before Rallye OilLibya, Marocco on Octoberr 1, 2015

© Red Bull Media House

Kuba nie jest jedynym debiutujących w tegorocznym Dakarze, którego w styczniu będziemy mieli możliwość oglądać. Na trudne argentyńskie odcinki wyjądą gwiazdy WRC – Sebastien Loeb, Mikko Hirvonen oraz Martin Prokop.

Dla młodego absolwenta Akademii ORLEN Team Kubie Piątku zbliżający Dakar będzie  szansą na sprawdzenie się w stawce najlepszych na świecie. Lublinianin otrzymał najwyższy numer startowy – 58. wśród startujących w klasie motocykli Polaków. Jak sam podkreśla będzie miał trudne zadanie, ponieważ jest jedynym zawodnikiem jadącym na motocyklu w ORLEN Team.

Giniel De Villiers during final car testing ahead of Dakar Rally at Goerapan, Upington, South Africa on November 17, 2015

© Red Bull Media House

Ubiegłoroczny zwycięzca w swojej kategorii quadów Rafał Sonik ma za sobą sezon marzeń, oprócz zwycięstwa w Dakarze polak zdobył swój czwarty Puchar Świata w rajdach Cross Country.  Jego celem jest zejść poniżej godziny w popełnionych błędach na trasie. Jak wspominał, nie ogląda się na rywali, bo w Dakarze walczy się przedewszystkim z własną słabością.
Uroczysta ceremonia startu Dakar zaplanowana jest na 2 stycznia i wzorem z lat poprzednich odbędzie się w Buenos Aires. Na trasie rajdu zobaczymy 354 pojazdy i w sumie 556 zawodników z 60 krajów. Taki wyniki zgłoszeń jest absolutnym rekordem według organizatorów. Meta rajdu przewidziana jest na 16 stycznia w Rosario. Łącznie motocykliści i quadowcy pokonają 8984 kilometry w tym 4701 km OSów, a samochody 9238 km ( 4792 km OS-y).

 

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top