World Rally Championship

Podsumowanie Rajdu Monte Carlo

Co zapamiętamy z tegorocznego Rajdu Monte Carlo? Co szczególnie zapadnie nam w pamięć? Nokaut Sebastiana Ogiera, który wygrał z prawie dwu minutową przewagą? Wypadek Roberta Kubicy i przedwczesny koniec jego startu? Udany występ Huberta Ptaszka? Pech i brak punktów Latvali i Meeke’a?

Przez 4 dni rywalizacji wydarzyło się tyle, że nie sposób zapamiętać wszystko, więc WrOOOOm Tv postara się Wam przypomnieć najważniejsze z wydarzeń, w miarę chronologicznie.

fot. Volkswagen Motorsport

fot. Volkswagen Motorsport

Z informacji które warto odnotować, podczas imprezy obecni byli Tommi Makinen oraz Jarmo Lehtinen. To o tyle istotna informacja, że sa oni odpowiedzialni za rozwój projektu „Toyota w WRC”. W sezonie 2017 japoński producent wystartuje Yarisem WRC, wyposażonym w turbodoładowany silnik o pojemności 1,6 litra z bezpośrednim wtryskiem paliwa, o mocy 300 KM. Szefem zespołu jest właśnie 4-krotny mistrz WRC Tommi Makinen, a jego były pilot Jarmo Lehtinen, jest dyrektorem sportowym. Obaj panowie udali się na Rajd Monte Carlo, aby wśród pracowników konkurencyjnych zespołów zwerbować najlepszych fachowców do swojego teamu. Podobno Makinenowi udało się już wstępnie porozumieć z kilkoma pracownikami M-Sportu…

SHAKEDOWN

Pierwsze przejazdy kierowców podczas etapu testowego były najczęściej ich najlepszymi przejazdami. Wszystko za sprawą pogarszających się warunków pogodowych. Dwa przejazdy wystarczyły Meeke’owi na wygranie tego startu. Kierowca Citroena zaczął od czasu 2:07,2, co dało mu dwie dziesiąte przewagi nad urzędującym już trzeci rok z rzędu mistrzem, Sebastinem Ogierem. Czołową trójkę uzupełnił Dani Sordo, który miał już ponad 3 sekundy straty. Robert Kubica zaczął od siódmego wyniku, z rezultatem 2:13,1, a przed Polakiem znaleźli się przez Thierry Neuville, Andreas Mikkelsen i Jari Matti Latvala. Jedynym z pierwszej dziesiątki, który swojego czasu nie ustanowił w pierwszym przejeździe był dziewiąty Mads Ostberg.

CZLckYaWkAITHCc

DZIEŃ 1.

Pierwszy tegoroczny odcinek specjalny w WRC liczył nieco ponad 20 kilometrów i padł łupem … panującego Mistrza Świata – Sebastiena Ogiera. Francuz jadący jako pierwszy nie dał szans rywalom. Najbliższy wyniku Ogiera był kierowca Citroena Kris Meeke a powracający do M-Sportu Mads Ostberg który stracił 18,1 sekundy, zameldował się na miejscu 3.  Robert Kubica był 8 i do Ogiera na pierwszej próbie stracił równo 22 sekundy. Hubert Ptaszek zajął 9. miejsce w WRC 2, Sławek Ogryzek był 8. w RC4, a Tomek Gryc 9.

Andreas Mikkelsen (NOR), Anders Jæger (NOR) Volkswagen Polo R WRC (2016) WRC Rally Monte Carlo 2016

fot. Volkswagen Motorsport

Drugi odcinek specjalny, to fantastyczna jazda Kris’a Meeke’a . Nie dość, że ustalił najlepszy czas to na wynik ten sprawił, że wyprzedził Ogiera o 11 sekund i został liderem Rajdu Monte Carlo po pierwszym dniu. Francuz spadł na 2. miejsce i po pierwszym dniu tracił do Meeke 6,9 sekundy. Na trzecim miejscu pojawił się Andreas Mikkelsen, a na 4 pozycji znajdował sie kierowca Hyundaia Thierry Neuville. Sporo stracił na tym odcinku Jari-Matti Latvala, wolniejszy od zwycięzcy o ponad 20 sekund. Robert Kubica tym razem był 8. ze stratą 27,9 sekundy. W WRC 2 prowadził Quentin Gilbert. Hubert Ptaszek za kierownicą Skody Fabii R5 był 10.

DZIEŃ 2. 

Drugi dzień rywalizacji rozpoczął się od bardzo ciężkiego dylematu – jakiej opony użyć. Kierowcy mieli bowiem do przejechania w tej pętli trzy oesy, na których większość tras była sucha i nie wymagała opon z kolcami. Ale było coś, co nie dawało spać strategom zespołów. Na trzecim oesie szpiedzy informowali o 1,5-2 kilometrowym odcinku, na którym znalazł się nie tylko śnieg, ale także rozjeżdżony lód. Ten odcinek – La Salle En Beaumont 1, okazał się pechowy dla Roberta Kubicy, który zakończył przygodę z rajdowym klasykiem na 6. kilometrze od startu.

Ten odcinek padł łupem Ogiera, ale najmocniej świeciła gwiazda Kris’a Meeke’a. Był niewiele wolniejszy od Mistrza Świata i nadal prowadził w klasyfikacji generalnej rajdu. Szybko pojechali także pozostali zawodnicy Volkswagena, a w obozie Hyundaia doszło do sporego rozczarowania – Hayden Paddon w tym samym miejscu, w którym z trasy wypadł Kubica, uderzył w drzewo i uszkodził tylne lewe zawieszenie.

Stephane Lefebvre (FRA) - Gabin Moreau (FRA)- Citroen DS3 WRC FIA WORLD RALLY CHAMPIONSHIP 2016 -WRC Monte Carlo (FRA) - WRC 18/01/2016 to 24/01/2016 - PHOTO : @World

fot. Citroen Racing

Na czwartej próbie Aspres Les Corps – Chauffayer 1, o długości 25,78 km, najszybszy był znów Kris Meeke. W ten sposób powiększył przewagę nad Ogierem do niemalże 7 sekund. Problemy na tym odcinku miał Jari-Matti Latvala, który do najszybszego zawodnika stracił aż 17 sekund, co pozwoliło Thierry’emu Neuvillowi na wskoczenie na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Poranną pętlę kończył odcinek 5 – Les Costes – Chaillol 1. Kris Meeke, pomimo dobrej jazdy, nie utrzymał pierwszej pozycji, którą stracił na rzecz Sebastiena Ogiera. Na 3 miejscu usadowi się na stałe Mikkelsen. Latvala tym razem nie popełnił żadnego poważnego błędu i wrócił na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. W klasyfikacji WRC 2 bezsprzecznie królował Elfyn Evans, który wyprzedzał o ponad 30 sekund drugiego Quentina Gilberta. Fantastycznie jeździł Hubert Ptaszek, który za kierownicą Skody Fabii R5 bez większych problemów dotarł na serwis, zajmując 8. miejsce w generalce swojej klasy.

Andreas Mikkelsen (NOR) competes during the FIA World Rally Championship 2016 in Monte Carlo, Monaco on January 23, 2016

fot. Volkswagen Motorsport

Na szóstym oesie Ogierowi udało się powiększyć przewagę nad Krisem Meekiem do równych pięciu sekund. Na tym odcinku problemów nie uniknęli Ott Tanak, który miał wizytę poza drogą, a także Lorenzo Bertelli i Eric Camilli, którzy tutaj zakończyli swój udział w rajdzie. Ten dzień przejdzie jednak do annałów rajdowych z powodu fantastycznej walki Ogiera z Meeke’em. W trakcie drugiego spotkania z Aspres Les Corps – Chauffayer kierowca Citroena zrewanżował się Francuzowi i przejął prowadzenie z przewagą 0.8 sekundy. Pozycję zdobył też Latvala, który spokojną jazdą wyprzedził Mikkelsena. Norweg miał lekkie problemy, wykręcił kilka bączków i stracił sporo czasu. Piąte miejsce wciąż należało do Neuvilla.

Sébastien Ogier (F), Julien Ingrassia (F) Volkswagen Polo R WRC (2016) WRC Rally Monte Carlo 2016

fot. Volkswagen Motorsport

Podczas ostatniego tego dnia odcinka specjalnego Ogier wrócił do optymalnego tempa i na mecie stopery pokazywały wyniki ponad 9 sekund na jego korzyść, przez drugim Latvalą i Meekiem. To sprawiło, że Volkswagen prowadził 9,5 sekundy przed swoim głównym rywalem. Trzeci Latvala miał już ponad minutę straty a Mikkelsen znów tracił, po kolejnym obrocie na odcinku.

Hubert Ptaszek w WRC2 utrzymywał ósme miejsce. Tomasz Gryc był 9 a Sławomir Ogryzek 11 w klasie RC4.

DZIEŃ 3.

Genialna rywalizacja Meeke’a z Ogier’em tylko nakręcała kibiców przed kolejnym dniem ścigania. Również tego dnia nie zabrakło emocji. Dzień rozpoczęła ponad 51-kilometrowa próba Lardier Et Valenca – Faye, której warunki w większości odpowiadały oponom Ogiera – Francuz wygrał odcinek o 10,6s i o tyle powiększył przewagę nad Meekiem. Trzeci był Latvala a czwarty Neuville.

Piąty w na poprzednim oesie Mikkelsen nie dał najmniejszych szans rywalom na odcinku 10. Na trasie o długości 17 km wyprzedził aż o 43,9 sek drugiego Ogiera i o 48 sek. Latvalę! Kriss Meeke stracił 54 sekundy! Sporo frajdy polskim kibicom sprawił Hubert Ptaszek, który na tym odcinku był 11 w klasyfikacji generalnej. To był koniec pierwszej pętli tego dnia, w rajdzie prowadził Ogier, przed Meeke’em i Latvalą. Brytyjczyk tracił do Francuza ponad 30 sekund, a Fin prawie dwie minuty.

Andreas Mikkelsen (NOR), Anders Jæger (NOR) Volkswagen Polo R WRC (2016) WRC Rallye Monte Carlo 2016

fot. Volkswagen Motorsport

Latvala bardzo chciał odrabiać straty do prowadzącej dwójki, co było widać w jego jeździe. Niestety, przeszarżował, wypadł z trasy i uszkodził zawieszenie, co wykluczyło go z rywalizacji na dojazdówce. Drugi przejazd najdłuższej w rajdzie próby OS 11- Lardier Et Valenca – Faye – wygrał Meeke, wyprzedzając o 3,4 sek. Ogiera. Trzeci był Mikkelsen .

Szoku doznali kibice, którzy obserwowali rywalizację w Rajdzie Monte Carlo na żywo, a ich oczom ukazały się wyniki odcinka 12. Trzy pierwsze pozycje na tej próbie zajęli kierowcy Hyundai Motorsport. Najszybszy był zespół Neuville i Gilsoul, którzy tym samym zapewnili pierwsze oesowe zwycięstwo nowemu i20 WRC. Drugi czas wykręcił Paddon , a trzeci dojechał Sordo. Hiszpan zasługiwał jednak na największe słowa uznania, bowiem na 9 odcinku specjalnym (pierwszym tego dnia) uderzył w nasyp i mocno pokrzywił zawieszenie. Sebastian Ogier zajął 7 miejsce, ze stratą 46 sek. do zwycięzcy. Meeke był 8 ale jak się później okazało, był to dla niego koniec rajdu. Po tym, jak załoga Citroena uszkodziła skrzynię biegów, postanowiła wycofać się z rywalizacji.

Kris Meeke (IRL) - Citroen DS3 WRC FIA WORLD RALLY CHAMPIONSHIP 2016 -WRC Monte Carlo (FRA) - WRC 18/01/2016 to 24/01/2016 - PHOTO : @World

fot. Citroen Racing

Ostatnią tego dnia próbą był odcinek Sisteron – Thoard, ze słynną przełęczą Col de Turini. Ponownie dobrze poradzili sobie Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul, wygrywając odcinek i zbliżając się w generalce do drugiego Mikkelsena. Drugi czas odcinka uzyskali Dani Sordo i Marc Martí a na podium tego oesu pojawił sie też Andreas Mikkelsen i Anders Jæger, którzy do zwycięzcy stracili 17,6sek. Na koniec dnia prowadził Ogier, który miał miażdżącą przewagę nad drugim Mikkelsenem –  1:59,7 sek. Tuż za plecami Norwega czaił się Neuville, ze stratą 2:12,2 sek. do lidera, na dalszych pozycjach Ostberg, Lefebvre, Bouffier, Tanak i Sordo.

Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń plasowali się na siódmym miejscu w WRC 2. Siódmy w RC4 był Tomasz Gryc a Ogryzek był 11.

DZIEŃ 4. 

Po odpadnięciu Krisa Meeke’a z Citroena, który potrafił utrzymać tempo Ogiera, losy rajdu praktycznie były rozstrzygnięte. Sebastian Ogier był najszybszy na niedzielnym pierwszym odcinku specjalnym, liczącym 12.07 km – Col De L’orme – St Laurent 1. Dwa kolejne miejsca zajęli kierowcy Hyundaia: Dani Sordo i Thierry Neuville. Ten odcinek, jak i kolejne pokazały mądrość Mistrza Świata. Jego jedynym zadaniem była spokojna jazda by dojechać cało do mety rajdu.

Stephane Lefebvre (FRA) - Gabin Moreau (FRA)- Citroen DS3 WRC FIA WORLD RALLY CHAMPIONSHIP 2016 -WRC Monte Carlo (FRA) - WRC 18/01/2016 to 24/01/2016 - PHOTO : @World

fot. Citroen Racing

Szczególnie było to widać na 15. odcinku specjalnym. Ogier jechał pewnie, ale bez zbędnego ryzyka, uzyskał 7 czas, tracąc do zwycięzcy – Andreasa Mikkelsena ponad 13 sek. Najszybszy był Norweg, a za jego plecami pojawili się Sordo i Lefebvre.

Odcinek specjalny, kończący tegoroczną rywalizację w Rajdzie Monte Carlo, to była ponownie pokonywana trasa 12 km. Col De L’orme – St Laurent 2. Jednak tym razem był to też Power Stage. Wygrywa go Ogier, który w ten sposób zdobył komplet punktów. Drugi na odcinku był Sordo, a trzeci Mikkelsen.

Thierry Neuville (B), Sébastien Ogier (F), Andreas Mikkelsen (NOR) WRC Rallye Monte Carlo 2016

fot. Volkswagen Motorsport

W klasyfikacji generalnej wygrał zdecydowanie Sebastian Ogier, który wraz ze swoim pilotem Julienem Ingrassia wygrali po raz trzeci z rzędu rajd Monte Carlo i zrobili pierwszy krok w drodze po Mistrzostwo Świata. Rajd kończy się dubletem Volkswagena, bowiem na drugiej pozycji dojeżdżają Mikkelsen z Jæger’em. Najniższy stopień podium dla Hyundaia. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul meldują się na trzecim miejscu i w ten sposób udanie debiutują w nowym i20.

Sebastien Ogier (FRA) , Julienn Ingrassia (FRA), Prince Albert II (MCO) celebrate the podium during the FIA World Rally Championship 2016 in Monte Carlo, Monaco on January 24, 2016

18 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz siódme miejsce w stawce WRC 2 zajęli Polacy, Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń. Tomasz Gryc i Michał Kuśnierz kończą 84. Rajd Monte Carlo na szóstym miejscu w klasie RC4. Na miejscu dziewiątym dojechali też Sławomir Ogryzek i Jakub Wróbel

Rajdu nie ukończyły aż 23 załogi, w tym Robert Kubica, Jari-Matti Latvala, Kris Meeke czy Bryan Bouffier.

 

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top