Żużel

Pierwszy krok wykonany

Pierwszy krok w drodze po tytuł Drużynowych Mistrzów Świata wykonany! Polscy żużlowcy w składzie Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek i Piotr Pawlicki zwyciężyli w duńskim Vojens półfinałową rywalizację. Nasi reprezentanci zdobyli 39 punktów i wyprzedzili gospodarzy na których koncie było 36 punktów, oraz  Rosję 32 punkty  i Czechy 19 punktów.

 

Maciej Janowski performs during training In Olimpic Stadium in Wroclaw, Poland on April 28th 2015

Red Bull Media House

Polacy objęli prowadzenie po drugim wyścigu i nie oddali go już do końca zawodów. Przewaga podopiecznych trenera Marka Cieślaka wzrosła szczególnie po 11. i 14. biegu, kiedy przewrócili się i zostali wykluczeni Duńczycy – Niels-Kristian Iversen i Michael Jepsen Jensen. Co prawda  po 18. wyścigu, gdy Zmarzlik został wykluczony za spowodowanie upadku Iversena, gospodarze zniwelowali stratę do zaledwie jednego punktu, ale później dobre występy Pawlickiego i Dudka przypieczętowały triumf biało-czerwonych.

Nasz zespół jako kapitan prowadzi „Magic”, czyli Maciek Janowski. Pierwszy raz w historii od początku rozgrywek prowadzi on naszą reprezentację jako kapitan. Janowski ma na koncie dwa medale DPŚ, w tym złoty z Pragi z 2013 roku, kiedy razem z Jarkiem Hampelem dali Polsce najwięcej punktów. Ten półfinał to był debiut „Pitera” w Drużynowym Pucharze Świata. Młodszy z braci Pawlickich wiele lat był liderem młodzieżowej reprezentacji Polski i teraz te doświadczenia przekłada ( z dobrym skutkiem) na dorosły speedway. Bartosz Zmarzlik, czyli aktualny mistrz świata juniorów drugi raz otrzymał powołanie do dorosłej reprezentacji. W ubiegłym roku najlepszy zawodnik PGE Ekstraligi pomógł biało-czerwonym wywalczyć brązowy medal…Czwartym z zawodników podstawowego skladu jest Patryk Dudek. Nie ma się co oszukiwać, to jest jego sezon! „Duzers”, na co dzień zawodnik Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra wygrał już w tym roku Memoriał Edwarda Jancarza, Złoty Kask i finał Indywidualnych Mistrzostw Polski. Awansował też do GP Challenge – turnieju, który wyłoni uczestników przyszłorocznego cyklu Grand Prix. Dudek zna już smak złota DPŚ – sięgał po nie w Pradze, z Janowskim, Hampelem i Krzysztofem Kasprzakiem w 2013 roku.

„To jest bardzo cenne trofeum, bo ścigamy się pod jedną banderą i czujemy wsparcie wszystkich polskich kibiców, bez względu na ich sympatie klubowe. Na pewno każdy z nas zrobi, co w jego mocy, żeby wynik drużyny był jak najlepszy. Liczymy na doping naszych fanów!”.

Za nami pierwszy półfinał, drugi odbędzie się we wtorek w Vastervik. O awans do finału powalczą Australia, USA, Szwecja i Niemcy.
Finał zaplanowano na 30 lipca w Manchesterze z udziałem Brytyjczyków, Polaków, zwycięzców drugiego półfinału oraz triumfatora barażu, który dzień wcześniej odbędzie się w tym samym mieście. Dotychczas Polacy stawali na najwyższym stopniu podium sześciokrotnie. Triumfowali w latach 2005, 2007, 2009-11 i 2013. W 2001, 2008 i 2014 roku plasowali się na drugich miejscach.
Jak będzie w tym roku?

 

 

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top