FIA World Rallycross Championship

Piekło zdominowane przez Bakkeruda!

W weekend zakończyła się 5 runda Mistrzostw Świata Rallycross w Norweskim Piekle. Tak nazywa się miejscowość w której został zbudowany tor już na początku lat 13418401_1278721218807036_3042723354357030209_o80-tych. Całkowita długości to 1019 m (Asfalt 63% oraz Żwir 37%).

Kwalifikacje i półfinał zostały zdominowane przez miejscowego. Andreas Bakkerud (FORD FOCUS RSRX) bo o nim mowa rozłożył wszystkich na łopatki. 25 latek ścigający się w zespole Hooningan Racing Division kwalifikacje zakończył zdobywając najwyższą liczbę punktów, tym samym zapewnił sobie start z pierwszego pola w półfinale, a i sam półfinał zakończył na miejscu pierwszym.

Teraz tylko wystarczyło poczekać na drugi półfinał w którym startowali tacy zawodnicy jak Petter Solberg (Peugeot 208), Timur Timerzyanov czy nie pokonany do tej pory Mattias Ekstrom (Audi S1 EKS RX Quattro). Jednak świetny start Rosjanina oraz spokojna i przemyślana jazda zapewniła Timurowi start w finale z drugiego pola. Ten weekend również Timur Timerzyanov (FORD FIESTA) może już uważać za udany. Do tej pory nie udało mu się zakwalifikować nawet do finału.  

Wyścig finałowy to sama śmietanka rallycrosowych fighterów, którzy do finału ustawieni zostali w kolejności:

1 – Andreas Bakkerud (FORD FOCUS RSRX)

2 – Timur Timerzyanov (FORD FIESTA)

3 – Timmy Hansen (PEUGEOT 208 WRX)

4 – Mattias Ekstrom (Audi S1 EKS RX Quattro)

5 – Sebastien Loeb (PEUGEOT 208 WRX)

6 – Petter Solberg (PEUGEOT 208)

Rewelacyjny start w wykonaniu Timerzyanova, lecz nie wiem czy już na pierwszym zakręcie nie popełnił błędu taktycznego zjeżdżając na Joker Lap. Natomiast Bakkerud mocno i pewnie ciśnie do przodu, jednak młody Hansen nie odpuszcza tempa i siedzi mu na zderzaku przez praktycznie cały wyścig. Stawkę zamykają Solberg i Loeb. Problemy techniczne nie ominęły Timura, niestety traci pozycje na rzecz Hansena, który po przejeździe przez Joker Lap bez kłopotów wyjeżdża przed maskę Rosjanina. Ostatecznie Andreas Bakkerud nie zagrożony dojeżdża pierwszy do mety, za nim Timmy Hansen oraz Mattias Ekstrom.

Niestety Petter Solberg nie może zaliczyć tego weekendu do udanego. Przed własną publicznością musiał uznał wyższość młodszych i równie zadziornych jak on sam kierowców.

W klasyfikacji generalnej nadal liderem pozostaje Mattias Ekstrom – 125 pkt, tuż za nim Petter Solberg – 120 pkt, i dopiero na 5 pozycji zwycięzca całego weekendu Andreas Bakkerud – 81 pkt.

 

Martin Kaczmarski zajął piąte miejsce w swoim półfinale w rozegranej w norweskim Hell rundzie Mistrzostw Europy FIA Rallycross (ERX). Sobotnie czasy okrążeń Kaczmarskiego w wyścigach kwalifikacyjnych były obiecujące. Martin zajmował miejsca w środku stawki, ostatecznie kończąc dzień na 12. pozycji, która dawała awans do półfinału.

Drugi, ostatni dzień zawodów zaczął się dla polskiego kierowcy od zwycięstwa w trzecim, a następnie drugiego miejsca w czwartym biegu kwalifikacyjnym, czym przypieczętował awans do półfinału.

#ontheedge #rx #welcometohell #Norway #fight #atwork #supercars #martinstyle #martinofficial

A photo posted by Martin Kaczmarski (@martinkaczmarski) on

Zawody Mistrzostw Europy FIA Rallycross w norweskim Hell wygrał Kevin Hansen przed Tordem Linnerudem i Tamas-Pal Kissem. W klasyfikacji generalnej sezonu Kaczmarski z 21 punktami zajmuje dziewiąte miejsce, a drugi polski kierowca, Krzysztof Hołowczyc z 16 punktami 12. Kolejne wyścigi cyklu ERX zostaną rozegrane 2-3 lipca w miejscowości Holjes w Szwecji.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top