Karting

Pech Karola Basza

Tom Joyner, kierowca CRG zwyciężył w przedostatniej rundzie CIK-FIA European Championship w Portimao w kategorii OK i przed finałową runda mistrzostw został liderem klasyfikacji generalnej. Wyprzedził prowadzącego w generalce Karola Basza, który zawody ukończył na 11. pozycji.

Walka w Portugalii była bardzo zacięta. Problemy Karola zaczęły się na pierwszym zakręcie wyścigu finałowego, kiedy to jeden z rywali wywiózł naszego mistrza. Zaowocowało to sporymi stratami i odległym miejscem na mecie wyścigu. Wcześniej w prefinale Karol dojechał 4. a Joyner był 2.

Joyner startował do finałowego wyścigu z drugiego miejsca, już na początku wyprzedził zwycięzce prefinału Ben’a Hanley’e, ale jednocześnie stracił pozycję na rzecz Pedro Hiltbrand’a. Ze swoim kolegą zespołowym Joyner poradził sobie na 3 okrążeniu , a chwilę później Hiszpana wyprzedził też Hanley. Przez resztę wyścigu trwa wojna nerwów pomiędzy liderami. Przewaga Joynera rzadko kiedy była większa niż 0,5 sek., ale nie udało się Ben’owi Hanley’owi przypuścić udany atak na rodaka. Na metę pierwszy wpadł Joyner, za nim Hanley ze stratą 0,486 sek. Trzeci Pedro Hiltbrand stracił do zwycięzcy 1,955 sek. Tuż za nim finiszowała jego rodaczka Marta Garcia.

Zrzut ekranu 2016-06-27 o 15.04.17

Finałowa runda Mistrzostw Europy odbędzie się między 28 a 31 lipca na torze w Genk. Karol Basz ma obecnie na koncie 103 punkty i do liderującego Tom’a Joyner’a traci 5 punktów. W walce o tytuł włączyć się jeszcze może Pedro Hiltbrand, który zdobył dotychczas 95 punktów. Do zdobycia w rundzie finałowej są 52 punkty (10 za kwalifikacje, 17 za prefinał i 25 za finał) więc nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za Karola.

W Portimao rywalizowały też inne kategorie, w ramach CIK-FIA European Championship. W OK Junior zdecydowanie wygrał  debiutujący w tej serii w tym roku Victor Martins. Francuz , który w poprzednich rundach kończył zawody na odległych miejscach, tym razem wygrał zdecydowanie i w finale przyjechał z przewagą ponad 7 sekund nad drugim Caio Collet’em z Brazylii. Dopiero na 7. pozycji dojechał do mety Noah Watt, lider klasyfikacji generalnej tej kategorii. Duńczyk przed ostatnią rundą ma 16 punktów przewagi nad drugim Collet’em i tylko katastrofa może odebrać mu tytuł mistrzowski.

Belgijski kierowca Xavier Handsaeme pewnie wygrał drugą turę CIK-FIA Academy Trophy, utrzymując swoje zwycięstwo pomimo kary czasowego za błąd podczas procedury startowej. Nie był to łatwy wyścig dla Handsaeme. Na drugim kółku spadł on na 4. miejsce, a prowadzenie objął litewski kierowca Kasparas Vaskelis. Belg jednak szybko i prawidłowo zareagował, wykonał dwa kolejne wyprzedzenia by zaatakować litwina. Po udanym ataku powiększał swoją przewagę i na mecie osiągnęła ona 3,2 sekundy, co było wystarczające, bo kary naliczonej przez sędziów było 3 sekundy. Vaskelis jadący przez większość wyścigu drugi został jeszcze wyprzedzony przez Callum’a Bradshaw’a – lidera tej kategorii. Brytyjczyk po dwóch rundach rywalizacji ma na koncie 64 punkty, drugi jest Xavier Handsaeme – 35 punktów a trzeci Mads Eielso Hansen 33 punkty.