WrOOOOm TV

Olej silnikowy – jak ważny jest w osiągnięciu sukcesu

Przymiotnik “sportowy” nie odnosi się wyłącznie do samochodów rajdowych, wyścigowych czy produkowanych masowo pojazdów segmentu G. Dotyczy on również usportowionych aut, które nie powstały od podstaw z myślą o konkursach, jednak zostały do nich przysposobione. Co je łączy? Przede wszystkim cel, którym jest zdobycie jak najwyższego miejsca na podium, a także pobijanie kolejnych rekordów.

Drogę do osiągnięcia sukcesu stanowią umiejętności kierowcy oraz towarzyszącego mu pilota, połączone z osiągami pojazdu wspartymi odpowiednimi płynami, które nie tylko chronią, ale też poprawiają pracę silnika.

Jednostki napędowe sportowych aut są mocniej wyżyłowaną wersją silników benzynowych, najczęściej z turbodoładowaniem. Zdarza się, że z myślą o konkretnym typie wyścigu (np. Formuła 1) produkowane są silniki spełniające wygórowane wymagania regulaminu. Natomiast w specjalnych laboratoriach powstają idealnie dopasowane do nich oleje, które muszą znieść maksymalne obciążenia i bardzo wysokie temperatury pracy.

W większości silników stosowane są jednak oleje seryjne, dedykowane pojazdom sportowym. Dobiera się je zgodnie z wymogami danego producenta silnika oraz typu rywalizacji.

Czym powinien cechować się olej stosowany w samochodach sportowych?

Pracujące na dużych obrotach i w wyższych niż przeciętnie warunkach termicznych silniki, wymagają oleju, który odpowiednio zabezpieczy metalowe elementy jednostki przed zatarciem oraz nie będzie się ścinał. Takimi olejami są te, powstałe na bazie syntetycznej, które cechują się niskim odparowaniem, przez co ich zużycie jest mniejsze. Olej, użyty do jednostek wyczynowych, powinien mieć jak najwyższy wskaźnik lepkości, który nie będzie uzależniony od dodatków uszlachetniających, takich jak np. wiskozatory odpowiedzialne za zmianę lepkości oleju podczas zmiennej temperatury pracy silnika. Nie są one odporne na działanie wysokiej temperatury pracy silnika samochodu sportowego i pod jej wpływem ścinają się, co powoduje obniżenie ich efektywności.
Pożądane są natomiast uszlachetniacze poprawiające smarność oleju. Są nimi dodatki typu EP, które występują w większości olejów, jednak w tych przeznaczonych do jazdy sportowej, jest ich znacznie więcej. Dodatki typu EP są związkami, wchodzącymi w reakcję z metalem, a panująca wewnątrz silnika wysoka temperatura, jest dla nich jedynie elementem sprzyjającym. Tworzą one na elementach silnika stabilną warstwę ochronną, pozwalającą wytrzymać duże obciążenia i zniwelować tarcie.

oleje-png

Jak dobrać olej do silnika wyczynowego?

Przede wszystkim olej dobiera się według zaleceń pozostawionych przez danego producenta jednostki napędowej, jednak warto jest również uwzględnić typ rywalizacji motorsportowej. W silnikach samochodów rajdowych, o wysokim momencie obrotowym, nastawionych na jak najwyższe osiągi, w których wytrzymałość jednostki schodzi na drugi plan, często wybiera się oleje o mniejszej lepkości. Zapewniają one mniejsze opory silnika, przez co potrafią nieznacznie poprawić moc. Natomiast olej o wyższej lepkości sprawdzi się w samochodach przystosowanych do dłuższej eksploatacji, w których liczy się stabilność parametrów oraz wysoka ochrona przed zatarciem.

Silniki samochodów, uczestniczących w różnego typu rajdach i wyścigach, czy to amatorskich czy profesjonalnych, są narażone na pracę w skrajnych warunkach. Wysoka temperatura, bardzo duży moment obrotowy, a także eksploatacja na wymagających torach sprawiają, że szybciej niż w jednostkach napędowych samochodów miejskich, może dojść do zatarcia silnika. W niektórych rodzajach wyścigów jest to wkomponowane w ich charakter, dlatego ważniejsze od żywotności silnika, okazuje się być zwiększenie jego osiągów. Odpowiednio dobrany olej silnikowy pozwoli ochronić mocno wyżyłowane silniki przed zatarciem lub nieznacznie zwiększyć ich moc, co w efekcie przełoży się na ukończenie wyścigu bez przykrych niespodzianek i osiągnięcie jak najwyższego miejsca na podium.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top