DTM

Mercedes gotowy na start sezonu DTM

Po blisko 200 dniach przerwy wrócą na tor kierowcy ścigający się w Deutsche Tourenwagen Masters, czyli popularnej nie tylko w Niemczech serii DTM. Na starcie 24 kierowców z 10 zespołów i wszyscy mają jeden cel : odebrać tytuł mistrzowski zespołowi Mercedesa. Na początek nowego sezonu mamy trzy znaczące zmiany.

Po pierwsze, by wyrównać szanse, balast będzie dołączany do samochodów już w trakcie kwalifikacji, a nie tylko w trakcie wyścigu. Druga zmiana jest taka, że DRS będzie można użyć tylko w przypadku, gdy strata do poprzedzającego samochodu jest mniejsza niż sekundę. A po trzecie są pewne ustępstwa wobec BMW. Szefowie serii chcą, by samochód był bardziej konkurencyjny, więc pozwalają na pewne modyfikacje auta. W związku z tym BMW M4 DTM będzie 7,5 kg lżejsze od rywali, a do tego będzie miało 50 mm szersze tylne skrzydło.

Wracając do pierwszego punktu, ustalenie balastu wcale nie jest takie proste. W sezonie 2016 to, jaki balast będzie miał na pokładzie kierowca zależy od wielu czynników. W poprzednim sezonie było to ustalone raz na cały sezon, w bieżącym będzie wyliczane wyścig po wyścigu. Redystrybucja ciężaru będzie teraz odbywać się po każdej z 16 sesji kwalifikacyjnych w tym sezonie. Każdy z producentów ma swoje przeliczniki. Dokładna wartość balastu dla każdego kierowcy jest wyliczana na podstawie najlepszego czasu zawodnika danego producenta, dzieląc ten najlepszy czas na czasy każdego sektora toru. Szefowie DTM przewidują sześć scenariuszy dotyczących balastu, miedzy innymi taki, że jeżeli idealny czas okrążenia drugiego i trzeciego producenta jest gorszy o więcej niż 0,2% od pierwszego, najlepszego producenta, to ci „słabsi” będą mogli odjąć sobie 5 kg – podczas gdy wiodący marka będzie miał 5 kg balastu wiecej.

jak to wpłynie na rywalizację, miejmy nadzieję, ze uatrakcyjni ją, a nie skomplikuje. Start rywalizacji już 5 maja, na torze Hockenheim, a my mamy dla was materiał o ostatnich testach DTM jakie odbyły się na niemieckim torze kilkanaście dni temu.

 

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top