Żużel

Max Fricke Mistrzem Świata Juniorów na żużlu

Kilkanaście dni temu został drużynowym mistrzem Szwecji, razem z zespołem Rospiggarna Hallstavik, a wczoraj udało mu się wywalczyć tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów na żużlu. Mowa o Maxie Fricke, australijczyku, który chce iść śladem swoich słynnych poprzedników. Darcy Ward, Jason Crump, Leigh Adams i Steve Baker, to dotychczasowi mistrzowie świata juniorów z kraju na antypodach. W niedzielny wieczór dołączył do tego grona Max Fricke.

fim3Trzecie zawody finałowe miały trzech faworytów. Trybuny w Gdańsku najbardziej liczyły na jedynego Polaka, który przed rozpoczęciem zawodów był na podium klasyfikacji generalnej. Krystian Pieszczek, który zaczynał przygodę ze sportem w tym mieście , miał dwóch wielkich rywali – Roberta Lamberta i Maxa Fricke.

Już w czwartym wyścigu Pieszczek zmierzył się z Lambertem. Brytyjczyk dojechał na czwartej pozycji, a faworytów pogodził nieoczekiwanie Patrick Hansen. Z takiego obrotu spraw najbardziej cieszył się Max Fricke, który w swoim wyścigu wygrał z innym polakiem Pawłem Przedpełskim. Po dwóch seriach tylko Duńczyk Patrick Hansen był niepokonany. Pozostali nie potrafili utrzymać równej formy. Max Fricke nie wystartował najlepiej i dojechał dopiero za dwoma rywalami w swoim drugim starcie. Chwilę wcześniej Krystian Pieszczek po raz pierwszy przyjechał pierwszy.

Rywalizacja o najwyższe lokaty w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów wyglądała pasjonująco. Na słabej formie Roberta Lamberta skorzystał Dimitri Berge. Po Francuzie, zwycięzcy rundy drugiej w pardubicach, który jechał po to, by przejść do historii jako pierwszy zawodnik z tego kraju z medalem w zawodach rangi światowej, nie było widać,  że pierwszy w życiu jechał w Polsce. Już po trzech seriach startów awansował na trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej. W trzynastym wyścigu doszło do bezpośredniego pojedynku najlepszych w całej serii. Od startu prowadził Max Fricke, który zamknął pod bandą Krystiana Pieszczka. Do końca Australijczyk powiększał przewagę. W tym wyścigu Dimitri Berge zdobył zaledwie jeden punkt i chwilę później skorzystał na tym Jack Holder, który po wygraniu kolejnego biegu wyszedł na trzecią lokatę.

ZOBACZ 1. Rundę IMŚJ na żużlu

 

Po 20 biegach najwięcej – po 12 punktów zdobyli Fricke i Hansen. Szybcy byli również Pieszczek oraz Holder. Tylko punktu do półfinałów zabrakło Robertowi Lambertowi. Wydawało się, że stracił max fricke 2przez to szanse na medal w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów, ale i do niego uśmiechnął się jednak los. Pieszczek chcąc myśleć o złocie musiał odrobić dwa punkty do Fricke.

Wszystko wyjaśniło się w drugim półfinale. Po bardzo słabym starcie Krystian Pieszczek minął dwóch rywali, jednak niestety przeszarżował i wjechał w Dimitriego Berge. Sędzina zawodów nie mogła podjąć innej decyzji – wykluczyła Polaka. Oznaczało to złoty medal Fricke. Pieszczek ostatecznie zdobył srebro, a brązowy medal wywalczył Lambert, który w dodatkowym biegu pokonał Holdera. Blisko udziału w tym dodatkowym wyścigu był również Patrick Hansen. Duńczyk w finale przedarł się na drugą pozycję, co dawałoby mu start w dodatkowym wyścigu o brązowy krążek. Chwilę później Hansen spowodował wypadek Erika Rissa i został wykluczony. Trzeci finał zakończył się triumfem Wiktora Kułakowa. Rosjanin w decydującym wyścigu na pierwszym wirażu zamknął Maxa Fricke’a, a następnie odpierał zaciekłe ataki australijskiego żużlowca. Na najniższym stopniu podium turnieju w Gdańsku zobaczyliśmy Erik’a Riss’a.

ZOBACZ 2. Rundę IMŚJ na żużlu

 

Po trzech kolejnych latach, w których zawody wygrywali Polacy (2013 Patryk Dudek, 2014 Piotr Pawlicki, 2015 Bartosz Zmarzlik) tym razem nasz reprezentant pojawił się na drugim stopniu podium, a Mistrzem Świata został Australijczyk. Klasyfikacja końcowa wygląda następująco:

1. Max Fricke Australia 46 pkt
2. Krystian Pieszczek Polska 40 pkt
3. Robert Lambert Wielka Brytania 37+3 pkt
4. Jack Holder Australia 37+2 pkt
5. Patrick Hansen Dania 35 pkt
6. Dimitri Berge Francja 35 pkt
7. Wiktor Kułakow Rosja 27 pkt
8. Erik Riss Niemcy 27 pkt
9. Paweł Przedpełski Polska 26 pkt
10. Josh Bates Wielka Brytania 23 pkt
11. Eduard Krcmar Czechy 19 pkt
12. Adam Ellis Wielka Brytania 17 pkt
13. Bartosz Smektała Polska 16 pkt
14. Mikkel B. Andersen Dania 10 pkt
15. Joel Andersson Szwecja 9 pkt
16. Kenny Wennerstam Szwecja 4 pkt
17. Dominik Kossakowski Polska 3 pkt
18. Zach Wajtknecht Wielka Brytania 1 pkt
19. Patrik Mikel Czechy 1 pkt
20. Max Clegg Wielka Brytania 0 pkt
21. Nathan Greaves Wielka Brytania 0 pkt

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top