WrOOOOm TV

Liczy się nie tylko wnętrze, czyli jak dbać o karoserię samochodów rajdowych

Na co dzień nie boją się ubrudzić felg. Kurz, brud, piasek to ich naturalne środowisko, jednak gdy zjadą z toru, zaczynają pracę na drugi etat. Stają się wzbudzającymi pożądanie modelami, a ich zadaniem jest nie tylko zaprezentowanie reklam, ale też pozyskanie nowych sponsorów i kibiców.

Samochody biorące udział w rajdach narażone są na zanieczyszczenia, które po upływie czasu, mogą się okazać trudne do usunięcia. W zależności od typu nawierzchni wyścigu oraz pogody, na karoserii samochodowej będą osadzać się zabrudzenia w postaci kurzu, błota, czy resztek owadów. Warto więc wiedzieć, co należy zrobić, aby samochód zachwycał nie tylko osiągami, ale również wyglądem. Poniższe rady z powodzeniem można zastosować również w odniesieniu do aut miejskich.

 

Czas rozpocząć wyścig! Start!

Etap I – usunięcie zanieczyszczeń

 

Delikatny szampon i woda, nie szkodzą co prawda powłoce lakierniczej, ale często nie są też w stanie uporać się ze wszystkimi typami zabrudzeń. Poza ich zasięgiem są np. osadzające się na masce i przedniej szybie resztki owadów, które pod wpływem czynników atmosferycznych mogą przyczyniać się do uszkodzeń lakieru. W celu ich usunięcia zaleca się stosowanie dedykowanych środków, które w bezpieczny i skuteczny sposób uporają się z problemem.

Innym, równie niepożądanym zabrudzeniem, jest pozostawiana na błotnikach i zderzakach spalona guma powstała podczas driftowania do jej zmycia przyda się  bezpieczny dla lakieru zmywacz silikonowy.

 

Etap II – konserwacja podwozia

Wydostające się spod kół kamienie, są niemałym wyzwaniem dla powłoki antykorozyjnej podwozia i samochody biorące udział w wyścigach częściej niż inne pojazdy wymagają konserwacji spodu. Czynność ta nie tylko zabezpiecza podwozie przed działaniem czynników zewnętrznych, ale też pozwala nieco wygłuszyć pojazd.

 

Etap III – czyszczenie filtra

Piaszczyste oraz szutrowe drogi mogą bezpośrednio wpłynąć na osiągi pojazdu, a to za sprawą stosowanych w nich sportowych filtrów powietrza. Wykonane są one ze specjalnych materiałów, stawiających mniejszy opór przepływającemu powietrzu. Zwiększa to co prawda moc jednostki napędowej, ale równocześnie przyczynia się do przepuszczania większej ilości zanieczyszczeń do silnika. Z tego powodu filtry powietrza powinny być regularnie czyszczone.

 

Etap IV – wysoki połysk

Po usunięciu wszystkich zabrudzeń, dla lepszej prezencji, dobrze jest powalczyć z usunięciem mikrorys znajdujących się na powłoce lakierniczej. Zabieg wykonuje się przy użyciu pasty polerskiej nałożonej za pomocą miękkiej gąbki lub ściereczki. Natomiast płytkie rysy, niesięgające podkładu, likwiduje się poprzez zmatowanie powierzchni na mokro papierem ściernym, a następnie spolerowaniu maszyną z zastosowaniem pasty polerskiej.

Przysłowiową kropką nad “i” jest nałożenie na powłokę lakierniczą wosku. Dobrze jest zrobić to ręcznie, ponieważ uzyskuje się w ten sposób większą precyzję, a wosk nie zostaje rozmazany na innych elementach pojazdu. Zakończeniem prac przygotowujących do pokazu, powinno być wypolerowanie chromowanych części, które stanowią swoistą biżuterię samochodu. Więcej na temat pielęgnacji lakieru można przeczytać w artykule “6 etapów w drodze do pięknego lakieru” na blogu eport2000.pl

 

Meta

Samochody wyścigowe są pojazdami o dwojakiej naturze. Ich żywiołem są zarówno zakurzone trasy, na których liczą się wyłącznie osiągi, ale również nastawione na wygląd zewnętrzny ekskluzywne salony. Umiejętne zaprezentowanie się w obu tych miejscach może przynieść korzyści w postaci kolejnych umów sponsorskich.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top