Moto GP

Kombinezony w MotoGP

Kilka tygodni temu pisaliśmy o hamulcach w MotoGP,  jaką pracę wykonują, jak dużym są poddawane obciążeniom. Dostaliśmy sporo maili od Was i prywatnych wiadomości na FB, z informacją, że ta ciekawostka przypadła Wam do gustu, dlatego od czasu do czasu będziemy wam serwować materiały nie do końca sportowe, ale mówiące o technologii w motosporcie. Dziś przyszła pora na kombinezony motocyklistów.

Mówi się o nich „druga skóra”. Są kolorowe, naszpikowane reklamami i często niedoceniane. To motocyklowe kombinezony, które w wyścigach MotoGP są szczególnie ważne w kontekście bezpieczeństwa zawodników. To one chronią ich w trakcie jazdy, ale przede wszystkim w momencie wywrotek czy nieoczekiwanych uślizgów. Podczas gdy prędkości osiągane w zakrętach są coraz wyższe, a kąty pochylenia dochodzą do 64 stopni, bardzo dobry kombinezon staje się podstawowym wyposażeniem.

2014/04/26 - mgp - Round03 - Termas de Rio Hondo - MotoGP - Dani Pedrosa - Repsol Honda - RC213V - Action

Dani Pedrosa schodzi na kolano

Jednymi z najczęściej widzianych wywrotek w Motocyklowych Mistrzostwach Świata są te po uślizgu przedniego koła. Zawodnik traci przyczepność i upada sunąc po asfalcie, aż do pułapek żwirowych. Inny typ, również często spotykany, to „high-side”, gdy tylne koło traci i nagle odzyskuje przyczepność, serwując kierowcy swoistą „katapultę”. W obu przypadkach, a także przy innych, mocno niekonwencjonalnych wywrotkach, uszkodzenia ciała zawodnika byłyby znacznie większe, gdyby nie mieli odpowiednio chroniących ich kombinezonów.

Kombinezony dostarczane są zawodnikom przez wielu różnych producentów, starających się co rusz wprowadzać jakieś nowinki technologiczne, by jeszcze bardziej zwiększyć ochronę. Wszystkie jednak łączy jedno: muszą być aerodynamiczne, dobrze przepuszczające powietrze, wygodne, trwałe, elastyczne, lekkie oraz odporne na wodę. Tak zwane „drugie skóry” zawodników Grand Prix tworzone są w większości ze skóry kangura, która jest bardziej odporna, elastyczna i lżejsza od skóry krowiej. Ponadto posiadają ochraniacze w najbardziej narażonych na kontuzje miejscach: plecach, łokciach, kolanach. Jednocześnie nie mogą jednak krępować ruchów i spowalniać ruchów zawodnika.
Oczywiście cały kombinezon musi idealnie współgrać z kaskiem, dzięki czemu głowa będzie odpowiednio ustabilizowana. Pomaga w tym także tak zwany „garb”, jaki w celach ochronnych tworzony jest na tylnej części kombinezonu. Wpływa on również na lepszą aerodynamikę zawodnika na motocyklu. Choć ta część zdecydowanie rzuca się w oczy gdy zawodnik jedzie w pozycji bardziej wyprostowanej lub znajduje się obok motocykla, to w trakcie jazdy nie ogranicza on ruchów zawodnika. To jednak wcale nie koniec, ponieważ w kombinezonie znajduje się szereg innych ochraniaczy. Te na klatkę piersiową i kręgosłup tworzone są w głównej mierze z karbonu, kewlaru oraz tytanu. Dzięki temu zapewniają odpowiednią ochronę, jednocześnie nie obciążając wagowo. Waga całego kombinezonu – w połączeniu z dodatkowymi ochraniaczami – to od 3 do 3,5 kilograma.

Producenci „skór” dostarczają zawodnikom nie tylko same kombinezony, ale także – z wyłączeniem kasków – całe pozostałe wyposażenie. Składają się na nie specjalnie wyprofilowane buty, rękawice i slidery na kolana, które także są bardzo ważne dla kwestii bezpieczeństwa.
Weźmy pod uwagę buty, które choć niezwykle dopasowane i ultra-lekkie, nie przyczyniają się do kontuzji, a raczej zapobiegają im w momencie wywrotki przy dużej prędkości. Podobnie kwestia wygląda w przypadku rękawic. Lekkie i elastyczne, by dać zawodnikowi odpowiedni zakres ruchów; jednocześnie także specjalnie wzmocnione w miejscach szczególnie podatnych na urazy, jak kciuk, nadgarstek czy wewnętrzna część dłoni.

zużyty-slider-w-porównaniu-z-nowym (1)

Nowy i zużyty slider kolanowy

Kombinezony obecnie mają wymienne nie tylko slidery na kolana, ale także i na łokcie. Podczas gdy Marc Márquez jako pierwszy regularnie zaczął szorować łokciami po asfalcie, wkrótce w jego ślady poszli także inni, co zmusiło producentów kombinezonów do udoskonalenia swoich produktów. Wracając do sliderów na kolana, to zwykle zawodnicy wymieniają je co kilka sesji treningowych, czasami nawet i po każdej. To sprawia, że niektórzy zużywają nawet sto par ślizgaczy na sezon! W przypadku kierowców Moto3 jest ich trochę mniej, bo i rzadziej schodzą oni na kolano podczas jazdy. Slidery tworzone są ze specjalnych, termoplastycznych materiałów i pomagają zawodnikom w lepszym wyczuciu sytuacji podczas jazdy w zakrętach. Jest to tym bardziej istotne, ponieważ teraz kąty złożenia w łukach przekraczają 60 stopni, a ślizgacze używane są w zasadzie w każdym zakręcie.
Warto jeszcze wspomnieć o specjalnym tworzonym z plastiku ubraniu, które zawodnik zakłada w przypadku opadów deszczu. Dzięki temu kombinezon nie wchłania wody, a co za tym idzie – nie nabiera, czasami nawet podwójnie, na masie, co dodatkowo mogłoby wpływać negatywnie na osiągi.

Kiedy zawodnicy jeżdżą przy niezwykle wysokich temperaturach, jak to chociażby ma miejsce przy okazji Grand Prix Malezji, dużą rolę odgrywa wtedy specjalny system chłodzenia kombinezonu. Mogą to być np. specjalne, chłodzące kamizelki, zakładane pod kombinezon i stykające się z ciałem zawodnika na powierzchni pleców i klatki piersiowej. Wyposażone w ultralekkie baterie i mikro-pompy, zapewniają cyrkulację wody, chłodzonej przez specjalny żel.
Często spotykane jest też wyposażanie kombinezonów w małe zbiorniczki z wodą, które umieszczane są we wspomnianym wcześniej, „garbie”. Połączony jest on wówczas specjalną rurką z kaskiem od-niedawna-stosuje-się-slidery-na-łokciezawodnika, co umożliwia uzupełnienie płynów w trakcie szczególnie upalnych sesji treningowych czy wyścigów.

„Drugie skóry” zawodników wyposażone są także w szereg systemów zbierających różne informacje. Umożliwia to późniejszą analizę efektów fizjologicznych, jakich doznaje ciało kierowcy w trakcie jazdy – zarówno podczas wyścigów, jak i w trakcie testów. Używając szeregu plastrów lub czujników zamontowanych wewnątrz kombinezonu, można sprawdzić sposób nacisku w danych miejscach, przeciążenia jakim poddawany jest zawodnik w trakcie jazdy (lub wywrotki) czy mierzyć puls oraz temperaturę ciała.

Analiza wszelkich danych po wywrotce zawodnika może dać jasny obraz tego, które elementy kombinezonu należy poprawić, by uniknąć poszczególnych urazów w przyszłości. W ten sposób zdecydowano się np. na stworzenie specjalnych poduszek powietrznych, które uruchamiają się w momencie wywrotki i chronią kark oraz barki kierowcy.
Chwilę później powietrze schodzi, co jest niezwykle istotne w momencie, gdy wywrotka była niegroźna i zawodnik może kontynuować jazdę. Wówczas poduszka powietrzna nie krępuje mu ruchów, ale co ważniejsze – w przypadku kolejnej wywrotki – system zadziała raz jeszcze.

I na koniec to, co dla niektórych jest najważniejsze: projekty kombinezonów. Podobnie jak kaski, także i „drugie skóry” mają różne barwy. Zawierają też loga sponsorów, numer oraz specjalne motywy, które są ważne dla danego zawodnika. Każdy kombinezon jest inny, co pomaga zarówno włodarzom MotoGP, jak i kibicom oraz zawodnikom rozróżniać kierowców na torze.

ramiona-poszły-w-ruch-w-trakcie-wyścigu

Ochraniacz na ramiona, jak widać był potrzebny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak powstaje kombinezon Alpinestars? Zobaczie sami:

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top