FIA World Rallycross Championship

Ken Block powalczy o mistrzostwo

Ken Block wystartuje we wszystkich 12 rundach World Rallycross Championship w sezonie 2016, a decyzję o tym ogłosił dzisiaj.

Zrzut ekranu 2016-01-13 o 16.22.41

Amerykanin pojawiał się sporadycznie w World Rallycross w ostatnich dwóch latach, a zadebiutował w mistrzostwach w 2014 roku. Podczas pierwszego startu w Norwegii udało mu się wskoczyć na podium. W następnej rundzie we Francji zajął 4 miejsce w generalce ustanawiając najlepszy czas weekendu wyścigowego.

Block regularnie startuje w konkurencyjnej serii Red Bull Global RallyCross Championship. W sezonie 2015 wystartował w 12 imprezach tego cyklu,  wygrał 3 imprezy, 5 razy stawał na podium. W sumie zdobył 345 punktów, co w klasyfikacji generalnej Supercars dało mu 7 pozycję.

© Red Bull Media House

Najbliżej sukcesu w Global RallyCross był w sezonie 2014, kiedy to przegrał mistrzostwo z Joni Wiman’em o zaledwie 5 punktów.  W sumie, w 5 sezonach startów wygrał 6 imprez, 15 razy stawał na podium i zdobył 906 punktów. Jak to doświadczenie pomoże mu w walce o mistrzostwo świata? Block jest bardzo pewny siebie i ma zamiar zdobyć tytuł dzięki rozszerzonemu partnerstwu z Ford Performance. W zawodach będzie startował standardowo swoim Fordem Fiesta ST.

„Wiemy, że zespół Kena jest odpowiednim zespołem, do spełnienia naszych marzeń o mistrzostwie. Zarówno Ford Performance jak i Hoonigan są markami rozpoznawalnymi na całym świecie, więc idealnie do siebie pasujemy” powiedział Dave Pericak, dyrektor Ford Performance.

P-20150727-00042_HiRes JPEG 24bit RGB

„Jestem podekscytowany możliwością konkurowania o tytuł w FIA World Rallycross. Jestem naprawdę zadowolony z ostatnich 6 lat ścigania się Fordem oraz z odnowienia relacji z nimi na przyszłość, jak również ze zwiększonego poziomu zaangażowania przez Ford Performance, umożliwiającego mi konkurowanie o mistrzostwo w World Rallycross Championship. No cóż, nie mógłbym być szczęśliwszy.” Kierowca dodał też, że przez większość swojej kariery prowadził dość zróżnicowany kalendarz wyścigów, jednak teraz skoncentruje się całkowicie na jednych mistrzostwach.

P-20150912-00023_HiRes JPEG 24bit RGB

„Jestem zachwycony tym co mój zespół i ja już osiągnęliśmy z moimi Fordami Fiesta ST i jestem bardzo ciekaw tego, co jeszcze będziemy w stanie zrobić w nowym sezonie ze wsparciem fabryki. To będzie niezwykle ciekawy 2016 i nie mogę się doczekać początku tego sezonu.”

FIA World Rallycross zaczyna się w Montalegre w Portugalii w dniach 16-17 kwietnia. W sezonie 2016 impreza zawita jeszcze do Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Kanady, Francji, Hiszpanii, Łotwy, ponownie do Niemiec, by zakończyć rywalizację rundą w Argentynie.