Moto GP

Kaski w MotoGP

Ciężko wyobrazić sobie dzisiejsze sporty motorowe i zawodników startujących bez kasków.  Kask to jeden z podstawowych elementów chroniących zawodnika. To one, wraz z kombinezonami, specjalnym obuwiem, rękawicami oraz ochraniaczami na klatkę piersiową i kręgosłup, są podstawowym zabezpieczeniem chroniącym kierowców podczas wywrotki.
Wszystko rozwijane jest przy użyciu najnowszej technologii, co nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że zawodnicy niejednokrotnie zbliżają się do przekroczenia bariery 350 km/h, a wypadki są w wyścigach motocyklowych czymś naturalnym…

Maverick Vinales, French MotoGP. 8th April 2016

© Red Bull Media House

Kaski wyścigowe nie są znacznie inne od tych dostępnych do użytku na normalnych drogach. Różnią się jedynie detalami, zwłaszcza jeśli chodzi o komfort, kształt i rozmiar. Wymienne są również wewnętrzne wyściółki, często zmieniane ze względu na panujące warunki pogodowe. Dla producentów kasków Motocyklowe Mistrzostwa Świata – oglądane przez miliony fanów na całym świecie – to świetna okazja nie tylko do prezentowania swoich produktów, ale także do rozwijania najnowszych technologii. Niejednokrotnie zawodnicy testują nowinki techniczne i gromadzą na ich temat dane, a następnie taki produkt jest udostępniany „zwykłym śmiertelnikom”. Zazwyczaj na rundę Grand Prix zawodnik zabiera co najmniej cztery kaski, spośród których przynajmniej jeden przystosowany jest do jazdy w deszczu – specjalne modyfikacje zapobiegają parowaniu czy zamgleniu wizjera. Pozostałe wykorzystywane są w momencie, gdy kask podstawowy ulegnie zniszczeniu lub uszkodzony został któryś z elementów.
Poza ochroną życia, kaski są też kluczowym elementem do wyrażenia „własnego ja” zawodników. Wielu maluje je we własne wzory, umieszcza na nich numery, nazwiska, pseudonimy czy inne rzeczy związane z ich przyzwyczajeniami bądź gustami. To właśnie kaski są głównym elementem, po którym fani rozpoznają zawodników na torze. Im bardziej charakterystyczne malowanie, tym łatwiej odróżnić kierowcę przy tak wysokich prędkościach, jakie towarzyszom MotoGP. Malowanie kasku może wyrażać charakter zawodnika, ukazywać jego ulubiony symbol/maskotkę, barwy narodowe czy też wysyłać swoistą wiadomość do fanów, ukochanej osoby czy rywali. Słynne są już słońce i księżyc, oraz żółty kolor, na kaskach Valentino Rossiego, mrówka Marka Marqueza; „zielona mamba” Jorge Lorenzo czy edycja „Easy Rider” Nicky’ego Haydena. Okazjonalnie na kaskach pojawiają się nazwy zespołów, producentów czy też osobistych sponsorów zawodników.

Marc Marquez, Italian MotoGP, 22nd May 2016

© Red Bull Media House

Oczywiście, głównym celem kasku motocyklowego jest ochrona głowy i twarzy zawodnika w momencie wywrotki. Jeżeli jednak mowa o aspektach technicznych, to ważne są aerodynamika, komfort, bezpieczeństwo, widoczność i waga. Materiały wykorzystywane do produkcji kasków muszą być niezwykle lekkie, ale zarazem wytrzymałe na wszelkiego rodzaju uderzenia. Im lżejszy i bardziej dopasowany, tym lepiej zawodnik się w nim czuje. najdroższe materiały z jakich powstają kaski motocyklistów rywalizujących w MotoGP to :

  • włókno szklane – otrzymywane ze szkła wodnego lub stopionego szkła. Cechuje się wytrzymałością, elastycznością oraz sztywnością
  • karbon – włókno węglowe składające się prawie wyłącznie z rozciągniętych struktur węglowych podobnych chemicznie do grafitu. Co ciekawe bolidy Formuły 1 zbudowane są w dużej mierze z włókien węglowych
  • kevlar – niezwykle wytrzymały materiał z dużą odpornością na zużycie. To włókno sztuczne, które ma duże zastosowanie w przemyśle zbrojeniowym, np. : w kamizelkach kuloodpornych i hełmach.

Co ciekawe poszczególne firmy produkujące kaski mają też swoje „autorskie” technologie stosowane przy produkcji kasków motocyklowych. Kaski HJC posiadają skorupy z materiału P.I.M. (skrót od „Premium Integrated Matrix”) jest to materiał powstały z połączenia aramidu, carbonu i włókien szklanych.  Kaski LS2 wytwarzane są w technologii HPTT (High Pressure Thermoplastic

Dani Pedrosa, Argentinian MotoGP. 2nd April, 2016

© Red Bull Media House

Technology Resin). Jest to technologia łącząca poliwęglan z żywicą polimerową. Natomiast kaski Nolan wytwarzane są z poliwęglanu Lexan wzmocnionego żywicą epoksydową.  Ale materiał to jedno, ważne są równiez kształt i aerodynamiczny wygląd. To powinno umożliwiać swobodny przepływ powietrza wokół kasku, ale również odpowiednią wentylację – dobrze stworzony system wentylacji umożliwia odpowiednie oddychanie, słuchanie i widzenie. Każdy kask zbudowany jest z czterech części: powłoki zewnętrznej, wewnętrznej wyściółki, wizjera i zapięcia.

Część zewnętrzną tworzy się z takich materiałów jak włókno węglowe, karbon, kevlar czy poliuretan. Łączone są w taki sposób, by energia powstała w momencie uderzenia „rozeszła się”, a nie skupiła na samej głowie. Kaski poddawane są rygorystycznym testom, by sprawdzić maksymalną siłę nacisku na zewnętrzną warstwę. Wewnętrzna część musi być natomiast dobrze przymocowana do zewnętrznej powłoki, a przy okazji ma chronić czaszkę i zapewniać komfort zawodnikowi. Wyściółka musi również dobrze pasować do twarzy, a zwłaszcza takich jej części jak skronie, nos, czoło czy szczęka. Ważna jest również akustyka: zawodnik musi słyszeć jak pracuje motocykl oraz rywali, jadących za nim lub przed nim.

Wizjer – to znajdująca się z przodu kasku, tworzona ze specjalnego rodzaju plastiku szybka która musi spełniać dwa zadania. Po pierwsze: chronić zawodnika przed wszelkimi „obiektami latającymi”, jak: owady, krople deszczu, drobinki z toru czy – oczywiście okazjonalnie – ptaki. Drugą funkcją jest zapobieganie parowaniu czy zamgleniu podczas deszczowych warunków pogodowych. Umożliwia to odpowiedni system wentylacji, ale pomimo tego wyściółkę trzeba suszyć pomiędzy treningami – wszak zawodnicy pocą się w trakcie jazdy.
Zapięcie musi być natomiast jak najtrwalsze, ale równocześnie łatwe w użyciu. Musi utrzymać kask na swoim miejscu w momencie wywrotki, ale też dać się rozpiąć bez konieczności zdejmowania rękawic.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top