Karting

Kartingowe zmiany w sezonie 2017

W miniony weekend odbyło się przedsezonowe spotkanie GKSK połączone z seminarium dla sędziów kartingowych. Udało nam się wziąć udział w sympozjum, dzięki czemu wiemy więcej na temat zmian, jakie nastąpią w nadchodzącym roku w rodzimym kartingu.

 

Analiza sytuacji spornych zaistniałych podczas sezonu ROK CUP Poland 2016

W sezonie 2017 będziemy mogli śledzić poczynania naszych zawodników od 8 kwietnia, aż do 24 września. Zaplanowanych zostało 14 weekendów wyścigowych – 6 rund Rok CUP Poland, 5 rund Rotax Max Challenge, 2 weekendy łączone dla obu serii, które będą rozgrywane w randze Kartingowych Mistrzostw Polski oraz jeden weekend przypadający na Współzawodnictwo Sportowe Dzieci i Młodzieży.

A jakie zmiany czekają kierowców?

Pierwsza z istotnych nowości to system rozgrywek. Od tego roku weekend wyścigowy nie będzie składał się z 2 oddzielnych rund lecz z serii, na którą złożą się sobotnie czasówki i dwa wyścigi kwalifikacyjne oraz niedzielne dwa wyścigi finałowe o różnej długości. Taki sposób rozgrywania zawodów z pewnością podniesie ich atrakcyjność, ale też zmusi kierowców do maksymalnej koncentracji przez cały weekend. W tym systemie oznacza, że kierowca maksymalnie będzie mógł zdobyć 85 punktów podczas weekendu. 10 punktów maksymalnie za pierwszy dzień rywalizacji, na który składać się będą czasówka i dwa heaty, oraz 75 punktów za drugi dzień – czyli starty w przedfinale i finale. Jeden weekend to jedna runda wyścigowa.

Druga ważna zmiana dotyczy sposobu przerywania i wznawiania wyścigów. Obecnie w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu sędziowie przerywali wyścig i odsyłali zawodników do parku zamkniętego, gdzie mieli czas na naprawę sprzętu i przygotowanie się do ponownej rywalizacji. W myśl przepisów, które ujrzały niedawno światło dzienne, zawodnicy w sezonie 2017 nie będą mieli możliwości zjazdu do swoich mechaników w celu dokonania napraw. Przepis ten został z pewnością zaczerpnięty z zawodów międzynarodowych, gdzie stawka oczekuje na wznowienie wyścigu na linii start/mety. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu jeszcze istotniejsze będzie odpowiednie przygotowanie karta przed wyścigiem.

Chyba jednak w największym stopniu zmieni nasz rodzimy karting ta zmiana, o której opowiemy teraz. Rozwiązanie, spotykane dotychczas na najważniejszych zawodach międzynarodowych – tzw. bezpieczne zderzaki – będzie to obowiązywało w Polsce już w tym sezonie. Za tym pomysłem stoi przede wszystkim idea bezpiecznej jazdy. Zapięcia nowych zderzaków przemieszczą się w wyniku uderzenia w innego zawodnika. W związku z tym, po mocniejszym kontakcie pozostanie ślad do końca wyścigu. Położenie przedniego zderzaka będzie sprawdzane po zjeździe zawodników do parku zamkniętego. Wszyscy ci, którzy dopuścili się uderzenia, otrzymają karę 10 sekund. Rozwiązanie sprawdziło się dotychczas m.in. podczas Mistrzostw Świata oraz WSK Champions Cup. Podczas ubiegłorocznego Finału Światowego ROK Cup, polscy kierowcy wszystkich kategorii mieli z tym spory problem.

Polski Związek Motorowy chce również wypromować silniki, na których ścigają się kierowcy podczas Mistrzostw Świata i Europy – czyli w kategorii OK. Pomysł jest taki, by przy okazji Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży, która to impreza odbędzie się 23/24 września 2017 w Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Polski OK Akademia. PZM da kierowcą możliwość startu w tych zawodach poprzez wypożyczenia silników do tej kategorii, ale jak to dokładnie miałoby wyglądać – jeszcze nie wiadomo – prace nad tym projektem trwają. Stawką będzie tytuł Mistrza Polski.

Kolejny z projektów nad którym pracuje GKSK a którego finalizację mamy poznać już na pierwszych zawodach, to system monitoringu rywalizacji na torze. Komisja chce wypożyczać na każde zawody w naszym kraju system kilkunastu kamer wysokiej rozdzielczości wraz z systemem powtórek tak, by wykorzystywać go podczas sytuacji spornych do których dochodzi podczas wyścigów. Systemy takie funkcjonują już w wielu krajach, teraz będzie on wspierać prace polskich sędziów kartingowych.

Jak te wszystkie zmiany wpłyną na rywalizację? miejmy nadzieję, że tylko poprawią jej jakość i sprawią, że stanie się ona ciekawsza i przejrzystsza.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top