Karting

Kartingowe Mistrzostwa Polski Młodzików

13522883_849508625182386_3260386845618801179_o

fot. Media4U

Miniony weekend był czasem szczególnie ważnym dla kierowców najmłodszych klas serii ROK CUP Poland, czyli BABY ROK oraz MINI ROK. Tor Poznań, na którym w tym roku już dwukrotnie rywalizowali w rundach serii, stał się areną zmagań I i II rundy Kartingowych Mistrzostw Polski Młodzików, znanych również pod nazwą Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży. Emocjonująca walka o zwycięstwo w tej rywalizacji trwała przez dwa dni a na starcie w obu kategoriach stanęło odpowiednio 19 i 16 kierowców.

Pogoda w Poznaniu dopisywała, dzięki czemu, kierowcy w pełni zmotywowani pojawiali się na torze. W sobotniej czasówce najszybsi byli: Kajetan Gawron (Baby ROK) oraz Kamil Grabowski (Mini ROK). Gawron pozycję lidera zapewnił sobie czasem okrążenia na poziomie 1:06.839 sek. a w ścisłej czołówce uplasowali się również Mikołaj Kania i Jan Przyrowski. Zaciekła rywalizacja trwała w kategorii MINI ROK. Najszybsze okrążenie zaliczył Kamil Grabowski (58.009 sek.). Po piętach deptali mu Maciej Banaś (58.023 sek.) i Karol Pasiewicz (58.078 sek.).

BABY ROK 

Pierwszy wyścig klasy BABY ROK to świetna dyspozycja kierowców teamu Elite Racing Development. Po zwycięstwo sięga Przyrowski, tuż przed kolegą z zespołu Mikołajem Kanią. 3. miejsce notuje na swoim koncie Julian Śmiechowski z DSR po serii pojedynków z Wojdyłą i Czają. Przyrowski objął prowadzenie na przedostatnim okrążeniu, przez cały wyścig jadąc bardzo blisko Kanii. Lider kwalifikacji Kajetan Gawron dojeżdża  do mety dopiero 13, po kłopotach w połowie wyścigu.

Drugi finał to zacięta walka pomiędzy Przyrowskim a Śmiechowskim. Pierwsze okrążenia to prowadzenie tego pierwszego, jednak na trzecim kółku udany atak przeprowadza Śmiechowski. Aż do mety trwa zacięta walka pomiędzy tymi dwoma kierowcami, na ostatnim kółku Przyrowski przeprowadza udany atak i na mecie melduje się 1. z bardzo niewielką przewagą (0,089 sek.) Na podium wjechał też Piotr Czaja.

Pierwsza runda dla Przyrowskiego – 75 pkt., drugi Śmiechowski 56 pkt. a trzeci Mikołaj kania 46 pkt.

13528379_849508711849044_2911893638554569916_o

fot. Media4U

MINI ROK

Świadkami równie zaciętej walki o zwycięstwo byliśmy także w kategorii Mini ROK. Pierwsza dziewiątka pierwszego finału ukończyła zawody w przedziale dwóch sekund, co pokazuje jak ciasno było w czołówce. Mocną, prowadzącą grupę tworzyła aż piątka kierowców, w skład której wchodzili: Pasiewicz, Szablewski, Leśkiewicz, Klimaszewski i Grabowski. Zaciekłe pojedynki o pozycje lidera toczyły się pomiędzy Szablewskim i Pasiewiczem- który ostatecznie wygrywa z przewagą 0,021 sek! 3. miejsce zajmuje Leśkiewicz.

Na starcie do drugiego finału udaje się Pasiewiczowi obronić pozycję, a startujący po zewnętrznej Szablewski musiał ustąpić Leśkiewiczowi. Taka kolejność utrzymywała się do drugiego okrążenia, kiedy to Szablewski odzyskał druga pozycję. Nie cieszył się z niej długo, bo na kolejnym kółku znów był trzeci. Przetasowania na drugim miejscu trwały aż do okrążenia szóstego, wtedy to na drugą lokatę wskoczył Szablewski i nie oddał jej już do mety. Wygrywa ponownie Pasiewicz, tym razem z przewagą ponad 0,5 sek. Drugi Szablewski a trzeci Klimaszewski

Runda dla Pasiewicza – 75 pkt. drugi Szablewski 60 pkt. a trzeci Klimaszewski 45 pkt.

DRUGI DZIEŃ ZMAGAŃ

Niedzielna runda Mistrzostw Polski Młodzików odbywała się przy skrajnie innej aurze. Słońce zastąpiły deszczowe chmury, co tylko w niewielki sposób wpłynęło na nastawienie najmłodszych kierowców. Wszyscy byli bojowo nastawieni i gotowi do walki o zwycięstwo. Kwalifikacje padły łupem Dawida Marcinowskiego (Baby ROK) oraz Mateusza Lenarta (Mini ROK)

BABY ROK

fot. Media4U

Dobra pozycja startowa daje przewagę Kajetanowi Gawronowi. Zawodnik TTSK K-Team Tarnów prowadzi od startu do mety, na której uzyskał przewagę ponad 2,5 sekundy nas Franciszkiem Hałatnikiem. Ten ostatni dostaje 10 sek. kary i ostatecznie podium wygląda następująco: Gawron, Śmiechowski , Wojdyła. Siódmy przekracza linię mety lider generalki Jan Przyrowski
Ogromne emocje towarzyszyły ostatniemu wyścigu kategorii BABY ROK. Tuż po starcie liderem jest Gawron. Notuje jednak spadek, a na prowadzenie wychodzą pojedynkujący się Czaja i Przyrowski. Miedzy kierowcami dochodzi jednak do kontaktu, w wyniku którego obaj tracą i dochodzi do kolejnej zmiany lidera. Tym razem przed resztę wysuwa się Wojdyła w towarzystwie Hałatnika i Marcinowskiego. Pechowo, Wojdyła popełnia błąd i za wcześnie zjeżdża do parku maszyn, co wykorzystuje Hałatnik. Utrzymując dobre tempo do końca, notuje zwycięstwo, a za nim na mecie zjawiają się Marcinowski i Przyrowski.

Runda dla Franciszka Hałatnika 57 pkt. drugi Dawid Marcinowski 45 pkt. a trzeci Jan Przyrowski 41 pkt.

Dwie rundy w Poznaniu wyłoniły Mistrza Polski Młodzików, wygrał Jan Przyrowski zdobywając 116 punktów, na drugim miejscu uplasował się Julian Śmiechowski 92 pkt. a trzecie miejsce dla Franciszka Hałatnika 79 pkt.

 

 

13490629_849508401849075_2736302079535600192_o

fot. Media4U

MINI ROK

Tuż przed pierwszym wyścigiem, już na polach przedstartowych nastąpiła szybka zmiana opon na deszczówki. W trakcie biegu kropił deszcz, lecz nie przeszkodziło to Lenartowi w zdobyciu 4 sek. przewagi i zapewnienia sobie zwycięstwa. Za jego plecami pojedynkowali się Szablewski i Protasiewicz. Ostatecznie szybszy okazuje się Szablewski, który metę mija jako drugi. Finiszujący na trzecim miejscu Piotrek stracił do Kuby 0,236

Ostatni bieg klasy MINI to zaciekłe pojedynki Lenarta i Szablewskiego. Lenart przez większość wyścigi prowadzi, lecz za jego zderzakiem utrzymuje się Szablewski. Na ostatnim okrążeniu Szablewski wykorzystuje okazje i wyprzedza rywala, tym samym zwyciężając. Jako 3. na mecie melduje się Banaś.

Runda dla Szablewskiego – 70 pkt., drugi Mateusz Lenart 65 pkt., a trzeci Maciej Banaś 45 pkt. Po podliczeniu wszystkich punktów Mistrzostwo Polski Młodzików zdobył Jakub Szablewski 130 pkt., drugi Karol Pasiewicz 112 pkt., a trzeci Wiktor Leśkiewicz 74 pkt. O jedno oczko mniej miał Mateusz Lenart, który z 73 pkt. zameldował się tuż za podium

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top