Serie Wyścigowe

Jaguar wraca do motorsportu, a co z Astonem Martinem?

Jaguar ogłosił swój powrót do światowego motorsportu. Wspierani przez ekipę Williamsa i ich program Williams Advanced Engineering, swoje pierwsze starty zaczną od cyklu mistrzostw FIA Formuły E w sezonie 2015/2016. Jaguar już wcześniej pracował z Williamsem, z którym wspólnie stworzyli projekt hybrydowego supersamochodu C-X75. Craig Wilson, który na codzień jest dyrektorem zarządzającym w Williams Advanced Engineering, zostanie szefem nowego zespołu.

jaguar-formula-e-williams-front-design-16-1450242306

Williams to zespół z długą wyścigową historią, nie tylko w F1, ale również w rajdach czy wyścigach długodystansowych. Jest on także dostawcą akumulatorów do samochodów Formuły E.

jaguar-fia-formula-e-4_600x0w

„Jaguar jest dumny, że może ogłosić swój powrót do motorsportu. Jeśli chodzi o motorsport, jesteśmy teraz w fazie pionierskich zmian w technologii. W ciągu najbliższych pięciu lat zobaczymy więcej zmian w przemyśle samochodowym, niż przez ostatnie trzy dekady” – mówi Nick Rogers, inżynier Jaguar Land Rover„Wszystko się  zmieni ze względu na jeszcze większy nacisk na technologię elektryczną oraz na budowanie jak najlżejszych samochodów. Formuła E pozwala nam na tworzenie i testowanie tych technologii w ekstremalnych, wyścigowych warunkach. Współpracujemy z wieloma partnerami, którzy rozwijają poziom elektryfikacji w pojazdach, m.in. z Uniwersytetem w Warwick, dostawcami akumulatorów oraz z naszym partnerem Williamsem”.

Najwcześniej w styczniu Aston Martin poda informację czy zaangażuje się w Formułę 1, czy nie. Jeszcze przed Grand Prix Meksyku Force India prowadził dyskusję z Astonem Martinem oraz Johnnie Walkerem na temat rebrandingu zespołu w nadchodzącym sezonie. Sky News donosi, że właściciele akcji Astona Martina są przeciwni tej decyzji, jednak szefostwo firmy chciałoby spowrotem wejść do świata motorsportu. Informator stacji twierdzi, że prawdopodobnie firma nie wróci na tory wyścigowe wcześniej, niż w 2017 roku. Są jednak przecieki, że nie została podjęta ostateczna decyzja.

Aston_Martin_Racing_DBR1-2_2009_1000km_of_Okayama_(Race_2)

Simon Sproule, dyrektor marketingu firmy ukróca spekulacje i mówi, że żadna decyzja nie została jeszcze podjęta i nie zmieni się to aż do nowego roku. „Musimy jeszcze wymyślić jak ta nasza droga w wyścigach samochodowych ma wyglądać, ponieważ naszym celem nie jest wyłącznie F1”.

Pozostaje nam teraz czekać do stycznia na decyzję koncernu Aston Martin i obserwować rozwój Jaguara w bolidach elektrycznych.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top