Rajd Dakar

Igrzyska ważniejsze

Dwukrotny mistrz WRC2 – Nasser Al-Attiyah – nie będzie bronił tytułu w 2016 roku. Katarczyk właśnie ogłosił, że rezygnuje ze startów w rajdach na rzecz przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, które odbędą się między 3 a 21 sierpnia 2016 r. 45-letni zawodnik reprezentował będzie swój kraj w skeet’cie, czyli będzie strzelał do rzutek.

6257425227_bec7545ba4_o

Nie jest to zaskoczenie, Al-Attiyah pierwszy raz startował na igrzyskach w 1996 r. W Atenach, w 2004 roku, przegrał walkę o brązowy medal. 8 lat później, podczas Igrzysk w Londynie dopiął swego. Po zaciętym pojedynku o trzecie miejsce pokonał Rosjanina Walerego Szomina i zdobył upragniony medal.

Nasser Al-Attiya wygrywa w pojedynku o brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie

Dla tych co nie wiedzą, skeet to dziedzina strzelectwa sportowego, w której z gładkolufowych strzelb śrutowych oddaje się strzały do ceramicznych rzutków. Wyrzucane są one z maszyn umieszczonych w dwóch budkach, umieszczonych po bokach pola pod różnym kątem.

Nasser Al-Attiyah performs with the new car MINI ALL4 Racing before Rally OilLibya, Morocco on October 1, 2015

© Red Bull Media House

 

Zanim jednak Al-Attiyah rozpocznie przygotowania do igrzysk, wystartuje w rozpoczynającym się 3 stycznia 2016 roku Rajdzie Dakar. Pojedzie w nim przygotowywanym przez Axion X-Raid Team – Mini ALL4 Racing. Katarczyk startował w tej imprezie 11-krotnie, 4-krotnie kończył ten rajd na podium, a w 2011 oraz w 2015 roku wygrywał go w klasie samochodów.

Nasser Al-Attiyah jest dwukrotnym zwycięzcą klasyfikacji WRC2, w sezonie 2015 oraz 2014. Ogłaszając, że nie będzie bronił tytułu w tegorocznej rywalizacji, zapowiedział,  że pojawi się w tym roku w rywalizacji motorsportowej. Poza Rajdem Dakar planuje pojawić się w The Silk Way Rally, w Rajdowych Mistrzostwach Bliskiego Wschodu oraz w FIA Cross Country Rally World Cup. Nie wykluczone, że zobaczymy go również ścigającego się w FIA World RallyCross Championship. W poprzednim sezonie WRC2, Katarczyk wystartował w 7 rundach mistrzostw, 3-krotnie wygrywał. Mistrzostwo dało mu 112 zdobytych punktów.

Nasser Al-Attiyah performs during the FIA World Rally Championship 2015 in Trier, Germany on August 22, 2015

© Red Bull Media House

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top