Żużel

Dwóch Polaków w finale

Poznaliśmy finałową dwunastkę zawodników, którzy w tym roku będą rywalizować o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów na żużlu. W trzech finałach które odbędą się w King’s Lynn (18.06), Pardubicach (16.09) i w Gdańsku (2.10) zobaczymy na pewno dwóch Polaków: Maksyma Drabika i Bartosza Smektałę. Niestety w rundach kwalifikacyjnych, które odbyły sie w piatek i sobotę odpadli Krystian Pieszczek, Marcin Nowak i Paweł Przedpełski

W piątek na torze w Pardubicach rozegrano pierwszą Rundę Kwalifikacyjną Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Wygrał je z kompletem punktów Maksym Drabik. Reprezentant Polski  na pardubickim owalu czuł się znakomicie. Nawet gdy przegrywał starty, to szybko wychodził na prowadzenie. Za jego plecami uplasował się Wiktor Kułakow. O trzecie miejsce w wyścigu dodatkowym rywalizowali Adam Ellis i Patrick Hansen. Zwycięsko z tego boju wyszedł Duńczyk. Ta czwórka wywalczył awans do cyklu finałów.

Wyniki:
1. Maksym Drabik (Polska) – 15 (3,3,3,3,3)
2. Wiktor Kułakow (Rosja) – 13 (3,3,1,3,3)
3. Patrick Hansen (Dania) – 12+3 (2,3,3,2,2)
4. Adam Ellis (Wielka Brytania) – 12+2 (3,2,3,2,2)

W sobotę rozgrywane były dwie pozostałe rundy kwalifikacyjne w niemieckim Pocking oraz w King’s Lynn. W Niemczech wygrał Max Fricke który wyprzedził naszego zawodnika, Bartosza Smektałę i Czecha Eduarda Krcmara. na 6. miejscu w tych zawodach został sklasyfikowany zawodnik Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra – Krystian Pieszczek, który zdobył 10 punktów.  Zawodnik z Gdańska na pewno żałuje szczególnie Zrzut ekranu 2016-05-23 o 14.31.20swojego czwartego startu. To był 16 bieg, z którego Pieszczek został wykluczony. Według sędziów przekroczył czas dwóch minut na podjechanie pod start. Krystian nie chciał tego komentować, ale jego zdaniem był na starcie w odpowiednim momencie. Teraz Pieszczek, chcąc myśleć o udziale w IMŚJ musi liczyć na przychylność organizatorów i otrzymanie jednej z trzech dzikich kart. Do finałowej rozgrywki z turnieju w Niemczech awansowali Fricke, Smektała, Krcmar i Bates. O kolejności na miejscach 2-3 decydował dodatkowy wbieg, który wygrał kierowca Unii Leszno Bartosz Smektała

Wyniki:
1. Max Fricke (Australia) – 14 (3,3,2,3,3)
2. Bartosz Smektała (Polska) – 13+3 (3,3,3,2,2)
3. Eduard Krcmar (Czechy) – 13+2 (2,2,3,3,3)
4. Josh Bates (Wielka Brytania) – 12 (2,2,2,3,3)
6. Krystian Pieszczek (Polska) – 10 (3,1,3,w,3)
W drugim sobotnim półfinale w Manchesterze główną rolę odgrywała pogoda. Długo zastanawiano się, czy w ogóle rozegrać zawody, sędziowie ponad godzine dyskutowali nad tym zagadnieniem, by ostatecznie rozpocząć ściganie. Organizatorom Rundy Kwalifikacyjnej udało się przeprowadzić dwanaście wyścigów, po których nastąpiła silna ulewa, a sędzia Marek Wojaczek postanowił przerwać zawody i zaliczyć wyniki. Do tego momentu świetny występ zaliczył Francuz – Dimitri Berge. Na przyczepnym torze radził sobie doskonale, w trzech startach zdobył komplet 9 punktów i to On z pierwszego miejsca awansował do finału. Poza nim awans zapewnili sobie Jack Holder, Erik Riss i Mikkel Andersen. Z dwójki Polaków – Marcin Nowak, Paweł Przedpełski – lepiej wypadł ten pierwszy, ale dorobek 5 punktów nie dał mu wymarzonego awansu. Zajął on ostatecznie 8. miejsce. Przedpełski uzbierał 4 oczka i sklasyfikowany został na 10 miejscu.

Wyniki:
1. Dimitri Berge (Francja) – 9 (3,3,3)
2. Jack Holder (Australia) – 8 (3,3,2)
3/4. Erik Riss (Niemcy) – 7 (3,1,3)
3/4. Mikkel Andersen (Dania) – 7 (3,1,3)
8. Marcin Nowak (Polska) – 5 (1,3,1)
10. Paweł Przedpełski (Polska) – 4 (2,2,0)

Po zawodach półfinałowych poznaliśmy więc dwunastu zawodników, którzy rywalizować będą o tytuł Juniorskiego Mistrza Świata. Polacy mają w finale dwóch przedstawicieli, taką samą liczbą zawodników mogą się pochwalić Australijczycy, Duńczycy oraz Brytyjczycy. Awans wywalczyli także Francuz, Niemiec, Rosjanin i Czech