Motocross

Dwie kule zamiast dwóch kół…

Wielkiego pecha miała Dominika Orlik podczas swojego debiutanckiego startu w zawodach enduro. Dwa dni zmagań opisuje sama zainteresowana:
malechowo2m„17-18.07 pierwszy raz wystartowałam w zawodach Enduro, pojechałam w VII i VIII rundzie Pucharu Polski. Pierwszego dnia ukończyłam zawody na 3 pozycji! Drugiego niestety musiałam zmienić moje dwa koła na dwie kule….ale od początku:

odkąd pamiętam moim największym marzeniem jest start w legendarnym rajdzie DAKAR (chociaż już wiele razy stawałam na piaskach pustyni- w snach i marzeniach!). Od jakiegoś czasu poza motocrossem próbowałam swoich sił w zawodach typu Cross Country, kilkakrotnie stając na podium 🙂 W ubiegły weekend terminy pozwoliły mi spróbować czegoś nowego….ENDURO! Dwa dni w ciężkim terenie: wpadłam w to jak mój motocykl w błotne koleiny- po manetki! Enduro różni się znacznie od mx, jedno okrążenie ma ok 40km, składa się z dojazdówek- jak nazwa wskazuje- są to drogi prowadzące do- testów! (W tym przypadku „cross”- ciasne zakręty po nierównej i miejscami błotnej łące, oraz „enduro”- ogromne podjazdy, zjazdy i inne dziwne rzeźby terenu. Na przejechanie jednej pętli miałam 75 minut. W tym był też czas, na dolanie paliwa, oskrobanie motocykla z błota itp. Do wyniku liczą się czasy z testów i punkty karne za ewentualne spóźnienie na metę.

DZIEŃ PIERWSZY: Z każdym przejechanym malechowo3kawałkiem trasy moje oczy stawały się coraz większe (ze zdziwienia, bo po tak trudnej i wymagającej trasie nigdy nie jechałam), a uśmiech prawie rozrywał mi twarz( ze szczęścia!), myślę, że wyglądałam jak sowa biorąca udział w reklamie pasty do zębów 😀 Za każdym zakrętem…a czasami i na prostej czekała przygoda! Podobno trafiłam na jedną z najtrudniejszych rund w tym sezonie- jak na pierwszy start to idealnie 😀 Przed zawodami mocno padało, piękne, malownicze, zielone łąki zmieniły się w zdradliwe i wciągające mokradła, motocykle przypomniały bardziej łodzie podwodne, które wszystkimi siłami próbowały dotrzeć do brzegu…by znów wpaść w kolejny ocean błota. Czasami motocykle grzebały się tak, że kilku zawodników miało problem je wydostać- to jest to! Zawsze mówię, że im trudniej tym lepiej- no i masz babo…błoto! Czego chcieć więcej? Może tego, że gdy zjechałam dowiedziałam się, że pierwszy dzień ukończyłam na 3 miejscu! Ooooooszalałam ( i znów zaczęłam przypominać w.w sowę).

DZIEŃ DRUGI: Pierwszego miałam do przejechania 4 okrążenia, drugiego już „tylko” 3. Razem ok 26 kilometrów. Kiedyś usłyszałam, że jeżdżę „w kółko” i czy się nie nudzę- owszem 7 razy objechałam tą samą trasę…ale za każdym razem była inna, nie było okrążenia w którym się nic nie zmieniło albo nie wydarzyło się nic ciekawego 😀 Raz przejechał po mnie quad, raz woda zachlapała mi tak gogle, że jechałam po omacku, czasami jechałam po twardym, a nagle motocykl zapadał się po koła, przez drogę przebiegły mi sarenki, raz jechałam po prawej stronie, a na następnym kole przed kołami wyrastała mi wielka dziura…mogłabym tak opisywać godzinami Było co robić i zanim się obejrzałam stałam już na starcie do ostatniego testu enduro, zielone światło i ruszam, jadę, jadę, jadę i leżę…na zjeździe z lejami uślizgnęło mi się przednie koło, próbując się ratować niefortunnie postawiłam nogę, którą przygniótł mój motocykl. Z trasy zejść pomogli mi koledzy i tata, prosiłam ich aby odpalili mój motocykl i pomogli mi wsiąść- przecież zostało mi tylko 5 km! Po rozmowie jednak, z ogromnym bólem, wyścig skończyłam karetką co okazało się dobrą decyzją, ponieważ zerwałam wiązadła w kolanie. Kolano było cały czas dobrze zabezpieczone, w ortezie motocyklowej, do domu wróciłam w szynie gipsowej, którą zmieniłam na ortezę rehabilitacyjną i rozpoczęłam już rehabilitację. Tak jak w wyścigu, każda sekunda ma znaczenie, zaczynam właśnie swój wyścig do powrotu i tak jak zawsze zrobię wszystko by wrócić silniejsza i skończyć ten sezon jak najlepiej. Bardzo dziękuję za wsparcie!

pozdrawiam,

Dominika 333 Orlik”

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top