Rajdy

Dumas wygrywa Pikes Peak

Zaledwie tydzień po tym, jak wygrał 24h Le Mans po raz drugi, Francuz Romain Dumas osiągnął również drugie zwycięstwo. Tym razem w słynnym Hillclimb Pikes Peak.

dumain3

fot: http://www.ppihc.com/

Dumas pojechał Hondą napędzaną prototypowym silnikiem Norma, a wystartował w klasie bez ograniczeń. Na mecie, jego czas był o 5 sekund lepszy od Rhys’a Millen’a, który wygrał w 2015 roku samochodem z napędem elektrycznym EO PP03. Dumas pokonał trasę w 8:51:455 sek przy średniej prędkości 130,82 km/h. To drugie zwycięstwo Dumasa w ostatnich trzech latach.

„Mocno rywalizacji cisnąłem gaz do dechy, ale uważałem by nie popełnić żadnych błędów. Udało się i w ostatniej części rywalizacji postawiło to nas w znakomitej pozycji. Ostatni fragment jechałem już spokojnie, nawet bardzo spokojnie.” 

Świętując zwycięstwo wraz z członkami zespołu Neel’em Jani i Marc’iem Lieb’em, Dumas dodał: „To było marzenie, aby wygrać obie te serie, a teraz stało się rzeczywistością. Wielu ludzi bardzo ciężko pracowało nad tym, aby stało się to prawdą. Wspólnym wysiłkiem udało nam sie dokonać czegoś tak niebywałego.”

 

Start Francuza na początku był projektem „garażowym”, jego mechanicy pracowali „po godzinach” głównie zajmując się przygotowaniem jego Hondy w okresie, gdy kierowca nie był bezpośrednio zajęty zawodami endurance.

W niedzielę 19 czerwca Romain Dumas zaczął świętować drugie zwycięstwo w 24-godzinnym Le Mans, pierwszej wygranej dla Porsche. To był sukces wspólny z Marc Lieb i Neel Jani za kierownicą 919 Hybrid. Po pracowitym tygodniu w Colorado, wygrał też po raz drugi na Pikes Peak. Jego zespół był najszybszy w treningach. Pomimo najlepszego czasu, zespół wciąż odkrywał potencjał w nowym Norma M20 RD Spec-2016, prototyp z napędem na cztery koła. Po sesji bardzo pozytywnych treningów, ostatni dzień przed startem, stał pod znakiem awarii silnika na górnym odcinku drogi i zmusił zespół do nocnego odbudowania samochodu. W niedziele Romain zaliczył bardzo dobry start i dał pozostałym zawodnikom dobry punkt odniesienia. Ustanowił najlepsze czasy na trzech z czterech sektorów! Pod koniec legendarnego 20 km wzniesienia z 156 zakrętami był przed prototypem Rhys’a Millen’a  o 5.673 sekundy. Na miejscu 3 pojawił się Tetsuya Yamano  w samochodzie koncepcyjnym Acura.

 

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top