World Touring Car Championship

Dla Łady nie jest „za stary”

Kilka tygodni temu zespół Hondy podał skład zespołu, który rywalizować będzie w nadchodzącym sezonie w serii WTCC. Zespół Castrol Honda reprezentować będą: Rob Huff, Norbert Michelisz oraz Tiago Monteiro. Informacja ta wstrząsnęła szczególnie Gabriele Tarquini’m, który ostatnie trzy sezony spędził za kierownicą Hondy. Dla mistrza tej serii z roku 2009, najbardziej doświadczonego kierowcy w stawce, 53-letniego Włocha, szczególnie bolesne były słowa szefostwa zespołu. Tarquini (tak przynajmniej ujawnia kierowca) usłyszał na spotkaniu, że jest „za stary” na jazdę samochodem:

„Najpierw zapytali mnie, czy na pewno chcę jeszcze się ścigać, ale ja im odpowiedziałem, że póki co nie chcę się zatrzymywać. Później usłyszałem, że chcą odmłodzić swój zespół kierowców i usłyszałem, że jestem za stary do tego zespołu. To był powód do tego, by nie przedłużać ze mną kontraktu. Wybierali między mną, Monteiro i Michelisz’em. Ja z tej ekipy jestem najstarszy. Nie zgadzam się z wyborem szefostwa, ale muszę je zaakceptować. Mój kontrakt z Hondą się zakończył, i czas pójść w inną stronę”

Gabriele_Tarquini_2009_WTCC_Race_of_Japan

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, gdy w światku WTCC Tarquini słyszy takie słowa. Po wrześniowym wyścigu w Szanghaju, podczas którego doszło do incydentu pomiędzy Włochem a kierowcą Campos Racing Hugo Valente, wywiązała się między nimi burzliwa rozmowa w parku maszyn.  23-latek, który po kolizji z Tarquinim musiał zakończyć wyścig, powiedział bardziej doświadczonemu koledze:

„Zahamowałeś za późno! Jesteś za stary! Może i miałeś dobry wyścig, udany start, ale jesteś za stary!”. 

W odpowiedzi Valente usłyszał: „Ja jestem za starty? Jestem za stary? To Ty jesteś za młody!”

Po wyścigu sędziowie uznali, że nie było w wypadku niczyjej winy i uznali go za incydent wyścigowy.

 

Wracając do tematu kontraktu. Gabriele Tarquini długo nie pozostał bez zatrudnienia. Lada Sport właśnie poinformowała, że skompletowała zespół na sezon 2016 w serii WTCC. W rosyjskim zespole pojadą: Nicky Catsburg, Gabriele Tarquini i … Hugo Valente. Ciekawe, czy teraz panowie będą się dogadywać lepiej? Połączenie „za starego” Tarquini’ego i „za młodego” Valente da mieszankę wybuchową czy receptę na sukces?

fot. @World

fot. @World

Dla trzeciego kierowcy zespołu – Nicky’ego Catsburg’a, to będzie pierwszy pełen sezon w WTCC. W zespole Lady zadebiutował podczas rosyjskiej rundy serii w 2015 roku. 27-letni Holender jest motorsportowym obieżyświatem. Na swoim koncie ma starty między innymi w serii Dutch Touring Car Cup, Trofeo Maserati Europe, FIA GT1 World Championship, Blancpain Endurance Series, VLN Endurance, FIA GT Series, European Le Mans Series czy  Blancpain Sprint Series.

Lada ubiegły sezon zakończyła na 3 miejscu w klasyfikacji producentów, za Citroenem i Hondą. Szefostwo zespołu zapowiada walkę o lepsze miejsce, a pomóc mają zmiany w samochodzie. Vesta TC1 dostała nowe zawieszenie, ulepszone elementy podwodzia a mechanicy pracują nad upgrade’m silnika.

Znamy też skład powracającego po latach przerwy do WTCC zespołu Volvo. W barwach Polestar Cyan Racing, w sezonie 2016 pojadą Thed Björk i Fredrik Ekblom.

„Mamy idealny zespół na pierwszy sezon startów w WTCC.” powiedział Alexander Murdzevski-Schedvin, dyrektor sportowy Polestar Cyan Racing. „Obaj są bardzo solidnymi kierowcami, znającymi doskonale swoje rzemiosło, są bardzo szybcy i regularni podczas wyścigu a do tego znają się doskonale z zespołem mechaników i inżynierów. To da nam pożądany efekt sportowy.”

wtcc_drivers-1280x853

fot. Polestar Cyan Racing

Szwedzki duet ma na swoim koncie w sumie siedem mistrzowskich tytułów w Swedish and Scandinavian Touring Car Championships – Björk cztery (2015, 2014, 2013, 2006) a Ekblom trzy (2007, 2003, 1998).

„Ściganie się w WTCC było moim celem odkąd dołączyłem do zespołu w 2012 roku. Jestem dumny, że będę reprezentował jego barwy w mistrzostwach świata. To będzie fantastyczna przygoda i jestem przekonany, że każdy z nas zrobi wszystko, by jak najlepiej zaprezentować siebie i zespół. Mamy dużo pracy do wykonania, ale naszym celem jest dołączyć do najlepszych zespołów i rywalizować z nimi jak równy z równym. Będziemy naciskać na nich od pierwszego wyścigu.” powiedział Thed Björk.

A tak aktualnie wyglądają składy zespołów szykujących się do tegorocznej rywalizacji FIA World Touring Car Championship:

 

Zespół  Kierowcy
Citroen  Jose Maria Lopez

 Yvan Muller

SLR Citroen  Mehdi Benanni

 Gregoire Demoustier

 Tom Chilton (jeszcze nie potwierdzony)

Castrol Honda  Tiago Monteiro

 Rob Huff

 Norbert Michelisz

Zengo Honda jeszcze nie znani
Nika Honda jeszcze nie znani
Lada   Gabriele Tarquini

 Nicky Catsburg

 Hugo Valente

Volvo    Thed Bjork

 Fredrik Ekblom

Munnich Chevrolet jeszcze nie znani
ROAL Chevrolet jeszcze nie znani
Campos Chevrolet  John Filippi (jeszcze nie potwierdzony)

 

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top