World Touring Car Championship

Citroeny pokonane!

Po niedzielnych zmaganiach na torze ulicznym w Maroko i jego nowej konfiguracji, jestem pod dużym wrażeniem dwóch zawodników. Pierwszym jest James Thompson (Chevrolet Cruze) zaliczył świetne kwalifikacje Q3 i wywalczył Pole Position do wyścig otwarcia oraz utrzymywał rewelacyjne tempo podczas wyścigu głównego.

W wyścigu otwarcia wydawało się, że dla Jamesa Thompsona idealną i optymalną pozycją jest pole position. Wystarczyło tylko utrzymać pozycję i dojechać do mety jako zwycięzca. Jednak tak się nie stało, już na drugim zakręcie w tył Chevroleta uderza Hugo Valente (Łada Vesta) i wysyła lidera na pobocze. Niestety powrót na tor zajmuje dość dużo czasu i kierowca Chevroleta nie jest w stanie odrobić prowadzenia.

wtcc201605070011

Również drugi kierowca Łady Nicky Catsburg przyczynił się do rozbicia Volvo S60 Theda Björka. Pozornie lekkie uderzenie spowodowało, że Volvo wypadło z toru i uderzyło w opony, które uchroniły kierowcę przed zderzeniem z betonową bandą. Z rozbitym tyłem Björk  powrócił na tor i ukończył wyścig. Po tym incydencie Catsburg otrzymał karę startu w Wyścigu Główny z alei serwisowej. 

Kolejnym zaskoczeniem tego weekendu był Tom Coronel (Chevrolet Cruze), który dzielnie bronił się przed atakami José María Lópeza i ostatecznie obronił pierwsze miejsce w wyścigu otwarcia.  Jestem przekonany, że tym zwycięstwem zagrał na nerwach zawodnikom z teamu Citroena.

wtcc201605070028

Wyścig główny to niespodzianka ze strony pogody, tuż przed startem ogłoszono WET RACE.  Przyznam, że jak długo śledzę serię WTCC nigdy nie oglądałem mokrego wyścigu w Maroko, a przecież kilka godzin wcześniej nic nie zapowiadało tak drastycznej zmiany pogody.

Od samego startu wyścigu głównego prowadziły Hondy (Rob Huff, Norbert Michelisz, Tiago Monteiro). Nie spodziewałem się takiego wyścigu, bo w pierwszym jaki i w drugim wyścigu do mety na pierwszym miejscu nie dojechał żaden Citroen. Mnie osobiście bardzo cieszy bo ile można oglądać tych samych kierowców na podium. Mocno wierzę w Łady i Volvo. Zespół Łady już kilka sezonów startuje i nabiera tempa, co prawda pomału im to idzie, ale po niedzielnym drugim wyścigu było widać, że Łady potrafią walczyć również między sobą Gabriele Tarquini kontra Hugo Valente. Niestety nie najlepiej zaprezentowały się auta Szwedzkiego producenta. Volvo S60 na mokrej nawierzchni zostało zdublowane i nie kręciło najlepszych czasów, ale można im to wybaczyć przecież jest to ich pierwszy sezon w World Touring Car Championship. Przypuszczam, że powodem tak kiepskiej dyspozycji jest brak testów na mokrej nawierzchni, sprawdzenia wielu konfiguracji zawieszenia i dopasowania optymalnego ustawienia auta.

A tak wyglądają wyniki po dwóch wyścigach w kapryśnym Marrakeszu:

Wyścig otwarcia:

1. Tom Coronel (Chevrolet)

2. José María López (Citroen)

3. Yvan Muller (Citroen)

Wyścig główny:

1.  Rob Huff (Honda)

2.  Norbert Michelisz (Honda)

3.  Tiago Monteiro (Honda)

Już teraz zapraszam kolejną rundę WTCC, która odbędzie się na Niemieckim torze Nürburgring w dniach 26-28/05/2016.

wtcc201605060026

WTCC MAC3 co to ??

Nowością w tym sezonie i inicjatywą FIA World Touring Car Championship jest zespołowa rywalizacja z czasem WTCC MAC3.  Polega to na tym, że każdy zespół wystawia do rywalizacji trzy auta. Kierowcy są ustawiani obok siebie, gdy czerwone światła gasną ostatni samochód uruchamia i zatrzymuje zegar po przejechaniu dwóch lotnych okrążeń. W tej chwili w rywalizacji zespołowej  udział biorą HONDA Civic, Citroën C-Elysée oraz ŁADA Vesta. Niestety VOLVO S60 Polestar nie ma trzeciego auta i nie może wziąć udziały w MAC3. Mam nadzieję, że niebawem to się zmieni. Każdy zespołu biorących udział w rywalizacji zespołowej MAC3 gromadzi punkty, które są doliczane do punktacji WTCC Producentów. Za 1 miejsce zespół otrzymuje 10 punktów, 2 miejsce – 8 punktów, 3 miejsce – 6 punktów.

Uważam, że to świetny pomysł na zwiększenie zainteresowania i atrakcyjności samej serii wyścigowej. Tak więc zachęcam Was do śledzenia rywalizacji zespołowej MAC3, które odbywają się tuż po kwalifikacjach Q3.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top