Moto GP

Ciekawostki po weekendzie MotoGP

Marc Marquez wygrał wyścig GP Niemiec na torze Sachsenring, pomimo tego, że na jednym z początkowych okrążeń wypadł z trasy. Zmiana motocykla na posiadający opony typu slick dała mu tak dużą przewagę, że pomimo ogromnej straty udało mu się wygrać. Jednak w internecie zawrzało. Na jednym z filmików umieszczonych w sieci widać, że gdy Marquez zmienia motocykl,przeskakuje z jednego na drugi, to jego mechanik trzyma sprzęgło. Niby nic poważnego, ale jednak jest to bardzo ważne, zawodnik po zmianie motocykla musi sam ruszyć. W materiale wideo widać dokładnie to, jak mechanik Jordi Castella – człowiek odpowiedzialny za trzymanie motocykla, którym Marquez ma ponownie ścigać się w wyścigu trzyma sprzęgło.

Bezpośrednio po wyścigu Danny Aldridge, dyrektor techniczny serii udał się do garażu HRC i poprosił o dane telemetrii motocykli Marqueza. Było bowiem podejrzenia, że motocykl miał „wbity” pierwszy bieg, co jest zakazane, a zdecydowanie przyspiesza zmianę maszyny… By było jasne, trzymanie sprzęgła nie jest nielegalne, ale motocykl „na biegu” stojący w parku maszyn nie jest zgodny z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa. Telemetria jednak jednoznacznie odpowiedziała na pytanie, czy bieg był jałowy czy pierwszy. Po odczytaniu wyników wyszło na jaw, że motocykl stał na jałowym biegu i dopiero motocyklista wrzucił „jedynkę” i tak rozpoczęła się jego droga do zwycięstwa w tym wyścigu.

Wielkim przegranym wyścigu był Valentino Rossi, który nie wiedząc co dzieje się za jego plecami, nie zjeżdżał do pitlane, pomimo tego, że jego mechanicy na trzech kolejnych okrążeniach wzywali go do boxu. Utytułowany Włoch zjechał na tyle późno, że nie udało mu się już włączyć do walki o zwycięstwo. Po wyścigu VR46 powiedział, że poprze zmiany w regulaminie MotoGP tak, by mechanicy mieli kontakt radiowy z zawodnikami. Zdaniem „Doktora” nie chodzi tylko o ten konkretny wyścig w Niemczech:

 

 

„Na pewno teraz, gdybyśmy mieli komunikację bezpośrednio z mechanikiem, może byłoby inaczej,

Stefan Bradl, Spanish MotoGP. 24th April 2016

Red Bull Media House

łatwiej. Nie chodzi tylko o Sachsenring. Na przykład, jeśli spojrzymy na to, co wydarzyło się w Assen, jeśli usłyszałbym, że mam dwie sekundy przewagi,  po prostu bym zwolnił i uniknęlibyśmy pomyłki (Rossi miał defekt – przyp. red.)

Po drugiej stronie barykady jest obecny lider klasyfikacji generalnej, zwycięzca GP Niemiec Marc Marquez: „Nie jestem w stanie sobie wyobrazić tego, że ktoś mówi mi do ucha komendy, gdy ja pędzę na motocyklu ponad 200 mil na godzinę.  Jeśli masz dobrą strategię, to coś takiego nie jest potrzebne. Dużo czasu poświęciliśmy w Hondzie na planowanie strategii, by nie powtórzyła się sytuacja z 2013 roku z Australii (wówczas Marquez został zdyskwalifikowany za pit stop poza obowiązkowym „oknem” na Phillip Island – przyp. red.)

To na koniec jeszcze jedna wypowiedź w temacie kontaktu radiowego. Andrea Dovizioso, zawodnik Ducati, kierowca który na torze Sachsenring dojechał na trzecim miejscu mówi:

„Być może łatwiej byłoby zarządzać wszystkim, a na pewno byłoby to lepsze dla bezpieczeństwa na torze. Jeśli moglibyśmy kontaktować się podczas wyścigu, nasze decyzje i podejmowane strategie byłyby na pewno trafniejsze, ale nasz sport różni się od Formuły 1, więc myślę, że lepiej zachować to tak, jak jest teraz.” 

Czy waszym zdaniem komunikacja radiowa w motocyklach serii MotoGP jest potrzebna?

 

 

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top