Motocross

Błażusiak drugi!

Tadeusz Błażusiak, nie zwalnia tempa. Zawody Superenduro we Włoszech odwołano (miały odbyć się 16 stycznia we Włoszech), ale to nie oznacza, że Mistrz Świata miał spokojniejsze dni. Nasz motocyklista wziął udział w nietypowych zawodach zorganizowanych w austryjackiej miejscowości Kitzbühel.

Na starcie wyścigów zorganizowanych przez firmę Audi, nazwanych #SuperQ, stanęło czterech narciarzy oraz czterej zawodnicy innych dyscyplin, w tym Taddy Błażusiak. Zawodnicy mieli do przejechania specjalnie utworzony tor na śniegu i lodzie. Wygrywał ten, kto pokonał rywala w dwóch wyścigach. Instruktorami w tej nietypowej rywalizacji byli Mattias Ekström – kierowca rajdowy i wyścigowy, trzeci w ubiegłorocznym sezonie DTM oraz Edward Sandström kierowca wyścigowy ścigający się między innymi w Blancpain Series. Auta, które prowadzili zawodnicy to 367-konne Audi RS 3.

12473618_933906740027302_45163506857159512_o

 

Ósemka sportowców podzielona była na cztery dwuosobowe zespoły. Samochód prowadzili na zmianę. W półfinałach odpadli narciarze Marcel Hirscher i Ted Ligety oraz freeskier Jon Olsson z cyklotrialowcem Danny’m MacAskill’em. W finale zameldowali się Tadeusz Błażusiak tworzący zespół z narciarzem alpejskim Felixem Neureutherem, aktualnie trzecim w klasyfikacji Pucharu Świata w slalomie i gigancie, oraz Andrea Dovizioso z MotoGP i Henrik Kristoffersen, aktualnie najlepszy slalomista, trzeci w ogólnej punktacji Pucharu Świata.

 

Henrik Kristoffersen wygrał pierwszy finałowy wyścig po błędzie kierującego drugim autem Felixa Neureuthera. Andrea Dovizioso okazał się nieznacznie szybszy od Błażusiaka. Było 1:1 i trzeba było przeprowadzić finałowy wyścig – wygrany zdobywał puchar. Narciarze zasiedli na prawym fotelu. Niestety dla Polaka, ponownie szybszy był Dovizioso,który wraz z Henrik’iem Kristoffersen’em zostali triumfatorami pierwszej edycji zawodów Audi #SuperQ. „To było przerażające” mówił po wyścigu Kristoffersen – „Siedząc na prawym fotelu Andrei widziałem, jak wciska pedał w podłogę, widziałem ten błysk w oczach i chęć wygrania. Ale to było niesamowite przeżycie. Kierowanie tego samochodu sprawia wielką frajdę i jest doskonałym doświadczeniem. No i pierwszy raz wygrałem w Kitzbühel, może uda mi się to powtórzyć w slalomie w niedzielę?” (w ten weekend narciarze ścigają się w Kitzbühel – przyp. redakcji)

 

Dodatkową „nagrodą” dla wszystkich startujących w rywalizacji była możliwość jazdy na tym specjalnym torze, wyjątkowym samochodem. Do dyspozycji mieli oni bowiem  Audi S1 EKS RX quattro startujące w FIA World Rallycross Championship. Zaskoczony umiejętnościami zawodników był instruktor – Mattias Ekström: „Dla mnie było wielkim zaskoczeniem to, jak szybko ci goście uczyli się jazdy na tym torze, tym samochodem. Przyznam się wam, że zdecydowanie wolę siedzieć po stronie kierowcy, bo przebywanie na ich prawym fotelu, widząc jak wciskają gaz, jak przyspieszają, przyprawiało mnie o palpitację serca”

12622530_933906633360646_3843027029691202327_o

Narciarze rywalizujący w zawodach, mają przed sobą weekend na stokach Kitzbühel, gdzie w ten weekend zjeżdżają w ramach zawodów o Puchar Świata, a Tadeusz Błażusiak przygotowuje się do zawodów Superenduro. Najbliższe dwie rundy odbędą się w Ameryce Południowej – 20 lutego w Argentynie, a 27 lutego w Brazylii. Broniący tytułu Mistrza Świata Polak zajmuje w klasyfikacji generalnej 4 miejsce, z 79 punktami na koncie. Do przejechania zawodnicy mają jeszcze 3 rundy, w każdej po 3 wyścigi. Do liderującego Cody’ego Webb’a Taddy ma 23 punkty straty.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?

Popularne

To Top