Rajd Dakar

3. etap Rajdu Dakar

Kolejny wyczerpujący odcinek rajdu już za nami. Na trasie o pierwotnej długości 314km wiodącej przez góry z Termas de Rio Hondo do San Salvador de Jujuy kierowcy mieli trudne zadanie – w takim terenie zawodnicy muszą być bardzo skupieni. Na tym odcinku wszyscy pokonają tę samą trasę. Są to ostatnie kilometry przed wjazdem do Boliwii. Sprawy nie ułatwiał padający deszcz, który zniszczył część trasy. Ostatecznie odcinek został skrócony do 227km.

W rywalizacji na quadach zwyciężył reprezentant RPA – Brian Baraghwanath, który walczył o to zwycięstwo z Ignacio Casale. Ostatecznie Baraghwanath prześcignął o niewiele ponad minutę reprezentata Chile. Trzeci był Argentyńczyk Lucas Bonetto. Rafał Sonik zameldował się na mecie jako piąty.

Wśród motocyklistów najszybszy był Kevin Benavides z Argentyny a podium tego etapu uzupełnili Paulo Goncalves oraz Antoine Meo. Świetnie spisał się Jakub Piątek, który ponownie awansował, tym razem na 30 lokatę. Ze stratą ponad 33 minut do mety dojechał Maciej Berdysz.

orlenteam

(źródło: orlenteam.pl)

Sebastien Loeb znów zdeklasował rywali w samochodach. Za nim metę przekroczył Carlos Sainz, a trzeci był zwycięzca Rajdu Dakar z 2011 roku – Nasser Al-Attiyah. Wśród Polaków najszybszy był tym razem Jakub Przygoński, który na 3 etapie stracił 12 minut do lidera i przekroczył metę odcinka ze swoim pilotem Andriejem Rudnickim jako 19 załoga. Tuż za nimi, na 20 pozycji dojechali Marek Dąbrowski z Jackiem Czachorem. Na 24 miejscu zameldowali się Adam Małysz i Xavier Panseri w swoim Mini All4 Racing. Benediktas Vanagas pilotowany przez Sebastiana Rozwadowskiego w Toyocie Hilux zajęli 31 miejsce a Maciej Marton pilotujący Miroslava Zapletala byli 37 załogą na mecie.

Wśród ciężarówek najszybszy był Czech Martin Kolomy, przed Hansem Stacey i Federico Villagara. Etap dla ciężarówek został skrócony ze względu na uszkodzenia trasy spowodowane złą pogodą. Jako 8 na mecie uplasowała się załoga Gerard de Rooy/ Moises Torrallardona/Dariusz Rodewald w Iveco, tracąc ponad 4 minuty do zwycięzcy etapu.